اقتصادی

افزایش تولید گاز در پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس جنوبی

تی تی آنلاین/بوشهر رئیس مهندسی و خدمات فنی پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس جنوبی از برنامه‌ریزی و انجام فعالیت‌های مهم و اثرگذار بر تولید حداکثری و پایدار پالایشگاه ششم در تعمیرات اساسی سال جاری این پالایشگاه خبر داد.

 کامران شکرالهی، رئیس مهندسی و خدمات فنی پالایشگاه ششم، بیان کرد: همزمان با تعویض بخش دریایی خط لوله 32 اینچ تامین خوراک فاز 16 و تعمیر خط لوله دریایی فاز 15 پالایشگاه ششم توسط شرکت نفت و گاز پارس، با همکاری پالایشگاه ششم و تاسیسات مشترک مدیریت عملیات مجتمع گاز پارس جنوبی در حال انجام است.

رئیس مهندسی و خدمات فنی پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس جنوبی تصریح کرد: این پالایشگاه با برنامه‌ریزی و رویکردی متفاوت، با حذف دوره توقف کامل پالایشگاه در حین تعمیرات اساسی، انجام عملیات سالیانه تعمیرات اساسی ردیف‌های گازی را بصورت یک به یک و متوالی و بدون توقف کامل فازی برنامه‌ریزی نموده، بگونه‌ای که ضمن آن که در دوره تعمیرات اساسی سال جاری تولید مداوم و مستمر پالایشگاه حفظ شده، در اکثر اوقات سه ردیف گازی در سرویس عملیاتی قرار داشته و تداوم و پایداری تولید پالایشگاه حفظ شده است.

وی ادامه داد: این اقدام شاخص در نوع خود رویکردی متفاوت و مطلوب در راهبری عملیات حین تعمیرات اساسی سالیانه پالایشگاه محسوب می‌شود.

شکرالهی افزود: با اشاره به اقدامات مهندسی در قبل و حین تعمیرات اساسی سال جاری پالایشگاه ششم پارس جنوبی اظهارکرد: با توجه به بررسی و تحلیل شرایط فرآیندی و عملیاتی یونیتها و تجهیزات فرایندی پالایشگاه طی یک سال کارکرد، عمده‌ترین مشکلات و مواردی که می‌توانست تولید حداکثری و پایدار پالایشگاه در طی دوره تولیدی پیش رو و بخصوص فصول سرد سال را دچار مخاطره نماید مورد شناسایی و تحلیل قرار گرفته و با ارائه گزارش‌های تحلیلی و سناریوهای قابل اجرا، اقدام به بررسی و رفع محدودیت‌های یاد شده از سوی همکاران شایسته و متخصص بهره‌برداری و تعمیرات پالایشگاه در دستور کار تعمیرات اساسی قرار گرفته است.

وی گفت: تاکنون تخلیه و تعویض پرلیت و تعمیر خط لوله تزریق متانول به جریان رفلاکس کولدباکس ردیف دوم و سوم گازی، اجرای طرح اصلاحی تزریق متانول به جریان سایداستریم کولدباکس ردیفهای دوم، سوم و چهارم گازی، تامین و تعویض کامل آمین MDEA ردیف سوم گازی، اصلاح خطوط تخلیه کاستیک مستعمل واحد بازیافت کاستیک فاز 16 بطور کامل انجام پذیرفته و مطابق با برنامه‌ریزی انجام شده، تعویض جاذب‌های نمزدای ردیف دوم گازی، اجرای طرح اصلاحی مسیر Seal Vent پمپ نوع Can Type واحد 105 ردیف دوم گازی و اجرای طرح‌های اصلاحی مشابه در فاز 16 در ردیف‌های اول و دوم گازی و همچنین واحد بازیافت کاستیک فاز 15 در دست اقدام می‌باشند.

شکرالهی ضمن تاکید بر ضرورت رفع برخی محدودیتهای فرایندی اثرگذار بر شاخص‌های استراتژیک این پالایشگاه، گفت: یکی از محدودیت‌های اثرگذار بر شاخص آلایندگی SO2 پالایشگاه یاد شده، عملکرد نامناسب برج‌های جذب واحدهای AGE بدلیل مشکلات موجود بر روی پکینگ‌های این تجهیزات از زمان پروژه و تحویل به مجتمع بوده است که منجر به عدم جذب و جدایش مناسب H2S از گاز اسیدی ورودی به واحدهای بازیافت گوگرد، و در نتیجه افزایش آلایندگی SO2 در گازهای مشعل این پالایشگاه شده بود.

وی در این باره ادامه داد: خوشبختانه با تکیه بر توان علمی و فنی شرکت‌های دانش بنیان داخلی، ساخت و تامین پکینگ‌های مشابه و معادل پکینگ خارجی نوع Sulzer Mela pack 250X از طریق منابع تولیدکننده داخلی انجام پذیرفته و با توجه به تحویل پکینگ‌های مورد نیاز به پالایشگاه، با انجام برنامه‌ریزی‌های عملیاتی و تعمیراتی، فعالیت‌های مرتبط با تعمیرات اساسی و تعویض پکینگ برج جذب AGE به شماره 108C603 نیز آغاز شده است.

شکرالهی افزود: امید است با انجام این فعالیت و در سرویس قرار گرفتن واحدهای بازیافت گوگرد فاز 16 در آینده نزدیک، شاهد بهبود مناسبی در شاخص‌های زیست محیطی پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس جنوبی باشیم.

رئیس مهندسی و خدمات فنی پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس جنوبی در ادامه با اشاره به سه اصل مهم اقتصاد مقاومتی شامل محوریت دانش، درون زایی و برون گرا بودن، اظهارکرد: بر اساس سیاست‌ها اعلامی مدیریت پالایشگاه ششم پارس جنوبی که با نگاهی واقع گرایانه و مبتنی بر این سه اصل پایه‌ای و مهم‌ و تکیه بر توان علمی و تخصصی کارکنان شایسته و پرتلاش پالایشگاه طرح‌ریزی و ابلاغ شده است، پالایشگاه ششم توانسته است گام‌های موثری را در زمینه ارتقای توان تولیدی خود در طی یک سال گذشته بردارد.

وی در ادامه بیان کرد: در همین زمینه و با مقایسه سه ماهه اول سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، این پالایشگاه توانسته است ضمن تولید 4,398 استاندارد میلیون مترمکعب گاز صادراتی که رشد و افزایشی معادل 37.8% نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است، بهبود و کاهشی معادل 26% درمیزان انتشار گازهای اسیدی و کاهشی معادل 50% در مشعل سوزی پالایشگاه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته را داشته باشد.

به گزارش تی تی آنلاین به نقل از روابط عمومی مجتمع گاز پارس جنوبی، شکرالهی گفت: انتظار داریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و فعالیت‌های در حال اجرای تعمیرات اساسی سالیانه، که مبتنی بر ارتقای سطح اطمینان پذیری عملیات، دسترس پذیری تجهیزات حیاتی و ارتقای راندمان تولید می‌باشند، بتواند ضمن حفظ بهبودهای حاصل شده، ارتقای هر چه بیشتر شاخص‌های استراتژیک در تولید حداکثری و پایدار به همراه بهبود شاخص‌های بسیار مهم زیست محیطی را محقق سازد.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تخصص در زمینه اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد هستم. به شما اطلاعات و نظراتی را ارائه می‌دهم که با کیفیت و قابل اطمینان هستند تا شما بتوانید در مسائل اقتصادی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا