علم و سلامت

آیا انگشت کردن در بینی می‌تواند با خطر آلزایمر مرتبط باشد؟

هفته گذشته برای برخی از مردم در سراسر جهان که عادت داشتند بینی خود را با انگشتان خود باد کنند، هفته سختی بود، زیرا سیل اطلاعاتی وجود داشت که نشان می داد شواهد وحشتناکی از بیماری آلزایمر و زوال عقل مرتبط با آن وجود دارد.

اکنون واضح است که این فقط یک حدس و گمان از آن تحقیق است و طبق گفته چندین عصب شناس که نیواطلس با آنها تماس گرفته اند، “بسیار بعید” است.

همانطور که در بیشتر این نشریه خبری علمی وجود دارد، داستان از انتشاری سرچشمه می گیرد، در این مورد، یکی از دانشگاه گریفیث استرالیا که در روز جمعه، 28 اکتبر منتشر شد. این خبر با عنوان «تحقیقات جدید نشان می دهد که برداشتن بینی می تواند خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل را افزایش دهد» منتشر شده است و مربوط به مطالعه ای است که در Scientific Reports منتشر شده است.

این تحقیق بر روی موش ها نشان می دهد که یک باکتری به نام کلامیدیا پنومونیه می تواند قسمت هایی از مغز را در بینی حیوان آلوده کند. علاوه بر این، این مطالعه نشان داد که وقتی آن باکتری خاص وارد مغز موش ها می شود، می تواند تغییرات پاتولوژیک مشابه آنچه در بیماری آلزایمر مشاهده می شود، ایجاد کند.

این مطالعه 10 سال پیش در ماه فوریه منتشر شد، اما به تازگی منتشر شد و زمانی که منتشر شد، با این گزارش همراه شد که باکتری های موجود در بینی می توانند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهند. بنابراین منطقی به نظر می رسد که بپرسیم چرا مطالعه ای که 10 ماه پیش منتشر شده است دوباره به عنوان یک مطالعه جدید با نتایج کاملاً جدید معرفی می شود که به طور ناگهانی نشان می دهد که خواندن بینی ممکن است با خطر آلزایمر مرتبط باشد؟

نیواطلس با چندین متخصص صحبت کرد تا بفهمد چگونه این ارتباط جدید با خواندن بینی شکل گرفت.

پروفسور جیمز سنت جان یکی از نویسندگان مشترک اولین مطالعه است. او گفت که این مطالعه با داستان های دیگر مخلوط شده بود و زمانی که مطالعه برای اولین بار منتشر شد، چندین متخصص گوش و حلق و بینی که از این یافته ها هیجان زده شده بودند، با او تماس گرفتند و از او خواستند که رابطه بین عفونت بینی و زوال عقل را بیشتر بررسی کند.

نیواطلس با اشاره به بازخوردی که از محققان گوش و حلق و بینی این پژوهش دریافت کرد، گفت: این سوال نیاز به بررسی دارد. ما هرگز به این فکر نکردیم که تاریخچه عفونت یا آسیب بینی را بررسی کنیم. وقتی بیانیه مطبوعاتی را منتشر کردیم، افراد زیادی با من تماس گرفتند. یکی می‌گفت همسرم آلزایمر دارد و عفونت‌های بد بینی دارد و وقتی اولین علائم و امثال اینها را پیدا می‌کرد، بینی‌اش را زیاد با انگشتش باد می‌کرد. بنابراین ما در مورد این رابطه مطمئن نیستیم، اما باید صبر کنیم.

ارتباط دمیدن انگشت با آلزایمر و زوال عقل، که به نظر می‌رسد کانون این موج جدید پوشش رسانه‌ای باشد، از مطالعه‌ای ناشی می‌شود که نشان می‌دهد آسیب عمدی به اپیتلیوم موش منجر به افزایش تهاجم باکتری‌ها به اعصاب محیطی می‌شود. لامپ ها . بو می دهد

اپیتلیوم بینی لایه نازکی از بافت است که داخل سوراخ های بینی را می پوشاند و در این مطالعه محققان از یک ماده شیمیایی برای آسیب رساندن به آن بافت با الگوی مشابه آسیب طبیعی بینی در انسان استفاده کردند.

فرضیه سنت جان این است که برداشتن بینی می تواند آسیب مشابهی به پوشش داخلی بینی وارد کند، که به طور بالقوه می تواند منجر به حرکت حجم بیشتری از عوامل بیماری زا به مغز شود، و عوامل بیماری زا در مغز می توانند باعث ایجاد مجموعه ای از وقایع شود که منجر به آلزایمر می شود. مرض.

البته این یک سوال را ایجاد می کند. در اینجا از چه نوع آسیب بینی صحبت می کنیم؟

سنت جان به آرامی می گوید ممکن است به بینی شما آسیب برساند، اما اگر بینی خود را تا زمانی که خونریزی کند درمان کنید، ممکن است.

نیو اطلس با بسیاری دیگر از دانشمندان علوم اعصاب و محققان زوال عقل تماس گرفت تا نظرات آنها را در مورد این ارتباط احتمالی بین برداشتن بینی و بیماری آلزایمر دریافت کند.

که برخی از صاحب نظران این نظر را آنقدر مضحک دانسته اند که ترجیح می دهند نامی از آنها برده نشود، اما برخی از آنها عمداً به این فرضیه پاسخ داده اند.

برایس ویسل، عصب شناس در دانشگاه نیو ساوت ولز با تمرکز تحقیقاتی ویژه بر بیماری های عصبی، می گوید یافته های اصلی این مطالعه جالب است. او گفت این ایده که عفونت باکتریایی ممکن است در زوال عقل نقش داشته باشد و اینکه این عفونت ها می توانند از بینی به مغز منتقل شوند، حوزه های تحقیقاتی قانع کننده ای است، هرچند هنوز حدس و گمان است.

ویسل می‌گوید هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این رفتار (خواندن بینی) که در بین انسان‌ها رایج است، در ابتلا به آلزایمر نقش دارد.

و افزود: هرگز از او چیزی نشنیده‌ام، شواهدی از او ندیده‌ام و دلیلی برای یافتن او نداشته‌ام. من نگرانم که مردم به آنچه می گویند نفرین می کنند و از انجام کاری که مردم هزاران سال انجام داده اند می ترسند.

نیکی آن ویلسون، محقق فوق دکتری در تحقیقات علوم اعصاب استرالیا، سخنان او را تکرار می کند. با شواهد روزافزون مبنی بر اینکه چیزهای خاصی می‌توانند نقش مولکولی در بیماری‌های نورودژنراتیو خاص داشته باشند موافق است، اما کشف بزرگ حاصل از نتایج این مطالعه جدید این است که انتخاب بینی یکی از عواملی است که در ایجاد بیماری‌های عصبی نقش دارد. برای اغراق زودرس است.

وی می گوید: این ظن که ممکن است اختلال در اپیتلیوم بینی احتمال ابتلا به چنین عفونتی را افزایش دهد، جدید است. اما این مطالعه حیوانی با شواهد علّی مبنی بر اینکه برداشتن بینی باعث بیماری آلزایمر می شود، فاصله زیادی دارد.

پروفسور جیمز سنت جان اولین کسی است که اعتراف می کند که تحقیقات بیشتری باید انجام شود و او تلاش کرده است تا یک مطالعه بزرگ را در سال گذشته برای بررسی افرادی که در مراحل اولیه بیماری آلزایمر هستند، راه اندازی کند.

این مطالعه حس بویایی شرکت کنندگان را بررسی کرد، از باکتری های بینی آنها نمونه برداری کرد و سوابق پزشکی را برای شواهد عفونت بینی جستجو کرد.

پروفسور سنت جان در مورد مطالعه جدید هیچ اشاره ای به برداشتن بینی به عنوان یک عامل خطر برای آلزایمر نکرد.

او می‌گوید که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که برداشتن بینی یک عمل تقریباً جهانی در میان بزرگسالان است، و ممکن است به سختی بتوان کسی را که می‌گوید هرگز بینی خود را برداشته است، مجبور کرد.

در نهایت به نظر می رسد افرادی که با انگشت خود بینی خود را باد می کنند به دلیل این رفتار نگران زودرس شدن و زوال عقل نیستند. اما البته وقتی این کار را انجام می دهند به آرامی این کار را انجام می دهند تا به پوشش بینی آسیبی وارد نشود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا