فرهنگ و هنر

بحران در شعر ، شاعران و مخاطبان + فیلمهای خواندن شعر

محمود متاکدی درباره فراز و نشیب های نهضت شعر ، که به شعر ، شاعران و شنوندگان اعتقاد دارد ، بحث کرد.

شاعر و منتقد ادبی در مصاحبه تی تی آنلاین در مورد وضعیت شعر در یک سال گذشته و تأثیر وقایع اجتماعی بر روی آن اظهار داشت: به طور کلی وضعیت فعلی شعر در ماه های اول سال 1998 آنچنان که انتظار می رفت نیست به این دلیل بود که جوانان تلاش کردند تا تجربیات خود را در فضای مجازی ارائه دهند. بله ، اما این تجربیات به دور از شعر است ، بیشتر آنها شعر کاملی می گویند دا شعر هستند. البته فضای مجازی وقتی ناشران از انتشار کتاب های شعر ریسک نمی کنند ، خوشبختانه آن را نزدیک می کند تا به محل ارتباط نزدیک شود و برخی از جوانان در این مکان شروع به ارائه کار خود می کنند که قطعاً ساختار و عدالت خاص خود را دارد. خواستار

وی افزود: بسیاری از جوانان مجموعه های شعر را با هزینه شخصی خود منتشر می کنند ، اما چاپ به یک روش و دستیابی به روش دیگر بسیار دشوار است. ناشران که با هزینه خود شاعر چاپ می کنند ، اغلب توزیع دقیقی ندارند. حتی فروشندگان کتاب نیز اغلب از فروش اولین مجموعه شعر استقبال نمی کنند. از طرف دیگر ، شاعران دیگر با تجربه ، نام و نمادگرایی نیز از اهمیت کمتری برخوردارند ، اما به طور کلی ، منظر شعر و استقبال از آن در فضاهای غیر مجازی به اندازه داستانهای کوتاه و داستانهای کوتاه انتظار نمی رود. و این به نظر من سالهاست که در جامعه ادبیات حضور داشته و به این واقعیت برمی گردد که ناشران از انتشار و توزیع کتب شعر استقبال نمی کنند. در نتیجه ، اکثر کتابهای منتشر شده در زمینه شعر تا آنجا که مطالعه کرده ام مورد توجه ناشران و خوانندگان قرار نگرفته است و اگر به این زمینه فرصت زیادی داده شود ، ممکن است در وسط یک اثر یا در میان برخی از جوایز شعر مانند جایزه شاملو قرار بگیرد. آنها کتاب ها یا جوایز شعر روزنامه نگاران را در همان حاشیه ها مرور کرده اند ، مانند این ، بخش خصوصی کوتاه و از هم فاصله دارد.

وی گفت: “اگر بخواهیم استاندارد شعر را در سال 1998 تنظیم کنیم ، مردم و ناشران موجود در آنجا کتاب های خود را به هوا می اندازند.” “از طرف دیگر ، نقد ادبی ما یک نقد و نقد زنده نیست.” ما نمی توانیم آن سیال را به عنوان یک فضای سیال تجربه کنیم. در نتیجه ، نقد ادبی از ضعف ها رنج می برد ، به خصوص در زمینه نقد شعر. به موازات آن ، اشعار ارائه شده همانطور که باید در نظر گرفته نمی شوند ، و مجلات و روزنامه هایی که در این زمینه رسالت زیادی احساس نمی کنند ، بنابراین فضای شعر زیادی نیز وجود دارد. در وسط و کمی پایین قرار دارد.

این شاعر با اشاره به پیشرفت های صورت گرفته در زمینه نقد ادبیات معاصر و شعر در چهار دهه گذشته در زمینه فرم و مطالب ، گفت: بسیاری از جوانان به فرم ها و پیشنهادات رسمی توجه کرده اند. با این حال ، جستجوی شاعران شواهد زیادی ارائه ندادند. ما در این سالها خصوصاً در شعر و نقد ادبی خیلی در ادبیات خیلی موفق نبوده ایم. البته دایره هایی وجود دارد که در مکان های مختلف برگزار می شود ، اما در سطح محافل قرار دارند و در پایان یک کتاب را مرور می کنند ، اما در پایان ، انتظار ملاقات در رابطه با نقد شعر امروز برآورده نمی شود. این فراز و نشیب ها در فضای شاعرانه و منتقدان آن به بحرانی که در شعر ، شاعران و شنوندگان وجود دارد باز می گردد. این سه عنصر فراز و نشیب های بسیاری در شعر امروز دارند. علاوه بر این ، در زمینه نقد شعر ، بسیاری از منتقدین حرفه ای نداریم که بتوانند جایگاه شعر را منعکس کنند.

وی ادامه داد: “در فضای شعر امروز ، شعر ، باربیکیو ، سنگ شکن ، استفاده از فضای اساطیری و لحن تعامل بین شنونده و شاعر ، بررسی جنبه های صدا و موسیقی و مواردی از این دست نشان می دهد که بیشتر دوستان سال توجه خود را به شکل و هدایت متقابل کمتر در شعر امروز متداول می کنند.” ، و بیشتر شاعرانی که شعر می نویسند ، ذهن معاصر دارند زبان است، که ما بسیاری از نقاط ضعف و اشعار ما می تواند خلاق تر را، و لازم است برای تمرکز بیشتر بر روی ساختاری است نشان می دهد که.

معتمدی همچنین به برخی از اختراعات و وقایع مثبت در شعر سال گذشته اشاره می کند و می گوید: “به طور کلی در تمام این سال ها به زبان ، اندیشه شاعرانه شاعرانه ، عناصر اندیشه شاعرانه ، وحدت ساختاری ، نوآوری ، مدرنیته ، آشنایی و تجزیه فکر می کنم.” تمرکز کم و بیش روی ساختارهای معنایی است ، اما وقایعی که ذکر کردم کمتر متداول است. بنابراین بهتر است شاعران امروز از یک طرف به شنوندگان و از طرف دیگر منتقدین ، ​​همه با هم باشند تا بتوانند فضای هستی شناسی ، زیبایی شناسی و ذهنیت شاعرانه روشنفکرانه را در نظر بگیرند و بتوانیم به شاعران جوان امروز روی آوریم. هم در قلمرو عدالت و هم در حوزه انتقاد از اختراع خود شخص ظاهر شوید.

سرانجام این شاعر می گوید که امروزه شعر می نویسد و آن را در فضای مجازی منتشر می کند: “ما در بازداشت خانگی هستیم اما از محل شعر فاصله نداریم.”

وی همچنین شعری را نوشت که در همان روز به هلن بولاک ، یک هنرمند ترکیه ای که اخیراً پس از اعتصاب غذا در زندان درگذشت ، تلاوت کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا