فرهنگ و هنر

باستان‌شناسان ایرانی و خارجی به شهر سوخته برگشتند

باستان شناسان از ایران، ایتالیا و صربستان شروع به حفاری شهر سوخته کردند.

به گزارش تی تی آنلاین، 19 کاوش پایتخت سوخته در استان سیستان و بلوچستان در مدت 45 روز به سرپرستی دکتر کاوشگر انجام می شود. سید منصور سید سجادی.

این خبر در صفحه رسمی میراث جهانی بورین اعلام شده است. پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفته است سوخته تنها محوطه باستانی ایران است که کاوش ها و کاوش های علمی- باستان شناسی آن به طور مستمر توسط باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی توسعه یافته است. طبقه میراث جهانی همچنین اعلام کرد که باستان شناسان ایتالیایی از صربستان نیز در این زمان حضور خواهند داشت. محققان و باستان شناسان کشورهای دیگر مانند بریتانیا، فرانسه و آلمان قبلاً به سایت جهانی Burin دعوت شده بودند.

جلال زی، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: چهار تا پنج درصد از این شهر تاکنون کاوش شده است و مناطق کاوش نشده نیاز به زمان و هزینه زیادی دارد.

باستان شناسان در فصل آخر اطلاعاتی در مورد کاوش ها از اولین زمان هایی که سکونتگاه در شهر سوزانده شده است، دریافت کرده اند. کاوش های باستان شناسی از سال 1374 توسط سجادی در این منطقه انجام شده است.

این شهر با تاریخ و فرهنگ پنج هزار ساله یکی از بزرگترین اماکن شهری باستانی ایران است که در 60 کیلومتری زابل واقع شده و در سال 1393 توسط یونسکو به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا