اقتصادی

بازار اجاره و مسکن را کنترل می‌کنیم / تأمین ۵۰ درصد اعتبار احداث بیمارستان در بهارستان

تی تی آنلاین/اصفهان وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه مشاوران املاک هر اقدامی بخواهند انجام می‌دهند و هیچ ساز و کار قانونی برای تعیین قیمت در این حوزه وجود ندارد، گفت:در تلاش هستیم که سقف افزایش رهن و اجاره در هر سال توسط شورای مسکن استان‌ها تعیین شود و به دنبال تعیین ابزارهایی برای کنترل بازار اجاره و مسکن هستیم.

مهرداد بذرپاش، امروز (سه‌شنبه ۶ تیرماه) در حاشیه سفر در جلسه شورای مسکن استان اصفهان، با اعلام اینکه باید برای تأمین آب شرب فکر اساسی کرد و بدون در نظر گرفتن این زیرساخت‌ها، ساخت مسکن مشکلی را حل نمی‌کند، اظهار کرد: تاکید رئیس جمهور بر سرمایه‌گذاری ساخت مسکن در محل‌هایی است که تنش آبی نداشته باشد، در بخش مسکن عقب‌ماندگی زیادی داریم، اما تقاضای مسکن متوقف نمی‌شود، بنابراین نیاز مسکن را نمی‌توان انکار کرد، اما باید به تأمین زیرساخت‌ها توجه کنیم.

وی با تاکید بر اینکه هدف‌گذاری تولید مسکن، شامل مسکن‌های ساخته شده توسط مردم است، اضافه کرد: ما فقط بر ساخت مسکن متمرکز نشده‌ایم و واگذاری زمین انجام شده تا ساخت خانه‌های ویلایی نیز در دستور کار قرار بگیرد. اکنون نیازمند سرعت گرفتن ساخت مسکن  در اصفهان هستیم تا وعده ساخت ۱۶۰ هزار واحد مسکونی تا پایان سال آینده اجرایی شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اجرای بسته بافت فرسوده، گفت: شاهد رشد صدور پروانه در بافت فرسوده که در واقع افزایش تولید مسکن بوده‌ایم. مصوبه جلوگیری از احتکار زمین در محدوده شهری نیز باید بیش از این مورد توجه قرار گیرد. حتی در کوچک‌ترین شهرهای کشور نیز آمار ۱۵ تا ۲۰ هکتار زمین احتکار شده که باید به کمک این مصوبه، این میزان هکتار به محدوده شهرها الحاق شود.

وی با بیان اینکه با انجام این اقدامات می‌توان امیدوار بود که رونق ساخت و ساز در اصفهان رکوردشکنی کند، توضیح داد: در روستاها قابلیت تولید مسکن بسیار بالاتر است. البته در کنار نهضت ملی، سایر روش‌های ساخت مسکن نیز باید مورد توجه قرار گیرد. رهاشده‌ترین بازار کشور مسکن و اجاره است که هیچ مقرراتی بر آن حاکم نیست.

بذرپاش با اعلام اینکه مشاوران املاک هر اقدامی بخواهند انجام می‌دهند و هیچ ساز و کار قانونی برای تعیین قیمت در این حوزه وجود ندارد، گفت: البته ابزارهای قانونی در این زمینه تعریف شده تا دولت در در زمینه مسکن نظاره‌گر نباشد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ساخت مترو و بیمارستان شهر بهارستان از جمله مصوبات شورای مسکن است که لازم‌الاجر هستند. حدود ۵۰ درصد هزینه ساخت بیمارستان بهارستان نیز توسط وزارت راه و شهرسازی تأمین می‌شود و تجهیز آن بر عهده وزارت بهداشت خواهد بود.

وی اقدامات حوزه تسهیلات مسکن را نویدبخش دانست و خاطرنشان کرد: البته نرخ این تسهیلات باید کاهش یابد تا مردم توان بازپرداخت آن را داشته باشند. در تلاش هستیم که سقف افزایش رهن و اجاره در هر سال توسط شورای مسکن استان‌ها تعیین شود. تأمین قیر برای آزادراه‌های اصفهان نیز به سرعت انجام می‌شود.

مترو بهارستان از منابع داخلی وزارت راه و شهرسازی تأمین اعتبار می‌شود

وزیر راه و شهرسازی همچنین در جمع خبرنگاران اصفهان، اظهار کرد: امروز اضافه شدن سه شهرک و یک شهر جدید در استان اصفهان تصویب و قرار شد یک سوم سهم وزارت راه برای خدمات زیربنایی و از محل منابع و زمین‌های در اختیار وزارت راه در استان، در اختیار استاندار اصفهان داده شود.

وی ادامه داد: مصوب شد در قالب یک تعامل، وزارت راه و شهرسازی‌، ۵۰ درصد هزینه‌های ساخت بیمارستان در شهر بهارستان را تأمین کند. مترو شهر بهارستان نیز از منابع داخلی وزارت راه و شهرسازی تأمین اعتبار می‌شود. به دنبال تعیین ابزارهایی برای کنترل بازار اجاره و مسکن هستیم. موضوع خارج شدن اسناد غیر رسمی از مدار که امروز مقام معظم رهبری به آن اشاره کرده‌اند نیز اصلی‌ترین ابزار برای کنترل بازار اجاره است.

بذرپاش با اعلام اینکه نیازمند تدبیر و همت جدیدتری در حوزه مسکن و اجاره هستیم، گفت: همانگونه زمین نباید احتکار شود واحد مسکونی نیز نباید احتکار شود، بنابراین مالیات بر خانه‌های خالی را با جدیت دنبال می‌کنیم.

سید رضا مرتضوی،‌ استاندار اصفهان نیز  در حاشیه جلسه شورای مسکن استان اصفهان در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: بخشی از مشکلاتی که از باب زیرساخت‌های مورد نیاز مسکن و تأمین مالی وجود داشت امروز مورد بررسی قرار گرفت و مجوزهایی صادر شد که از محل برخی از زمین‌های استان تأمین شود.

وی افزود: در بخش ساخت مسکن، استان اصفهان متعهد شده تا پایان سال ۱۴۰۳، تعداد مسکنی را که بر عهده گرفته، احداث کند و در بخش راه نیز قرار شد در جلسه مجزایی مباحث راه استان بررسی شود. در مجموع با مصوبات امروز گام خوبی در جهت بهبود شرایط مسکن استان برداشته خواهد شد.

استاندار اصفهان در خصوص برخی از مشکلات از جمله چالش‌ راه‌های دچار فرسودگی و مصوبات قبلی در این زمینه، گفت: با مساعدت معاون اول رئیس جمهور و پیگیری وزیر راه و شهرسازی به دنبال احیای مصوبه گذشته هستیم و در صورتی که این مصوبه احیا شود، تأمین مالی قیر برای بزرگراه کاشان – اصفهان و بزرگراهی که به تبریز ختم می‌شود نیز محقق خواهد شد.

انتهای پیام 

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تخصص در زمینه اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد هستم. به شما اطلاعات و نظراتی را ارائه می‌دهم که با کیفیت و قابل اطمینان هستند تا شما بتوانید در مسائل اقتصادی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا