استان ها

اعتباراتی ویژه برای ساماندهی زیرساخت های منابع آب و خاک استان های شمالی

تی تی آنلاین/گیلان معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: بخشی از اعتبارات سالانه منابع آب و خاک منطقه شمال کشور به صورت ویژه طراحی شده است.

فریبرز عباسی در جلسه بررسی اجرای طرح جامع احداث و ساماندهی زیرساخت های منابع آبی و زمینی کشور در استان های شمالی کشور که در دادسرای دامپزشکی رشت در گیلان استان گیلان صغیر برگزار شد. بیش از 1 درصد از خاک کشور، حدود 3.5 میلیون محصول سالانه، دارای کشاورزی است که 70 نوع محصول کشاورزی تولید می کند. به همین دلیل از نظر تولیدات کشاورزی یکی از استان های قطب کشور محسوب می شود.

وی با بیان اینکه زیرساخت های منابع آبی و زمینی را به صورت میدانی و نوسازی، احیا و احیای میراث و توسعه سیستم های نوین آبیاری در استان گیلان را ساماندهی می کنم، افزود: اکنون به صورت همه جانبه. طرح احداث و ساماندهی منابع زیرساختی یکی از طرح های بزرگ کشاورزی گیلان را دنبال می کند و هدف از سفر به گیلان اجرای سریعتر این طرح است.

عباسی ادامه داد: طرح عملیاتی آب و زمین همواره در گیلان اجرا شده اما با اعتبارات اندکی اجرا شده است و در نظر داریم در سال های آینده اعتبارات بیشتری را در این حوزه متمرکز کنیم.

وی تاکید می کند: در بسیاری از استان ها با کمبود شدید آب مواجه هستیم، اما خوشبختانه این فرصتی است در گیلان تا با استفاده از آب های سرسبز و روان، نتایج بهتری در بخش کشاورزی داشته باشیم.

معاون وزیر کشاورزی گفت: همچنین می توان با استفاده از آب های روان و آب سبز گیلان، سطح اشتغال زایی را افزایش داد و شاهد توسعه روستاها بود.

عباسی گفت: سالانه 3 هزار و 400 میلیارد تومان اعتبارات منابع آبی و زمینی در کشور است که بخشی از این اعتبارات ویژه را برای استان های شمالی در نظر می گیریم و می خواهیم اقداماتی را برای نصب، نوسازی و احداث سدهای آبی انجام دهیم. همچنین اعتبارات ویژه ای برای پروژه های زهکشی استان های شمالی مانند گیلان و گلستان اخذ شد.

وی افزود: در حال حاضر طرح جامع ساماندهی زیرساخت های تجهیزات آبی و زمینی با اعتبارات سالانه در حال انجام است.

عباسی گفت: در حال حاضر در حدود یک میلیون و 600 هزار هکتار از اراضی سه استان شمالی به تامین منابع برای مطالعه و علم منابع آب و زمین ادامه می دهیم و موفقیت هایی را نیز کسب کرده ایم.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا