استان ها

آغاز مرمت خانه معتمدی آرادان

به گزارش آنلاین از استان سمنان، غلامعباس خاکسار روز شنبه 26 فروردین 1401 گفت: مرمت این خانه تاریخی با هدفی بالغ بر 3 میلیارد و 500 میلیون اعتبار آغاز شده است.

مردی که مسئولیت پیگیری فعالیت های فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان آرادان را بر عهده دارد، «مرمت این خانه خاص شامل کف سازی، گچ، سیم کشی و برق است».

پیشرفت: «خانه واقع در روستای علی‌آباد شهرستان آرادان، یکی از بارزترین ویژگی‌های معماری معاصر پهلوی و پست‌های آجری است».

خاکسار گفت: این میراث فرهنگی تاریخی استان پس از تداوم دستاورد توسط مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان و با همکاری شهرداری آرادان توسط مالک واگذار شده است.

وی افزود: این خانه با 243 متر زیربنا متعلق به “محمدرضا معتمدی” مالک رستوران علی آباد بیش از 100 سال پیش است و در سال 1397 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

اردوان نام قدیم آرادان بر اساس کلمات برجای مانده از سفرنامه ناصرالدین شاه بوده که از نام اشکانی اردوان گرفته شده و به مرور زمان به کلمه آرادان تبدیل شده است.

از جاذبه های آرادان می توان به امامزاده علی اکبر (ع) با قدمت ایلخانی، امامزاده شاه سلطان نظر (ع)، بازار تاریخی، تپه تاریخی شاه نظر، مسجد و حسینیه سانتیاگو، کاروانسرای ده نمک، روستا و مناطق گردشگری نمادین رامه پاده اشاره کرد. مقصد قالیباف

48

دکمه بازگشت به بالا