فرهنگ و هنر

اطلاعاتی درباره هتل‌های حجاج ایرانی در عربستان

رئیس اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت با تشریح نحوه انتخاب و تخصیص هتل برای زائران حج در حج 1402 و همچنین سهمیه اسکان هر زائر در عربستان، گفت: درصد زیادی از هزینه ها را در بر می گیرد. حج مربوط به اسکان است. که قیمت آن هنوز مشخص نشده است.

به گزارش تی تی آنلاین، به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، مرتضی اسدزاده درباره اقدامات انجام شده در حوزه اسکان حج 1402 اظهار کرد: سامانه جامع اسکان از امسال (حج 1402) و این اقدام عملیاتی می شود. سیستم قبلاً شروع شده است. برای اولین بار با استفاده از این بستر رویداد دعوت از هتل های مکه و مدینه برای حج سال آینده تکمیل می شود و تاکنون حدود 100 هتل در این کمپین شرکت کرده و در این دعوت شرکت کرده اند.

وی درباره روند انتخاب و استخدام هتل های حج توضیح داد: در سال های گذشته شرکت های مسکن از قبل اطلاع رسانی هتل ها را اجاره می کردند و از نظر انتخاب منابع و پتانسیل های موجود شرایط سختی داشتیم، اما امسال; جیمز اسکان، وضعیت انتخاب هتل ها تغییر کرده است و ابتدا صاحبان هتل از طریق شرکت در فراخوان وضعیت خدمات خود را اطلاع می دهند.

اسدزاده افزود: در حال حاضر فقط مرحله بررسی شرایط اقامت در هتل ها انجام می شود و فعلا قیمت گذاری انجام نمی شود. قیمت گذاری هتل پس از بازدید از محل توسط کارشناسان و مشخص شدن شرایط ارسال انجام می شود.

رئیس سازمان حج و سیاحتی اسکان حج و عمره درباره نوع هتل هایی که در حج سال آینده برای زائران کار می کنند، گفت: شاخص هایی در این زمینه مورد توجه قرار می گیرد که هم برای شأن زائران و هم برای آنها باشد. منفعت که قاعده ماست فقط ارزانی یا هزینه نیست و قطعا تنوع را در سلیقه ها و سطوح مختلف مد نظر داریم.

وی افزود: ساماندهی روند اجاره مسکن و اتباع خارجی در هتل ها مهم است. زیرا هتل هایی را باید در نظر گرفت که دارای امکانات آیین نامه حج و زیارت از نظر ارائه خدمات تعریف شده باشند. مثلا برخی از هتل های نزدیک حرم اجازه پخت و توزیع غذاهای ایرانی را نمی دهند و خودشان غذا سرو می کنند که هزینه های بسیار بالایی دارند و غذایشان با ذائقه مردم ما سازگار نیست. هتل هایی که نزدیک به فن هستند نیز قوانینی دارند از جمله عدم امکان بازدید خارجی ها در کاروان ها و تمرکز بر پذیرش فردی و همچنین عدم امکان بازدید و جابجایی هر روزه که چندان هم نامناسب نیست. برای خارجی های ایرانی اما بسیار گران است. دریافت مقدار زیادی از هتل حرم شمال در مدینه و هتل های اطراف حرم در مکه نیز مشمول این شرایط هستند.

مدیر اداره کل اسکان حج و عمره سازمان حج و سفر ادامه داد: به دنبال بهترین خدمات برای زائران و خدمات رسانی مناسب از نظر هزینه و مزایا در مدینه از هتل های منطقه مرکزی هستیم. و در مکه از هتل های رینگ دوم منطقه و اطراف حرم هستند از اینها استفاده می کنیم: بنابراین در مکه نزدیکترین هتل به فن حدود دو کیلومتر است.

    اطلاعاتی در مورد هتل های حج ایرانی در عربستان سعودی

وی همچنین در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه خدمات اقامتی در اجاره هتل تغییر می کند و در دهه های گذشته خدمات به شکل هتل بوده است؟ وی بیان کرد: در دهه های گذشته اسکان زائران به صورت ساختمانی و نه هتلی بود که واقعا هزینه های مربوط به این استان را کاهش داد، اما از سال های پایانی دهه 80 اسکان زائران در عربستان سعودی تبدیل شده است. . فرم هتل که مدیون قوانین مهمان نوازی نیز می باشد، این امکان را به هتل می دهد که نیازهای اقامتی و اجاره ای برای مهمانان داشته باشد و همچنین به خوبی در خدمت شأن و سلیقه خارجی های کشورمان باشد.

اسدزاده تصریح کرد: قوانین وضع شده در کشور شبه نظامی (عربستان) اجازه اسکان زائران در ساختمان های غیرمدل را نمی دهد و تاکید می کند که زائران در هتل ها یا ساختمان های دارای مجوز اسکان داده شوند. بنابراین ساختمان های قدیمی که روزگاری در پذیرایی از خارجی ها مورد استفاده قرار می گرفت، حتی مجوزها و استانداردهای لازم را نیز ندارند.

مدیر اداره کل اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان اینکه کلیه اطلاعات خدمات اجرایی زائران باید قبل از صدور روادید در سامانه اطلاعات ثبت نام حج (الکترونیکی) در عربستان سعودی ثبت شود، گفت: در صورت نیاز به حج و زیارت تمامی اطلاعات مربوط به خدمات اجرایی زائران باید در سامانه اطلاعات ثبت نام حج (الکترونیکی) در عربستان ثبت شود. وی گفت: اسکان طبق استاندارد و سایر خدمات اجرایی برای هر حج باید در این سامانه برای ارائه ویزا و سایر خدمات مرتبط ثبت نام شود.

وی افزود: با وجود اینکه چند ماه تا ایام حج باقی مانده است، اما اقدامات اجاره هتل در حال حاضر آغاز شده است و در آینده نزدیک برای ارائه خدمات مناسب در حوزه اسکان شروع به فعالیت خواهیم کرد.

به گفته اسدزاده، در حج 1402 برای اولین بار اطلاعات و مشخصات هتل ها قبل از ثبت نام نهایی در اختیار زائران قرار می گیرد و این یکی از دلایل ایجاد طرح جامع اسکان است.

وی درباره خدمات هتل در مکه توضیح داد: در اقامت در مکه باید دقت شود. چون در هیچ کجای این شهر امکان اجاره هتل وجود ندارد، اما باید طبق شرایط خود هتل داشته باشیم، یعنی هتل هایی که نزدیک به داخل شهر حمل و نقل هستند، پارکینگ زیاد برای رفتن و برگشت به فن و سفر را برای خارجی ها سخت نکنید.

اسدزاده یادآور شد: بیشترین درصد هزینه های حج مربوط به اسکان است و در تلاش هستیم تا با بهترین طراحی تحت بودجه، بهترین خدمات را به زائران ارائه کنیم.

    اطلاعاتی در مورد هتل های حج ایرانی در عربستان سعودی

رئیس اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت درباره اسکان کارکنان و بعثه مقام معظم رهبری در مکه و مدینه گفت: اسکان کارکنان در حد زائران مکه و حتی کمتر است. و در همان هتل در کنار خارجی ها اقامت می کنند، هیچ تفاوتی با هم ندارند و حتی دفتر مرکزی نسبت به خارجی ها در طبقات پایین هتل قرار دارد. در سال های گذشته از هتل های سطح متوسط ​​و پایین برای کارکنان استفاده می کردیم.

وی افزود: با توجه به شاخص های محلی منطقه و قوانین در نظر گرفته شده، محل اقامت مدینه خارج از محدوده مرکزی است و در سال های گذشته از ساختمان های غیر هتلی با کیفیت متوسط ​​در این شهر برای اقامت استفاده کرده ایم. ستاد و اعضای هیئت.

اسدزاده درباره تأخیر حج در مدینه و مکه گفت: تأخیر در مدینه مانند شش روز در ایام حج است و در زمان مناسب در مکه مکرمه خواهند بود.

مدیر اداره کل اسکان حج و زیارت سازمان حج و عمره گفت: طبق دستورالعمل ابلاغی از سوی ارتش حج، اتاق های هتل به صورت تخت است و به هر زائر حدود چهار متر مربع تعلق می گیرد. چه چیزی از تخت ساخته شده است و کیفیت هتل ها با یکدیگر متفاوت است، با قرار گرفتن هر کدام در گروه قیمتی خود.

وی افزود: ظرفیت اتاق های پشت بام معمولا بر اساس پلان ها 3 و 4 تخت است و متراژ نیز در نقشه ها در نظر گرفته می شود.

رئیس اداره اسکان حج و عمره سازمان حج و زیارت همچنین درباره اسکان مدیر شرکت، مددکاران و موبدان گفت: برای هر شرکت، مدیر و کمک مسافران در یک اتاق اسکان داده می شوند و هر دو موبد خواهند بود. در یک مکان مستقر می شوند، و هر سه دکتر در یک اتاق خواهند بود، آنها در اتاق می نشینند.

اسدزاده درباره اسکان زائران در عرفات و منا توضیح داد: فضایی در حدود یک متر و 40 سانتی متر از سوی میهمان در عرفات و کمتر از یک متر به هر زائر در منا اختصاص می یابد. اسلامی است اما به هر حال ما این روزها با همکاری شرکت متفین تمام تلاش خود را برای خدمات خود انجام می دهیم.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا