بین الملل

ابراز اشتیاق پاکستان برای عضویت کامل ایران در شانگهای

بلاول بوتو زرداری در نشست امروز وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که به میزبانی دولت ازبکستان در تاشکند برگزار شد، گفت: ما وارد دهه سوم تشکیل این سازمان می شویم، بنابراین جای کار است. سازماندهی مجدد، اصلاح، تقویت و ساده سازی روش ها و مکانیسم های کاری: محیط دولت بسیار مهم است.

وی افزود: پاکستان اشتیاق برخی کشورها برای پیوستن به سازمان شانگهای برای مشاهده اعضا و گفتگو را می پذیرد.

زرداری تصریح کرد: بی صبرانه منتظریم کشورمان ایران به عنوان عضو اصلی سازمان همکاری شانگهای جای خود را بگیرد.

وی گفت: گسترش سازمان همکاری شانگهای نشان از اهمیت روزافزون آن در معماری چندجانبه جهانی است، بنابراین پاکستان به خواست جمهوری عربی سوریه، جمهوری آذربایجان، عربستان سعودی، قطر واقف است. مصر، مالدیو، ارمنستان و امارات متحده عربی برای پیوستن به خانواده شانگهای به عنوان اعضای مخاطب یا شرکای گفتگو پذیرفته می شوند.

وزیر امور خارجه پاکستان در ادامه سخنان، شرایط کنونی افغانستان را حساس دانست و بر لزوم رعایت حقوق بشر، آموزش حقوق و حقوق دختران توسط حاکمان موقت این کشور تاکید کرد.

وی با اشاره به معضل تروریسم و ​​چالش های ناشی از آن علیه جامعه جهانی از جمله اعضای شانگهای، گفت: عزم جمعی ما برای مبارزه با تروریسم و ​​افراط گرایی باید به طور مستمر تقویت شود و سیاست های کشورهای عضو باید تطبیق داده شود.

وزیر امور خارجه پاکستان در حاشیه نشست وزرای خارجه سازمان شانگهای در تاشکند با «امیرخان متقی» سرپرست وزارت امور خارجه دولت طالبان دیدار و درباره آخرین تحولات مربوط به افغانستان گفت وگو کرد.

311311

دکمه بازگشت به بالا