فرهنگ و هنر

آیا جنگل آسفالت در جذب مخاطب موفق بوده است؟

آفتاب‌‌نیوز :

او همراه پسر مورد علاقه‌اش می‌پذیرد تعداد زیادی سکه را جابه‌جا کند تا با پولی که دریافت می‌کند، دیه کسی که برادرش او را کشته، پرداخت کند و رضایت بگیرد. اما ماجرا آنطور که انتظار دارند، پیش نمی‌رود. پسر بعد از گرفتن سکه‌ها ناپدید می‌شود و حالا دختر با مشکل مضاعفی روبه‌رو است. از خلال این داستان است که با روی دیگری از شهر طرفیم که زیبا نیست و همانطور که از اسمش هم هویداست، بی‌رحم است و در آن هرکس برای بقا باید به فکر خودش باشد.

مخاطبان چه می‌گویند، ستایش نوید محمدزاده و حوصله سر بر بودن سریال

با پخش ۷ قسمت حالا می‌توان ارزیابی کرد که سریال در جذب مخاطب موفق بوده یا نه. نظرات مخاطبان جنگل آسفالت در پلتفرم پخش‌کننده آن طبیعتا دو دسته است. آن‌ها که سریال را دوست داشته‌اند و آن‌ها که نظر منفی به آن دارند. اما آنچه از برآیند نظرات برمی‌آید این است که تعداد دوستداران سریال که قسمت‌های بعدی را هم دنبال خواهند کرد، بیشتر است.

این گروه در درجه اول به بازی‌ها اشاره می‌کنند. به خصوص بازی نوید محمدزاده مورد توجه آن‌ها قرار گرفته و بر این عقیده‌اند که مثل کار‌های قبلی این بار هم بازی قابل قبولی داشته است. موافقان سریال نظرات مثبتی هم به بازی فرشته حسینی دارند و بعضی نوشته‌اند در نقش یک دختر دلشکسته بسیار خوب ظاهر شده است. بازی امیر جعفری و ریما رامین‌فر هم از سوی مخاطبان نظرات خوبی دریافت کرده است. به ویژه این که این دو در دنیای واقعی هم زن و شوهر هستند.

در مرحله بعد این دسته از تماشاگران داستان پیچیده سریال و خرده داستان‌های آن را تمجید کرده‌اند و به دیالوگ‌ها هم نظر مثبتی داشته‌اند. نکته ویژه‌ای که این مخباطبان به آن اشاره کرده اند، طرح آسیب‌هایی است که خانواده‌ها خواسته و ناخواسته به جوانان و نوجوانانشان وارد می‌کنند و پیش از این کمتر در فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی با آن روبه‌رو بوده‌ایم.

در مقابل این دسته، مخاطبانی هم هستند که از آن رضایت ندارند. آن‌ها بار‌ها به کشدار و کسل کننده بودن سریال اشاره کرده‌اند. علی‌رغم این که سریال معمایی و پلیسی و در باره قاچاق است،، اما ریتم آن از نظر این مخاطبان با سوژه متناسب نیست. آن‌ها توقع دارند سریالی با این مضمون ریتم تندتر و نفس‌گیرتری داشته باشد. بعضی هم به مشکلات فیلمنامه و نقص‌های آن اشاره کرده‌اند. مسئله بعدی که این گروه از آن ناراضی‌اند، بازی نوید محمدزاده است. محمدزاده در این سریال ریتم و گویش و رفتار بدنی برای نقش طراحی کرده که اگرچه مورد ستایش بعضی طرفدارانش قرار گرفته و حتی آن را با عنوان مهندسی نقش ستوده‌اند، اما بسیاری هم آن را تکراری و ناخوشایند دانسته‌اند و نوع حرف زدن و حرکت دست‌های او را آزاردهنده توصیف کرده‌اند.

تصویر خشونت در جامعه

یکی از مسائلی که در باره این سریال مطرح می‌شود، خشونت آن و ارائه تصویری خشن از شهر و جامعه است. بعضی مخاطبان نسبت به این مسئله واکنش منفی داشته‌اند و نوشته‌اند این تصویر از شهر واقعی نیست و آن‌ها هیچوقت شاهد چنین صحنه‌هایی در شهر نبوده‌اند. در سوی مخالف آن‌ها کاربران زیادی اعتقاد دارند آنچه در این سریال از شهر و جامعه نمایش داده می‌شود، تصویر درستی است. آن‌ها نوشته‌اند پول نزولی، خیانت و مواد مخدر به فراوانی در شهرا تفاق می‌افتد. یعنی آنچه تبدیل می‌شود به یک زندگی تاریک که هر چه بیشتر تلاش کنی مشکلاتت بیشتر می‌شود.

انتشارات علوم هنری

با استفاده از کلماتی بازیگوش و خلاق، تصویرسازی واژه‌ها را ترقی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا