عمومی

امید به تحقق وعده ۱۷ ساله

خط لوله گاز سیستان و بلوچستان چه زمانی برداشته می شود؟

به گزارش روزنامه تی تی آنلاین ایران وی نوشت: هوا هنوز خنک نشده اما تصاویری از نشت طولانی گاز در برخی از شهرهای سیستان و بلوچستان در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود، در واقع در ابتدای تابستان و کسانی که از نزدیک درگیر این مشکل بوده اند. از کمبود گاز یا اخبار آن، با شروع سرما به ویژه در هوای سردتر بدانید در مناطقی از استان که شمال سیستان و بلوچستان را شامل می شود، مردم نیز در تامین مواد غذایی به ویژه برای گرمایش مشکل دارند.

حالا صف آشپزی در تابستان فرا رسیده است و این به این معنی است که برخی افراد با مشکل آشپزی مواجه می شوند و به همین دلیل ساعت ها در صف های طولانی می ایستند تا یک جعبه را پر کنند. شهر راسک یکی از ایالت هایی است که این روزها با مشکل گازرسانی مواجه است و همین مشکل باعث شده مردم در گرمای تابستان ساعت ها در صف خرید کپسول گاز بایستند. یکی از شهروندان این ایالت که حدود 95 هزار نفر جمعیت دارد، می گوید: ما همیشه در اینجا مشکل داشتیم، اما وقتی زمستان سرد است، مشکل ما بیشتر است زیرا راسک یکی از سردترین ایالت های استان است. مشکل ما این است که قیمت جعبه بالا می رود و صندوق دولتی به راحتی پیدا نمی شود و برای گرفتن صندوق دولتی باید چندین ساعت در صف بایستیم که در این کار بسیار سخت و طاقت فرسا است. گرمای 50 درجه گاهی از دلال ها جعبه ای را مجانی می خریم که به راحتی پیدا نمی شود الان توده ما نیاز به ماشه دارد پس واقعاً به دردسر افتاده ایم.

همچنین یکی دیگر از شهروندان زابلی می گوید: همیشه در استان های شمالی استان زابل و زاهدان و همچنین خاش، میرجاوه و سراوان مشکل کمبود گاز بسیار بیشتر است، زیرا آن مکان ها سرد و طولانی و سرد است. زمستان ها در منطقه بلوچستان و چابهار معمولاً برای پخت و پز از گاز استفاده می کنند زیرا به گاز زیادی برای گرم کردن نیاز ندارند و زمستان آنقدر سرد نیست که مصرف آنها بسیار بیشتر از پخت و پز باشد اما در کشورهای سردسیر مانند ما. در کشور مردم هم برای پخت و پز و هم برای گرم کردن به غذا نیاز دارند به همین دلیل زمستان گاز معمولاً باید مشکلاتی داشته باشیم اما تابستان امسال بسیاری از روزها به سختی بنزین پیدا می‌شود و این دلیل صف‌های بنزین است.

شهرستان گلشن سیستان بلوچستان یکی از شهرهایی است که این روزها دچار کمبود گاز شده است. این شهرستان با حدود 62 هزار نفر جمعیت در جنوب استان واقع شده و یکی از شهرهای جدید سیستان بلوچستان است که با جداسازی و الحاق به شهرستان سراوانا در دی ماه 1398 افتتاح شد. قطعات مرکزی و کلگان.

عامری یکی از شهروندان شهرستان گلشن می گوید: در گرمای مرداد ساعت ها در صف سیلندر گاز ایستاده ایم، این همه سال به ما قول دادند و کاری نکردند، فکر می کردیم حالا از ما جدا می شویم. سراوان بودجه و مشکلات ما حل می شود، اما الان هم در این شهر مشکلات زیادی داریم، مشکل گازرسانی هم داریم، زمانی که شهر گلشن ایجاد شد، افراد زیادی از حاشیه شهر و … به این شهر آمدند. جمعیت دوبرابر شد اما امکانات تغییر نکرد، ما فقط یک پمپ بنزین در این شهر داریم که نسبت به جمعیت شهر بسیار کم است، در شهر گلشن و سراوان مشکلات مردم زیاد است و مشکلات پخت و پز زیاد است. ، نگران هستیم که وضعیت در زمستان بدتر شود.

به گفته نوید برهانزهی، در میان فعالان اجتماعی سیستان بلوچستان، در روزهای اخیر علاوه بر راسک و گلشن، در شهرهای چابهار و زرآباد نیز صف های طولانی گاز تشکیل شده است. به گفته وی، این مشکل بیشتر به توزیع بدون نیاز و بحث قاچاق سوخت است. به گفته این شهروند ایرانشهری، اکنون قیمت جعبه دولتی بین 20 تا 25 هزار تومان است اما در بازار آزاد 100 هزار تومان قیمت دارد.

اما ماجرای ناتمام گازرسانی سیستان و بلوچستان از کجا شروع شد؟ پروژه انتقال گاز از عسلویه به ایرانشهر دقیقا 17 سال پیش و با شروع رژیم نهم در سال 1383 آغاز شد. چهار سال بعد از آن یعنی در سال 1387 شعله گاز در ایرانشهر شعله ور شد. در آن زمان قرار بود مشعل بخار از سال 1392 در زاهدان و زابل روشن شود که این اتفاق نیفتاد و مشعل روشن در این شهرها برای چندین دوره تمدید شد و در نهایت تا سال 1392 تمدید شد که باز هم محقق نشد. .

در سال 2392 در مراسم تحلیف رژیم یازدهم مجدداً وعده روشن شدن مشعل بخار در زاهدان در پایان سال 1393 داده شد. این خبر را اتاز هاشمی رئیس جمهور وقت سیستان و بلوچستان اعلام کرد اما اجرای وعده او دو سال به تعویق افتاد و سرانجام در اسفند ماه سال 1393 زاهدان در شهر خود نور آتش را دید.

شادی مردم از سوزاندن زغال سنگ طولی نکشید. به دلیل سرعت پایین گازرسانی، تنها حدود پنج درصد مردم تا سال 2017 از گاز شهری بهره مند می شوند.

گازرسانی به زاهدان پس از اولین حادثه آتش‌سوزی مدرسه دخترانه در این شهر به دلیل استفاده از بخاری‌های نفتی و گستردگی این فاجعه سرعت گرفت و تا سال 1396 جمعیت بیشتری تحت پوشش گازرسانی قرار گرفتند، اما همچنان وجود داشت. بسیاری از مشکلات. مردم استان شاهد صف های طولانی سبدهای بنزینی باشید که بیشتر اوقات در فصل زمستان دیده می شود. در واقع عرضه گاز به قدری کند و کند پیش می رفت که مردم انتظار زیادی از آن نداشتند.

شهریور ماه سال 1398 زمانی بود که بر اساس اعلام رئیس جمهور سیستان و بلوچستان، 8 مؤسسه توزیع گاز مایع در زاهدان به منظور تسهیل در دریافت گاز در مناطق پرجمعیت و سهمیه بندی گاز مایع در سیستان تأسیس شد. بلوچستان 30 درصد افزایش یافت.

البته در سال 1399 برای تسریع در ورود گاز به استان، 17 دستگاه تراکتور جدید از سایر استان ها به ناوگان قبلی استان اضافه شد و تعداد خودروهای گاز مایع ورودی به استان به 24 گاری رسید. برای یک هفته، اما هنوز مشکلات وجود دارد.

در همین حال رضا پنجابی، مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان گفت: گازرسانی به پرونده زاهدان در سال 1398 بسته می شود و گازرسانی کل استان در سال 1402 به پایان می رسد.

در ساعت 1400 سرانجام فرماندار اعلام کرد که مشکل سیلندرها فاصله چندانی با مرکز منطقه ندارد، بنابراین مقرر شد گازهای مایع جدید در چهار شهر هامون، زاهدان، دلگان و نیکشهر ایجاد شود. در همان سال.

به گفته وی، گازرسانی یکی از معضلات عمده گازرسانی سیستان و بلوچستان است و در همین راستا اخیراً هفت دستگاه کامیون برای انتقال و توزیع گاز مایع با تسهیلات ارزان به متقاضیان واگذار شده است.

اما اگر می خواهید از آخرین اخبار گازرسانی سیستان و بلوچستان مطلع شوید، باید گفت که در 28 مرداد ماه سال جاری، شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد که تمامی شبکه ها و انشعاب های مورد نیاز در این استان وصل شده است. زاهدان. 93 هزار مشترک گاز در این شهرستان و 140 هزار مشترک برق زاهدان وجود دارد. گاز است یعنی الان حدود 68 درصد مردم گاز هستند.

بر این اساس خط انتقال زاهدان به زابل حدود یک ماه پیش تزریق گاز شد. با تسریع در تزریق گاز از خط انتقال زاهدان به زابل، کارخانه های سیمان این منطقه هم اکنون می توانند از گاز طبیعی استفاده کنند. در خود منطقه که شامل شهرهای زابل، زهک، نیمروز، هامون، هیرمند و زاهدان می شود، شبکه های تغذیه و توزیع در آخرین مرحله تکمیل شده است. یک سری رفع خرابی ها و آزمایش های نهایی وجود دارد که باید قبل از تزریق این شبکه های گاز انجام شود.

بر اساس اعلام شرکت گاز استان، در منطقه خاش، کل شبکه مورد نیاز شهرستان خاش به اضافه شبکه تغذیه کارخانه سیمان خاش و ظرف دو تا سه ماه آینده اجرا شده است. بلافاصله گاز به این شبکه ها تزریق می شود و بعداً انشعابات در این شبکه قرار می گیرد. آغاز خواهد شد.

در شهرستان ایرانشهر نیز شرایط مشابه شهر زاهدان است و کل شبکه ای که ملزم به انجام آن است و شهروندان می توانند از گاز طبیعی استفاده کنند.

با این اوصاف، به نظر می رسد که مشکل گاز سیستان و بلوچستان به آخرین نقطه خود نزدیک می شود. حداقل می توان امیدوار بود که این اتفاق بیفتد و بالاخره شاید در آینده ای نزدیک شاهد تحقق وعده 17 ساله باشیم.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا