فرهنگ و هنر

آیین بزرگداشت پدر موسیقی نوین ایران برگزار می‌شود

استاد علینقی وزیری (نهم آنلاین 1265 – 18 شهریور 1358)، معروف به کلنل وزیری، نوازنده برجسته و از نویسندگان آهنگسازی برای موسیقی ارکسترال بود. او که به دلیل سالها خدمت در ارتش به کلنل وزیری شهرت داشت و به درجه سرهنگی رسید، به موسیقی عشق می ورزید و در نهایت بین سربازی و کار موسیقی دومی را انتخاب کرد.

علینقی خان وزیری به موسیقی ایرانی کمک زیادی کرد. از جمله، او ایده سنت موسیقی شفاهی ایرانی را رواج داد. او همچنین دبیرستان موسیقی را تأسیس کرد و بعدها یک مدرسه دولتی موسیقی (مدرسه موسیقی نظام) را مدیریت کرد، او سعی کرد موسیقیدانان ایرانی را با مبانی نظری موسیقی، اصول آهنگسازی و ارکستراسیون غربی آشنا کند. معلمان روانشاد ابوالحسن خان صبا، روح الله خالقی، موسی معروفی و ​​اسماعیل مهرتاش از شاگردان اصلی علینقی خان وزیری بودند.

استاد وزیری در نواختن تار و تار نیز مهارت زیادی داشت. «دختر دسته جمعی»، «دو عاشق» و «سمفونی نفت» از معروف ترین آثار این نوازنده هستند.

مراسم بزرگداشت علینقی وزیری پدر موسیقی نوین ایران به مناسبت یکصد و سی و ششمین زادروز این استاد ممتاز موسیقی روز پنجشنبه (23 مهرماه) ساعت 17:00 با حضور بزرگان موسیقی ایران؛ حسن ناهید، میلاد کیایی، بهرام گودرزی، محمد مقدسی، فرهاد فخرالدینی، جهانشاه صارمی، لوریس چکناواریان، هادی منتظری، مسعود حبیبی و جمعی دیگر از نوازندگان و هنرمندان در فرهنگسرای اندیشه به نشانی خیابان شریعتی.

بهنام مهدان (پندار) انحصاری بقعه علینقی وزیری و برگزارکننده مراسم بزرگداشت این استاد در تشریح نحوه برگزاری این مراسم گفت: از سال 2018 مرمت و مرمت آرامگاه استاد وزیری به پایان رسیده است. با هزینه شخصی و بدون مشارکت و همکاری هیچ شخص حقیقی یا حقوقی و سازمانی.

موحدان گفت: آرامگاه پدر موسیقی ایران از سال 58 به مدت 40 سال در اثر فراموشی و بی توجهی دولت و ملت به ویژه سهل انگاری، بی عملی و بد نهادها و متولیان این هنر به ویژه خانه موسیقی و خانه هنرمندان. در مرحله اول مرمت، مقبره به طور کامل رنگ آمیزی شد و گچ و سنگ بقعه با هزینه ای بالغ بر 38 میلیون تومان تعویض شد.

مراسم بزرگداشت پدر موسیقی مدرن در ایران برگزار می شود

وی افزود: سردیس استاد توسط امیر محدان نقاش و مجسمه ساز ساخته شد و در مهرماه 1397 در مراسمی با حضور اساتید برجسته موسیقی حضور یافت. ارفع عطارایی، حسن ناهید، بهرام گودرزی، میلاد کیایی، کامبیز روشنروان، معصومه مهرعلی و تنی، تنی چند تن از نوازندگان از جمله شهرام صارمی و مهدی فلاح با تجلیل از استاد، از بنای سنگی و سردیس جدید رونمایی کردند.

خادم مزار استاد علینقی وزیری گفت: مرحله دوم مرمت مزار استاد با بیش از 6 میلیون تومان در شهریور 1398 به پایان رسید. مجموعه ای نفیس از تصاویر استاد وزیری را جمع آوری کردم. روح الله خالقی و ابوالحسن صبا بر دیوارهای مقبره و حجاب و تصویر استاد حک شده در پنجره بقعه نصب کردند و در مهرماه 1398 دومین یادبود استاد وزیری در پیشگاه پروردگار برگزار شد. استادانی چون ارفع عطارایی، حسن ناهید، میلاد کیایی و بهرام گودرزی.

موحدان بیان کرد: مرحله سوم بازسازی و مرمت بقعه وزیری استادی را در شهریورماه امسال و با صرف بیش از 45 میلیون تومان، کف داخلی بقعه، محوطه بیرونی و سردر ورودی، پیگیری کردم. مقبره کاملاً با سنگ و موزاییک پوشیده شده است. تمام دیوارها، در و سقف آرامگاه به طور ساده منبت کاری و نقاشی شده است. ترمیم و زیباسازی تقریباً تمام شده است و تنها یک قطعه از عملیات زیباسازی نهایی باقی مانده است که در آینده انجام خواهم داد.

وی گفت: با توجه به سپری شدن دوران شیوع کرونا و محدودیت های اجتماعی، قصد دارم یاد و خاطره استاد وزیری را در جمع اساتید و همه دوستداران موسیقی و عموم مردم در فرهنگسرای اندیشه برگزار و از مزار استاد وزیری رسماً رونمایی کنم. برای بازدید عموم

نویسنده مراسم بزرگداشت استاد علینقی وزیری افزود: بنده و علیرضا میرعلینقی پژوهشگر و مورخ موسیقی در خصوص جایگاه، استعداد، هنر، تاثیر اندیشه و هنر استاد وزیری در مسیر پیشرفت و تعالی سخنرانی خواهند کرد. درباره فرهنگ موسیقی کشور دونوازی هادی منتظری (نوازنده کمانچه) و احمد خاک طینت (نوازنده دف) و قسمت های پراکنده فیلم استاد علینقی وزیری با عنوان «کلنل» از دیگر بخش های این آیین است.

5757

دکمه بازگشت به بالا