اسپانیایی‌های ناامیدکننده در لیگ ایران!

ایمان گودرزی؛ باشگاه پرسپولیس یکشنبه به صورت رسمی قراردادش را با خوان کارلوس گاریدو، سرمربی 55 ساله اسپانیایی به امضا رساند تا نیمکت این تیم در لیگ بیست و چهارم در دستا یک ماتادور باشد. گاریدو سابقه هدایت تیم‌هایی چون ویارئال و رئال بتیس اسپانیا، کلوب بروژ بلژیک، الاهلی مصر، الاتفاق عربستان، رجا کازابلانکا و وداد مراکش، العین امارات و اتحاد الجزایر را در کارنامه دارد. در سال‌های اخیر چند سرمربی اسپانیایی وارد لیگ برتر ایران شده بودند و گاریدو جدیدترین نامی است که از کشور اسپانیا هدایت یک تیم ایرانی را بر عهده می‌گیرد.

در سال‌های اخیر، چندین مربی اسپانیایی نیز به این لیگ پیوسته‌اند تا تجربیات و دانش خود را به تیم‌های ایرانی منتقل کنند. با این حال، اکثر این مربیان نتوانسته‌اند انتظارات را برآورده کنند و به دلایل مختلف از تیم‌های خود جدا شده‌اند. در این گزارش به بررسی حضور و عملکرد ناموفق مربیان اسپانیایی در لیگ برتر فوتبال ایران در فصل گذشته می‌پردازیم.

طی فصل گذشته لیگ برتر، مربیان اسپانیایی متعددی به تیم‌های مختلف پیوستند، اما به طور کلی نتوانستند نتایج مطلوبی کسب کنند. پاکو خمز، ایگناسیو مارتینز و لوکاس آلکاراز همگی با امید به بهبود وضعیت تیم‌های خود وارد ایران شدند، اما هر یک به دلایلی از تیم‌های خود جدا شدند.

پاکو خمس

اسپانیای‌های ناامیدکننده در لیگ ایران!

طی چند فصل اخیر چند سرمربی اسپانیایی با سابقه حضور در لالیگا وارد فوتبال ایران شده‌اند ولی اغلب آن‌ها پس از مدتی کوتاه و با کسب نتایج ضعیف به کشورشان برگشتند. تنها موردی که عملکرد نسبتا قابل قبولی در فوتبال ایران داشت، پاکو خمس، سرمربی 54 ساله‌ای بود که در نیم‌فصل نخست لیگ برتر بیست‌ودوم وارد فوتبال ایران شد. خمس که سابقه حضور در لاس‌پالماس و رایووایکانو را داشت در آذر سال ۱۴۰۱ به عنوان سرمربی تراکتور تبریز منصوب شد، این سرمربی با تراکتور نتایج خوبی کسب کرد ولی ناکامی در بازی‌های بزرگ در نهایت باعث شد بدون کسب جام از سمت خود برکنار شود. او طی 45 بازی روی نیمکت تراکتور، 24 برد، 8 تساوی و 13 شکست و میانگین امتیازی 1.78 را ثبت کرد.

کارلوس هرناندز

اسپانیای‌های ناامیدکننده در لیگ ایران!

در لیگ بیست‌ودوم تیم نساجی هم از یک سرمربی اسپانیایی استفاده کرد ولی نتیجه آن چیزی جز شکست مطلق نبود. کارلوس هرناندز 40 ساله با سابقه حضور در الشباب عربستان پس از نتایج ضعیف حمید مطهری اواخر هدایت نساجی را بر عهده گرفت و قرار بود در لیگ بیست‌وسوم هم سرمربی این تیم باشد ولی عمر حضور او در فوتبال ایران به ۶۰ روز هم نرسید، هرناندز به‌قدری بد نتیجه گرفت که در پایان فصل از نساجی جدا شد. نساجی با این سرمربی طی 7 بازی به یک برد، 2 تساوی و 4 شکست رسید تا او با میانگین امتیازی 0.71 ایران را ترک کند. هرناندز اکنون هدایت تیم نوآه در ارمنستان را بر عهده دارد.

لوکاس آلکاراس

اسپانیای‌های ناامیدکننده در لیگ ایران!

نساجی فصل گذشته هم پس از نتایج ضعیف مهدی رحمتی، باز هم سراغ یک سرمربی اسپانیایی رفت که این بار هم نتیجه جالبی در پی نداشت. این بار لوکاس آلکاراس، سرمربی 54 ساله و سابق تیم‌های ایبیزا، آلباسته، رئال ساراگوسا، لوانته، تیم ملی الجزایر، گرانادا و آلمریا راهی قائمشهر شد تا نساجی را از سقوط نجات دهد. با این حال آلکاراس حتی از هموطن خود هم عملکرد ضعیف‌تری داشت و پس از 4 بازی در لیگ برتر و جام حذفی و کسب 3 شکست و یک تساوی برکنار شد. با جدایی آلکاراس، نساجی با هدایت ساکت الهامی کاملا متحول شد و توانست در لیگ برتر بماند.

ایگناسیو مارتینس

اسپانیای‌های ناامیدکننده در لیگ ایران!

فصل گذشته تیم فولاد هم پس از نتایج ضعیف علیرضا منصوریان به سراغ یک سرمربی اسپانیایی رفت. خوان ایگناسیو مارتینس، سرمربی 60 ساله با سابقه کار در سالامانکا، کارتاخنا، لوانته، رئال وایادولید، آلمریا، شانگهای شنژین، العربی کویت و رئال ساراگوسا راهی اهواز شد تا شرایط فولاد بحران‌زده را تغییر دهد و اتفاقا عملکرد بدی هم نداشت. فولاد که تا قبل از حضور مارتینس هیچ بردی کسب نکرده بود، در 12 بازی لیگ برتر و جام حذفی زیر نظر او با 4 برد، 3 تساوی و 5 شکست رسید و با کسب 15 امتیاز کاملا از انتهای جدول جدا شد. با این حال اختلافات مارتینس با مدیران فولاد باعث شد او پیش از شروع نیم‌فصل دوم جدا شود. فولاد تا چندین هفته پس از جدایی مارتینس موفق به کسب پیروزی نشده بود و در آخرین هفته توانست خودش را در لیگ برتر حفظ کند.

خوان کارلوس گاریدو

اسپانیای‌های ناامیدکننده در لیگ ایران!

خوان کارلوس گاریدو روز سه شنبه ۵ تیر رسماً از سوی باشگاه پرسپولیس به عنوان سرمربی جدید این تیم برای فصل بیست و چهارم انتخاب شد. او دارای سوابق متعددی در تیم‌های مختلف اروپایی و آفریقایی است، اما در اغلب موارد به دلیل نتایج نامطلوب از سمت خود برکنار شده است. با توجه به تجربه‌های قبلی مربیان اسپانیایی در ایران، موفقیت او نیز با چالش‌هایی مواجه خواهد بود و باید دید او می‌تواند انتظارات هواداران پرسپولیس را برآورده سازد یا همانند هموطنان خود خیلی زود راهی کشورش می‌شود.

257 251

دکمه بازگشت به بالا