علم و سلامت

انتقاد از نمایش دخانیات در شبکه نمایش خانگی/برنامه‌ای برای اصلاح فرهنگ غذایی در ۱۴۰۳

مدیر دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت با انتقاد از نمایش استعمال دخانیات در شبکه‌ نمایش خانگی، گفت: مصرف دخانیات از فرهنگ‌های غلط است و به منظور کنترل فرهنگ مصرف سیگار جلساتی را کمیته تخلفات مربوطه تشکیل داده‌ایم.

به گزارش تی تی آنلاین، دکتر فرشید رضایی در نشست خبری «فجر سلامت» که ظهر امروز، شنبه ۱۴ بهمن در وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: حدود ۷۰ درصد میزان نمکی که توسط مردم مصرف می‌شود از طریق فست‌فود و غذاهای فرآوری شده است. با توجه به این شرایط باید میزان مصرف غذاهای صنعتی و فست‌فود کاهش یابد.

وی با بیان اینکه خبرنگاران می‌توانند در ارتقاء سلامت جامعه نقش داشته باشند، افزود: خبرنگاران با طرح پرسش‌های خود در نشست‌های خبری می‌توانند نقش موثری در ارتقاء سلامت جامعه داشته باشند.

مدیر دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه دوره کمون بیماری سرخک حدود ۲ تا ۳ هفته است، افزود: پیش از اینکه علائم پوستی بیماری سرخک مشخص شود یک فرد بیمار می‌تواند ناقل بیماری باشد. با توجه به این شرایط، این احتمال وجود دارد که یک فرد ناقل از کشورهای خارجی با گذر از مرز وارد کشور شود و بیماری را به داخل منتقل کند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه نسبت به واکسیناسیون سرخک اقدام کرده‌ایم شخصی که وارد کشور می‌شود مورد واکسیناسیون عمومی قرار می‌گیرد. توجه به اقدامات گسترده‌ای که در زمینه واکسن سرخک انجام داده‌ایم مردم نسبت به واکسیناسیون این بیماری آگاهی کامل دارند.

رضایی با بیان اینکه کارگروه «فرهنگ سلامت» را در وزارت بهداشت تشکیل داده‌ایم، گفت: کارگروه به موضوع‌های اولویت‌دار فرهنگ سلامت توجه می‌کند. دوران پاندمی کرونا ثابت کرد که فقط مراقبت فردی مهم نیست بلکه جامعه پیرامونی یک فرد نیز باید نسبت به مراقبت از خود اقدام کند.

مدیر دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت گفت: از اهداف کارگروه فرهنگ سلامت، کاهش آسیب‌های سلامت و ارتقاء فرهنگ سلامت جامعه است. کشور ایران که چندین سال قدمت دارد و بار فرهنگی فراوانی دارد که همواره در کانون توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه از شهریور ماه سال جاری تا به امروز سه جلسه در کارگروه فرهنگ سلامت تشکیل شده است، ادامه داد: اجرایی‌سازی سند ملی امنیت غذایی، مورد بررسی قرار گرفت و مسئولان وزارتخانه‌های مختلف در این جلسه حضور داشتند و درباره ضرورت فرهنگسازی غذای سالم گفت‌وگو کردند.

رضایی افزود: همچنین موضوع فرهنگ ورزش همگانی با همکاری وزارت ورزش در کارگروه فرهنگ سلامت مورد بررسی قرار گرفت. ما در وزارت بهداشت در نظر داریم دو موضوع فرهنگ غذایی و فرهنگ ورزش همگانی را در سال ۱۴۰۳ اجرا کنیم.

وی ادامه داد: موضوع دخانیات در شبکه‌های نمایش خانگی بسیار مطرح است. مصرف دخانیات از فرهنگ‌های غلط است و ما به منظور کنترل فرهنگ مصرف سیگار در شبکه نمایش خانگی جلساتی تشکیل داده‌ایم. موضوع مصرف دخانیات در کمیته تخلفات مربوطه مطرح شده است.

رضایی در پایان گفت: برنامه ترویج سلامت خانواده محله محور در سال جاری مطرح شد و در سال آتی نیز پیگیری می‌شود. ۱۳۰ محله که به کار ویژه و بین‌بخشی نیاز دارند در حوزه ترویج فرهنگ سلامت مورد توجه قرار می‌گیرند.

انتهای پیام

نشر مطالب پزشکی

به طور خلاقانه و منسجم، مفاهیم علمی پزشکی را به زبانی ساده و قابل فهم برای همه تبدیل می‌کنم. هدفم این است که هر کسی بتواند به سرعت به دانش پزشکی دسترسی داشته باشد.
دکمه بازگشت به بالا