بین الملل

امیرعبداللهیان: سردار سلیمانی ژنرالی بود که به مسائل دیپلماتیک توجه داشت

به گزارش تی تی آنلاین، حسین امیرعبداللهیان در گفت وگویی درباره ابعاد شخصیتی سردار سلیمانی در پاسخ به این سوال که آیا فکر می کنید سردار سلیمانی دیپلمات بود، اظهار داشت: من بارها در مورد شخصیت سردار سلیمانی صحبت کرده ام. حلقه های مختلف وی تاکید کرد: سردار سلیمانی واقعاً یک سردار و سربازی است که با توجه به تجربیاتی که از سال ها همکاری با وی در دستگاه دیپلماسی به دست آورده است، به طور جدی خود را وقف قوانین دیپلماتیک کرده است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نقش سردار سلیمانی در تحولات اخیر افغانستان و عراق گفت: برای کمک به مردم و رهبران این دو کشور تماس مستمری با سران کشور داشته ایم. این دو کشور و بعداً در مرزهای سوریه، لبنان و مناطق دیگر.» این ارتباطات در جاهایی که سردار مسئولیت آن را بر عهده داشت تشکیل می شد. این جلسات برای کمک به صلح و ثبات این کشور و کمک به مردم منطقه برگزار شد و برای تحقق این امر سردار با بزرگ ترین سران این مناطق دیدار کرد.

امیر عبدالعلیانوس تاکید کرد که در گفتگوها و مذاکرات دیپلماتیک، نه از مسیر آکادمیک، بلکه از مسیر ذوق درونی و استعداد عالی و رعایت رفتار دیپلماتیک از جزئی ترین سوالات تشریفات تا ورود به جاده، ویژگی های منحصر به فردی دارد. برای دستیابی به اثر مطلوب، آنها بر مباحث دیپلماتیک متمرکز شدند.

وی ادامه می دهد: الان هم گاهی با مقامات سوری و سران سابق عراق که سابقه مشورت و برخورد با سردار سلیمانی را داشتند، صحبت می کنم. ما عادت داریم در مورد مسائل دیپلماتیک صحبت کنیم، گاهی فراموش می کنیم که ژنرال و افسر نظامی را در اولویت قرار دهیم. ما

یک دیپلمات عالی رتبه ایرانی در پاسخ به این سوال که برخی می گویند سردار سلیمانی وارد عرصه دیپلماسی نشد، گفت: سردار سلیمانی مسئولیتی داشت که در محدوده آن با مقامات کشورهای مختلف در سطوح عالی مشورت کرد. و بنابراین آنها صحبت کردند. این گفت‌وگوها به وظایف و مأموریت‌های سردار سلیمانی می‌پردازد و البته دستگاه دیپلماسی نیز در همین برنامه کار خود را انجام می‌داد، اما این گفتگوها در قالب پرسش‌های تخصصی‌تر مربوط به بخش‌هایی از مأموریت سردار بود. مثلاً در اوج جنگ تروریستی در سوریه، جلسات زیادی با آقای بشار اسد داشت یا در مورد نتیجه جنگ داعش در عراق و همچنین نتیجه دولت عراق پس از سقوط. صدام برای کمک به مردم عراق و بازگشت به امنیت در عراق رایزنی ها و گفتگوهای زیادی با مقامات عراقی داشت. نظام دیپلماتیک نیز وظایف ذاتی خود را انجام داد.

وزیر امور خارجه در همین زمینه افزود: در آن زمان سمت هایی که من در وزارت امور خارجه داشتم در حوزه ماموریت های سردار سلیمانی بود و چندین بار جلسات مشترک داشتیم و ایشان همیشه کار می کردند. در واقع وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی می توانند نقش طبیعی و ذاتی خود را ایفا کنند و شاهنشاه می توانند از این فرصت استفاده کنند.

امیر عبداللهیانوس ادامه داد: سردار سلیمانی بدون هماهنگی با دستگاه دیپلماسی این ارتباطات را راه اندازی نمی کرد و تا آخرین روزی که زنده بود و قبل از شهادتش، اطلاعات و هماهنگی و کارهای زیر را به صورت دیپلماتیک و ذاتی انجام می داد. کانال یکی از مهمترین موضوعاتی بود که سردار سلیمانی به آن وابسته بود.

امیرعبداللهیان افزود: حدود 60 نفر از مقامات آمریکایی که در ترور شهید سلیمانی به شهادت رسیدند در ایران هستند.

وزیر امور خارجه همچنین گفت: آمریکایی ها و غربی ها برای پیگیری شهادت حاج قاسم سلیمانی در راه سنگ اندازی می کنند.

310310

دکمه بازگشت به بالا