عمومی

آذربایجان و بازی با آتش

پس از جنگ بین آذربایجان و ارمنستان و پیروزی نسبی بر باکو در جنگ قره باغ ، الهام علی اف ، رئیس جمهور آذربایجان ، با یک استکبار کاذب روبرو شد و سعی کرد از هوای ایجاد شده بین آذربایجانی ها و ترک ها سوء استفاده کند. به همین دلیل ، آذربایجان و الهام علی اف شخصاً سعی می کنند حوزه نفوذ خود را در قفقاز ، آسیای مرکزی و دریای خزر گسترش دهند و خط ساحلی بزرگی ایجاد کنند.
مشاهدات اخیر الهام علی اف در مصاحبه با خبرگزاری ترکیه و اتهامات غیر منطقی علیه ایران ثابت کرد که رئیس جمهور آذربایجان هرگز از تاریخ و جغرافیای آذربایجان حمایت نکرده و احساس می کرد که آذربایجان زمانی بخشی از ایران بوده و به دلیل دولتهای بی پروا است. آذربایجان از بدنه ایران بزرگ خارج شد.
از سوی دیگر ، حمایت رجب طیب اردوان ، رئیس جمهور ترکیه از الهام علی اف ثابت کرده است که مبارزه برای حزب برنامه و عدالت ترکیه تلاش خواهد کرد تا رویای خود را در زمینه ایجاد دولت نئوسمانی تجدید کند و بنابراین به مرزهای ترکیه و آذربایجان لطمه می زند. ایران و جمهوری اسلامی رژیم ایران سعی می کند راه خود را به روی صهیونیست ها باز کند. از سوی دیگر ، این رژیم غیرقانونی در تلاش است ایران و ایران را از یکدیگر جدا کند به طوری که کمربند امنیتی و نظامی در اطراف ایران باعث ایجاد شبهه در ایران می شود.

حضور رژیم صهیونیستی در بحرین و بحرین همراه با حملات نظامی وزرای ترکیه ، آذربایجان و حزب اسرائیل در واقع سربازان اسرائیلی را در ایران از اربیل در کردستان در جنوب و خلیج فارس در جنوب ترک کرده است. قفقاز با خطرات امنیتی و نظامی روبروست و مظنون به تلاش برای دسترسی به ایران در داخل ایران است. در نتیجه ، ایران در تلاش است تا با آرامش رژیم صهیونیستی و آذربایجان را از طریق تحرکات دیپلماتیک که موضوع اظهارات اخیر علی اف و خیزش های عمومی ترکیه است کنترل کند ، اما ایران نهایت صبر و کنترل را بر مرزها دارد و ایران نیز سازوکارهای لازم را دارد. مقاومت کردن برنامه های او ترکیه و آذربایجان تهاجمی هستند.

اکثر سیاست های آذربایجان با علی اف علیه ایران مخالف هستند و ایران تأثیر زیادی بر ایمان و قومیت مردم آذربایجان دارد و رژیم الهام علی اف را سرنگون می کند.
از سوی دیگر ، آسیب پذیری ترکیه بسیار جدی است. حضور پانزده میلیون شیعه و علوی و 20 میلیون کرد که تقریبا نیمی از جمعیت ترکیه را تشکیل می دهند ، گرایش شدیدی در ایران دارند و بنابراین ایران قدرتمندترین کشور در جامعه ترکیه محسوب می شود. این کشور دارای رژیم مشترک ترکیه ، آذربایجان و صهیونیست است. در برابر ایران ، و اگر شرایط اجازه دهد ، ایران به طور خودکار یک کارت برنده دیگر ارائه می دهد و از حرکات الهام گرفته از علی اف که توسط ایالات متحده ، اسرائیل و ترکیه حمایت می شود ، کاسته می شود.

*تحلیلگر امور بین الملل
چاپ شده در روزنامه آرمان جمعه 10 اکتبر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا