عمومی

بازچرخانی آب یکی از ضروری‌ترین راهکارها برای غلبه بر مشکلات آبی – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

علیرضا قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار آنلاین به مناسبت روز جهانی آب، افزود: روز جهانی آب، یک رویداد مهم سالانه در سراسر جهان هست که هدف از آن آگاه‌سازی عموم درباره اهمیت مدیریت و حفاظت از منابع آبی و بهبود وضعیت دسترسی آحاد مردم به آب باکیفیت است.

وی با بیان اینکه، مدیریت منابع آبی یکی از مسائل مهم دنیا محسوب می‌شود، ادامه داد: با توجه به نیاز روزافزون جوامع انسانی به منابع آبی و همچنین چالش‌های جدی از جمله تغییرات اقلیمی، گرمایش جهانی و همچنین کاهش منابع آبی و دسترسی به آب باکیفیت، ۲۲ مارس مصادف با سوم فروردین ۱۴۰۳، به عنوان روز جهانی آب نامگذاری شد تا همه به همکاری و همدلی دعوت و تلاش کنند از حیاتی‌ترین نیاز بشر مراقبت و محافظت کنند.

وی تصریح کرد: متأسفانه روند تغییرات اقلیمی رو به تشدید بوده و پدیده خشکسالی نه تنها در کشورهای با اقلیم خشک و نیمه‌خشک مانند ایران بلکه در سایر کشورهای جهان نیز گسترش یافته، به گونه‌ای که این پدیده نامبارک زندگی میلیاردها نفر را تحت تأثیر قرار داده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با اشاره به شعار روز جهانی آب در سال ۲۰۲۴ بیان کرد: امسال شعار روز جهانی آب عبارت است از «آب برای صلح» که تمرکز بر نقش حیاتی آب در ثبات و رفاه جهان دارد و بر روابط پیچیده و به هم پیوسته بین آب، رفاه و صلح تاکید می‌کند.

قاسمی افزود: فقدان گسترده همکاری فرامرزی بین کشورها، در زمینه منابع آبی مشترک، کیفیت و کمیت منابع آب را به خطر می‌اندازد و در نتیجه ثبات اجتماعی و بین‌المللی را تهدید می‌کند، از این رو ما باید از آب به عنوان ابزاری برای ایجاد جهانی صلح‌آمیز استفاده کنیم.

وی ادامه داد: همکاری در زمینه آب، ضمن هموار کردن راه برای همیاری در همه چالش‌های مشترک بین کشورها منجر به سرعت بخشیدن به اهداف توسعه پایدار، افزایش امنیت غذایی، حفظ معیشت و اکوسیستم سالم، کمک به ایجاد انعطاف‌پذیری در برابر تغییرات آب و هوایی، کمک به کاهش خطر بلایا، ارائه انرژی‌های تجدیدپذیر، حمایت از شهرها و صنعت و تقویت یکپارچگی و صلح منطقه‌ای می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه آب محور اصلی برنامه توسعه هفتم قرار دارد، گفت: بازچرخانی آب یکی از ضروری‌ترین راهکارها برای غلبه بر مشکلات آبی هست که در دولت سیزدهم اهمیت این موضوع بیش از گذشته مورد تأکید قرار گرفته است.

وی، افزود: در شرایط کم‌آبی امروز و افزایش روز افزون تقاضا برای آب در بخش‌های مختلف از جمله شرب، صنعت و کشاورزی، برنامه‌ریزی‌ها برای دستیابی به سایر منابع آبی، بازچرخانی آب و مساله پساب بیش از پیش در دستور کار سیاست‌های وزارت نیرو قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه، در این راستا موضوع جایگزینی پساب و توقف برداشت از آب‌های سطحی و زیرزمینی به صنایع پرآب‌بر ابلاغ شد، اضافه کرد: مساله آب یک موضوع فرادستگاهی است و برای عبور از شرایط سخت کم‌آبی همه ما در قبال آن مسؤول هستیم و وظیفه داریم به حفظ و صیانت آب حساس باشیم.

دکمه بازگشت به بالا