بین الملل

افاضلی:کی‌روش دیگر نمی‌تواند به تیم ملی کمک کند/ کاشانی و فدراسیون باید همسو شوند بعد کار کنند

در گفتگو با آنا

کارشناس فوتبال کشورمان گفت: کاشانی و مسئولان فدراسیون فوتبال به مذاکره بنشینند و اگر هر دو طرف با هم دعوا کنند بهتر از این است که به چالش ها در کار نگاه کنند.

به گزارش خبرنگار آنا از خبرگزاری گروه ورزشی، او از بلاتکلیفی تیم امید امروز و دیروز نیست می گوید; چند سالی است که مسئولان ورزش ایران از بلاتکلیفی این تیم صحبت می کنند و نکته جالب این است که نگرانی از وضعیت تیم امید تنها در حد حرف است و هیچ اقدام جدی برای این تیم انجام نمی شود. چند هفته پیش رئیس و دبیرکل کمیته ملی المپیک تصمیم گرفتند کاشانی را به عنوان سرمربی تیم امید انتخاب کنند. اما از آن زمان، نه تنها فدراسیون درباره جایگاه تیم امید صحبتی نکرد. راستی گفته می شود کاشانی نیز شرایط و ضوابطی برای هدایت این تیم دارد که به نظر می رسد مورد تایید فدراسیون وسایل نقلیه موتوری نیست. حالا در تازه ترین صحبت های مدیران کمیته ملی المپیک، حبیب کاشانی همچنان گزینه است اما فدراسیون این تیم همچنان دست نخورده است.

** تیم امید روزهای خوبی را در کاشانی سپری کرد

هومان افاضلی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری آنا، درباره وضعیت نامشخص فوتبال امید و اینکه آیا کاشانی گزینه مناسبی برای هدایت این تیم است یا خیر، گفت: فکر می کنم زمانی که با کاشانی در تیم فوتبال امید گذراندم بود. کار خوب او شرکت های امید نیاز به یک سری مناطق، بودجه و هزینه هایی که برای این تیم مذاکره شد و همکاری باشگاه ها را نشان می دهد، همه این مسائل نشان دهنده زمانی است که کاشانی در تیم امید بهترین بوده است. بار. با تیم امید در امور مالی و مدیریت بسیار خوب رفتار شد. در آن زمان تیم امید اردوهای زیادی در خارج از کشور داشت، در حالی که این تیم به دلیل شرایط سربازی بازیکنان معمولاً برای خروج از کشور مشکل داشت، بنابراین فکر می کنم خوب است که کاشانی دوباره به عنوان سرمربی تیم امید انتخاب شود. تیم علاوه بر این، تیم در آن زمان شرایط را پذیرفته بود. البته ایراداتی هم وجود داشت که نباید از آنها چشم پوشی کرد. این تیم در آن زمان کادر فنی داشت. در دوره کاشانی تعدادی مربی، مدیر فنی، مشاور و سرمربی را دیده ایم که همگی تصمیمات فنی سختی می گیرند. به نظر من این سوال مطرح شده است اما به مدیریت دوره کاشانی نمره قابل قبولی داده می شود.

** این است که در بخش اولیه برای سال کار کرده است

کارشناس فوتبال کشورمان در مورد کیفیت فوتبال امید گفت: در حال حاضر تیم برای ما متوسط ​​است; متأسفانه سال ها بود که در قسمت اول کار چندانی انجام نمی شد و عملکرد خوبی با بازیکنان نداشتیم. جاده همان تیمی بود که کاشانی و خاکپور از نظر فنی یکی از دو تیم برتر رده امید را در اختیار داشتند که البته این دستاورد کار سازماندهی شده برای ملی پوش در خود لیگ بود. چهار پنج سال بعد، از نظر مالی و محلی سوالات زیادی را در نظر گرفتیم تا هیچ استعدادی را از دست ندهیم. موقعیت مکانی و مسائل مالی تاثیری در انتخاب بازیکنان ندارد. استعدادیابی در رده جوانان انجام شد و آن تیم رده جوانان شد و محمدی سرپرستی هر دو تیم را برعهده داشت.

** فدراسیون در گلخانه تیم امید را ایجاد کرد

وی گفت: در رده امید ابتدا هم تیمی هایم و سپس به خاکپور رسیدند. واقعا تیم شگفت انگیزی است و بازیکنانی که الان در تیم بزرگسالان هستند مثل کریم انصاری فر، علیرضا بیرانوند، روزبه چشمی و… از همین پیشینه هستند. بعدا افراد در فدراسیون تغییر کردند و برنامه و نظمی که تعریف کردیم از بین رفت. در این نوع فعالیت افراد و افرادی که کار را مدیریت می کنند بسیار مهم هستند. البته استعدادیابی باید در آکادمی باشگاه ها انجام شود اما فدراسیون خفه می شود چون توسط باشگاه ها خفه می شود. او بخش هایی از امید را در گلخانه ساخت که بتوانند جای باشگاه کار را بگیرند. اگر این فعالیت ها در فعالیت باشگاه ها باشد، باید آکادمی و بازیکنان را داشته باشند. اگر باشگاهی آکادمی نداشته باشد، اجازه حضور در لیگ برتر را ندارد.

** کیروش تمام اکانت ها را مصرف می کند

افاضلی تصریح کرد: با توجه به اینکه امکانات در دانشگاه باید درجه بندی شود و هرکس سطح پایین تری دارد به لیگ پایین تر برود، در همه جای دنیا این مسائل رعایت می شود اما در ایران شاهد آن نیستیم و نتیجه این است که همان چون عناصر خوبی نداریم. تیم امید ما هم حاصل افت سه چهار فصل اخیر در رده های اصلی است که حتی فدراسیون هم نتوانست کاری از پیش ببرد. البته حضور کی روش کمکی به کار نمی کند چرا که تمام سرمایه های فدراسیون را مصرف می کند و سایر ادارات اجازه ندارند بودجه ای به آنها داده شود به طوری که در این شرایط کار و سازماندهی بدون بودجه سخت می شود. در رده پایه و بخصوص امید چندان شانسی نداریم.

** کاشانی با خودروها پای میز مذاکره بنشیند مگر اینکه هدف قرار بگیرد

در کارشناس فوتبال کشورمان درباره موضع فدراسیون در مقابل تیم امید: چند روز قبل از جلسه ای که کمیته ملی المپیک، خود فدراسیون و وزارت ورزش برگزار کرده بود، درباره تیم امید و تصمیمات مشخصی مطلع شدم. نکته اصلی انتخاب کاشانی به عنوان سرمربی تیم امید است که طبیعتا کاشانی باید با فدراسیون پای میز مذاکره برود و اگر این دو با هم دعوا نکنند حضور او تاثیرگذار نخواهد بود. الان در مرحله مذاکره هستند و باید ببینم در نهایت چه تصمیمی می گیرد و کاشانی و فدراسیون راضی به همکاری می شوند یا خیر. در این صورت بقیه کارها به سرعت انجام می شود.

** تیم امید از نظر مالی به فدراسیون وابسته است

وی گفت: تصمیم گیری در مورد تیم امید تعهد فدراسیون است و کمیته ملی المپیک نقش رهبری و نظارتی دارد. این پروژه از نظر مالی به تیم امید کمک می کند اما بودجه آن کافی نیست و تیم امید همیشه از نظر مالی به فدراسیون وابسته است: طبیعتا کاشانی از کار خود در تیم امید انتظاراتی دارد و باید دید فدراسیون می تواند پاسخ دهد یا پاسخ دهد. نه به نظر می رسد اگر این دو با هم دعوا کنند بهتر از این است که همدیگر را به چالش بکشند.

** 7 سال از کمک کی روش به فوتبال ایران می گذرد

افاضلی درباره انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان و حضور کی روش نیز گفت: من طرفدار کی روش نبودم و طرفدار ماندن او در ایران یا فوتبال نیستم. نتیجه بازگشت کی روش به فوتبال ایران را در جام جهانی دیدیم. من معتقدم او دیگر نمی تواند به تیم ملی کمک کند و 6 تا 7 سال است که به تیم ملی کمک کرده و ما اشتباه کردیم. اما چه کسانی می توانند به تیم ملی کمک کنند و چه باید کرد، به نظر من کسانی که دغدغه این را ندارند باید تصمیم بگیرند، مشکلی که گاهی در فدراسیون فوتبال و کمیسیون فنی پیش می آید، مردم به نفع خودشان تصمیم می گیرند. شاید خیلی ملی نباشد. اگر تصمیم ملی گرفته شود و افراد فنی یا مدیریت دپارتمان فدرال به دنبال گزینه مورد نظر نباشند، می توان به تصمیم خوبی امیدوار بود. البته زمان از دست رفته است و باید هر چه زودتر تصمیم گرفت زیرا هرکسی که سر کار می آید به زمان نیاز دارد تا همدیگر را بشناسد و حتی الان هم زمان زیادی از دست رفته است.

پایان پیام/

دکمه بازگشت به بالا