فرهنگ و هنر

باز جام جهانی، باز هم حاشیه‌های لباس تیم ملی!

اکنون کمتر از دو هفته تا آغاز جام جهانی باقی مانده است اما به نظر می رسد حاشیه های لباس تیم ملی ایران مثل همیشه بی پایان باشد. پیراهنی که فوتبالیست های فدراسیون انجیلی یک روز قبل از رونمایی به دروغ آن را منتشر کردند که البته قابل اعتماد نیست. چون مثل همیشه حرف جدی در این زمینه زده نشده است.

به گزارش تی تی آنلاین، سال هاست که مسئولان نهادها و سازمان های مختلف در حضور خود در رویدادهای مختلف جهانی به دلیل کمرنگ شدن ریسک های مختلفی را متحمل شده اند.

زیرا هر زمان که ایران قصد شرکت در یک رویداد جهانی را داشته باشد، آنقدر دیر است که آنچه در انتها مطرح می شود با موجی از انتقاد و انزوا همراه است.

انتظار می رفت ایران نیز قطعه یا قطعات موسیقی مشخصی را برای حضور در این رویداد آماده کند، اما پس از معرفی گزینه انتخاب این رویداد توسط محمد معتمدی، موضوع دیگری را در فضای مجازی اعلام کرد. ماجرایی که شاید اگر مسئولان مربوطه کمی زودتر حرکت می کردند به اینجا ختم نمی شد و حتی با انتخاب خواننده مناسب می توانست قطعه ماندگارتری نسبت به دفعات قبل منتشر کند.

اما علت رفتار این امر سوال دیگری است که در اعصار مختلف به دلیل سیاست مطرح شده است. این در حالی است که لباس تیم ملی هر کشور در جام جهانی، یکی از مهم ترین نمایش ها برای جنبه های هنری هر ملتی است. در واقع یکی از هنرهای تجسمی هر کشوری در محافل بین المللی، سیاست یکنواختی فوتبال ملی آن کشور است.

یکی از بحث های مربوط به این لباس به حذف تصویر یوزپلنگ ایرانی برمی گردد، هرچند طراحان این ایده معتقد بودند که ورود یوزپلنگ های آسیایی به لباس تیم ملی در سال های گذشته می تواند جذابیت زیادی داشته باشد. توجه به این گونه و لحظه حفاظت از آن.

تصویر یوزپلنگ آسیایی برای اولین بار در جام جهانی 2014 برزیل با پیراهن ملی فوتبال ایران برای فرهنگ سازی در مورد گونه های گرانبها و خطرات پیش روی یوزپلنگ استفاده شد. این حرکت زیست محیطی چنان مورد توجه قرار گرفت که در سال 2017 زمانی که بازیکنان تیم ملی اعلام کردند بدون یوزپلنگ از زمین سبز جام جهانی روسیه عبور خواهند کرد، سیاست یکنواختی تیم ملی باز هم مورد انتقاد قرار گرفت و پاسخگویان جنبش گفت که با برنامه فدراسیون انجام شده است.

حالا پس از چهار سال، ساعدی فر مالک برند ملی پوشاک پیش از این گفته بود که طبق توافق وزارت ارشاد، فدراسیون خودرو و طراحان، سیاه گوش از فیلم ملی جام جهانی حذف شد. اما شکل سیاهگوش با یک پوست یکنواخت مشخص شد.

با این حال استفاده از یوزپلنگ در پوشاک انتقاد برخی از فعالان محیط زیست را در پی داشته است. طبق گفته آنها “سیاست مراقبت مانند شکار و تاکسیدرمی است، نه حیات و حفاظت از گونه های در معرض خطر”.

علاوه بر این، نکته مهم دیگر این است که فیفا برای جام جهانی 2022 تاکید زیادی بر حفظ محیط زیست دارد و برنامه حمایتی فیفا از جام جهانی قطر، حفاظت از محیط زیست را به عنوان یکی از ارزش های پنج گانه خود معرفی کرده است.

از اضلاع حذف شده تصویر یوزپلنگ ایرانی که بگذریم، به روایت های متعدد از لو رفتن تیم ملی جرسی که به دلیل ناهماهنگی هایش، هر بار حاشیه جدیدی ایجاد می کند.

در ابتدا قرار بود مراسم رونمایی از پیراهن تیم ملی یکشنبه 24 آبان برگزار شود که به 26 آبان ماه موکول شد.

با این حال روز قبل از افتتاحیه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که گفته می شد طرفداران تیم ملی هستند اما فدراسیون فوتبال در واکنش به آن تصویری از تیم ملی در جام جهانی منتشر کرد. .

در اطلاعیه فدراسیون فوتبال آمده است: به دنبال انتشار تصویر فیلم با عنوان «پیروز»، تصویر این فیلم اعلام شد، این پیراهن هیچ ارتباطی با تیم ملی فدراسیون فوتبال ندارد و مانند گذشته رسمی پیراهن تیم ملی فردا (سه شنبه 26 آبان ماه) با حضور مسئولان و مسئولان ورزشی کشور رونمایی شد.

البته در دقایقی عکس فیلم ملی از متن اطلاعیه فدراسیون حذف شد.

همچنین گفته می شود انتشار تصویر ملی پوش قبل از مراسم از سوی فدراسیون فوتبال به این صورت بوده است که چند هفته پیش یکی از سایت های معتبر خارجی تصویر ملی پوشان در جام جهانی قطر را منتشر کرد. و قبل از فاش شدن مراسم لباس تیم ملی در جام جهانی 2022 قطر با نام “پیروز” در دبیرخانه فرهنگی شورای عمومی حضور داشت.

در حالی که همه این اتفاقات و اتفاقات در خارج از ایران رخ داده است، برندهای بزرگ ورزشی باید دو یا سه سال قبل از رویداد متعهد به طراحی پیراهن برای چنین رویدادهایی باشند. همچنین طراحان چنین محصولاتی در زمینه های طراحی لباس ورزشی مطالعه کرده اند تا بتوانند محصولی مناسب برای این امر ارائه دهند. این محصولات باید نماینده کشور تیم مورد نظر و بازیکنان مطرح و جذاب برای هواداران باشد. در نهایت جنبه تجاری تجهیزات کف پا وجود دارد که البته در بین اعراب کشور ما به دلیل نبود کتابخانه چندان رایج نیست.

ضمن اینکه به نظر می رسد این همه سردرگمی در مورد یکنواختی تیم ملی ایران در ادوار مختلف جام جهانی همیشه به دو دلیل برمی گردد: بی برنامه بودن یا تضاد منافع فردی برنامه با منابع مالی.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا