بین الملل

الشجاعیه؛ کابوس نظامیان اسرائیلی | خبرگزاری آنلاین تی تی آنلاین

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین تی تی آنلاین، صبح روز جمعه ۱۵ دسامبر رسانه‌های فلسطینی اعلام کردند که درگیری‌های خشونت‌آمیزی بین گروه‌های مقاومت و ارتش اسرائیل که برای چندمین روز تلاش کرد به محله الشجاعیه نفوذ کنند اتفاق افتاد. 

روز چهارشنبه ۱۳ دسامبر بود که شبکه عبری «کان»، از شکستی بزرگ برای ارتش اسرائیل با ده‌ها کشته و زخمی در الشجاعیه خبر داد و گفت در درگیری‌های شب گذشته و طبق اخرین آمار، ۱۰ نظامی ارتش از تیپ گولانی کشته شده‌اند؛ شمار دقیق زخمی‌ها مشخص نیست.

برخی کشته‌شدگان ارتش اسرائیل در الشجاعیه

«گروهی از سربازان گردان ۵۳ تیپ گولانی وارد ساختمان‌هایی در این محله شدند که ناگهان در یکی از کمین‌های گردان‌های القسام گرفتار شدند. مقابل درب یکی از ساختمان‌ها بمبی منفجر شد که بر اثر آن ۴ نظامی زخمی شدند و ارتباط با آن‌ها قطع شد؛ گمان می‌رفت که این نیروها به اسارت درآمده‌اند. سربازان دیگری از یگان نجات ۶۶۹ به سمت این ساختمان حرکت کردند که پس از رسیدن به آنجا هدف تیراندازی مبارزان القسام قرار گرفتند که بلافاصله دو نفر از این نیروها کشته شدند. سرهنگ اسحاق بن بشات که در حال پیشروی بود هم گرفتار و بلافاصله کشته شد»؛ این گزارش کان از جزئیات درگیری بود.

گزارشگر نظامی روزنامه عبری «معاریو» در وصف گستردگی و حجم حملات علیه نظامیان اسرائیلی اعلام کرد «تعداد راکت‌هایی که نیروهای حماس در محله الشجاعیه به سمت تانک‌ها و خودروهای زرهی اسرائیلی شلیک کردند، قابل شمارش نیست».

نظامیان اسرائیلی در شرق غزه

حتی «تامر گرینبرگ» فرمانده گردان ۱۳ تیپ گولانی که تا هفته قبل حادثه رجز می‌خواند و خطاب به مبارزان مقاومت گفته بود که «بیایید ببینیم چه کسی برای جنگ بهتر آماده شده است، ما تمایل بسیار زیادی برای حمله و قتل تعداد بیشتری از شما داریم…» هم کشته شده و این برای اسرائیلی‌ها شوک‌آور بود.

 

 

گزارش شکست تیپ گولانی در الشجاعیه به قدری سخت و سنگین بود که اسرائیلی‌ها از تحلیل اهداف کلی جنگ متوقف و بر شرق غزه متمرکز شدند. روزنامه «یدیعوت آحارانوت» به نقل از منابع آگاهش در ارتش نوشت که «نابودی نیروهای القسام در الشجاعیه، با بمباران‌های هوایی هم غیرممکن شد؛ نبرد و درگیری‌ها در این محله بسیار دشوار و مرگبار است».

واکنش رسانه‌های اسرائیلی به تلفات سنگین تیپ گولانی در الشجاعیه تقریباً یکسان بود و چه رسانه‌های نزدیک به کابینه بنیامین نتانیاهو چه محافل رسانه‌ای مخالف او تنها یک چیز را یادآوری می‌کردند و آن‌هم «شکست با تلفات بالا» بود. این رسانه‌ها فرقی بین مدیریت جنگی نتانیاهو و معارضانش قائل نشده و نوشتند که «باز هم نیروهای تیپ گولانی در محله الشجاعیه کشته می‌شوند و این بار نیز بنی گانتز جنگ را مدیریت می‌کند؛ چیزی تغییر نکرده است!».

گویا این شکست یادآور بن‌بست نظامیان اسرائیلی در نبرد سال ۲۰۱۴ طی درگیری با مقاومت فلسطین بود؛ آن سال هم ارتش تل‌آویو با تلفات بالا در باتلاق مقاومت الشجاعیه غرق شد. پایگاه خبری «واللا» خاطره آن شکست را یادآور شد؛ شکستی که نظامی صهیونیست اینگونه روایت می‌کند: «آن روز، یکی از سخت ترین روزها بود و جو تیپ پس از آن عملیات بسیار متشنج و سخت بود؛ فرمانده تیپ، معاون وی و یک افسر دیگر مجروح شده بودند و سربازان حال خوبی نداشتند. آن روز از یادم نخواهد رفت؛ در میانه آتش به دنبال جسد هم رزمان می‌گشتیم».

واکنش فرمانده سابق گردان ۱۳ تیپ گولانی در ارتش اسرائیل به این شکست از همه جالب‌تر بود؛ جایی که اذعان کرد «این همان الشجاعیه است که ۹ سال پیش با همبن استراتژی، این گردان را هدف قرار داد. شکست‌های تکراری در این منطقه، بهای سنگینی برای ما داشت؛ از جمله اسارات اورون شائول که هنوز در دست حماس است.. یک چرخه سرد و دشوار را تجربه می‌کنیم».

نیروهای القسام در الشجاعیه

الشجاعیه بار دیگر به عمق راهبردی درگیری‌ها تبدیل شده و حالا آنچه محافل سیاسی و نظامی اسرائیل را می‌ترساند، سیاست ابهام و در پیش گرفتن تاکتیک غافلگیری از سوی حماس طی درگیری‌های تن به تن است؛ این تحولات باعث شده تا تحلیلگران معتقد باشند که نبرد واقعی در الشجاعیه هنوز آغاز نشده است. 

کارشناس نظامی شبکه الجزیره، سرلشکر «فایز الدویری» که در ۷۰ روز نبرد «طوفان الاقصی» مشغول رصد وضعیت میدانی‌ست، با بیان اینکه نبرد در حال حاضر در شمال محله شجاعیه در سمت چپ و راست خیابان بغداد و در فواصل محدود بر اساس تصاویر ماهواره‌ای در جریان است، تاکید کرد که «نبرد واقعی انجام نشده است.. آنچه هم اکنون در الشجاعیه اتفاق می‌افتد آغاز نبرد است؛ زیرا وزنه اصلی مقاومت هنوز وارد میدان نشده و این نشان می‌دهد که درگیری‌ هنوز در محدوده عملیات بخشی خاصی از رزمندگان فلسطینی قرار دارد».

الدویری، کارشناس مسائل نظامی و مجری شبکه الجزیره

شکست تیپ گولانی در شرق غزه [گذشته از تضعیف روحیه‌ای که در ارتش تشدید کرده] باعث شده تا ناظران جنگ در تل‌آویو، صلاحیت‌های کلی و حتی شانس‌های جزئی ارتش اسرائیل برای هرگونه دستاوردی را زیر سوال برده و راهکارهایی ارائه دهند که در بین کابینه جنگ‌طلب و تندروی نتانیاهو طرفدار نداشته باشند.

روزنامه «هاآرتص» در جمع‌بندی این نوع نگاه صهیونیستی می‌نویسد که «ارتش اسرائیل قادر به تحقق اهداف محافل سیاسی ما طی زمان باقی مانده در غزه نخواهد بود. به رغم تلفات سنگین ارتش، هیچ نشانه‌ای دال بر نزدیک بودن شکست حماس وجود ندارد. برتری نسبی نظامیان اسرائیلی در حال کاهش است؛ برتری تکنولوژی و اطلاعاتی ما حتی در منطقه الشجاعیه هم کارآمدی چندانی ندارد؛ هیچ دلیلی وجود ندارد که حماس احساس کند قدرت چانه‌زنی‌اش در حال تضعیف است».

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

نشر بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای آموزشی و تحصیلی جهانی. با توانایی درک عمیق از چالش‌ها و موفقیت‌های آموزش و تحصیل در جهان، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای آموزشی، تحولات در آموزش و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما دیدی جامع از تحولات آموزشی و تحصیلی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا