فرهنگ و هنر

بخش بین‌الملل سینما حقیقت جدی‌تر برگزار شود

محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی در نشست هیات مدیره شانزدهمین جشنواره «هکوریت فیلم» گفت: باید از بخش بین المللی «فیلم هوکریت» به شکلی موثر و در ارتباط تجلیل شود. به ادبیات فیلم منطقه

به گزارش تی تی آنلاین، به نقل از واحد ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، نخستین جلسه رسمی شورای سیاسی شانزدهمین جشنواره بین المللی مستند ایران «سینما-قکریت» روز پنجشنبه برگزار شد. 19 مهرماه با حضور محمد خزاعی رئیس قانون اساسی در مرکز توسعه.

رهبر قانون اساسی در این دیدار گفت: جشنواره «سینما-غکریت» به عنوان مهمترین رویداد سینمای مستند ایران می تواند صدای همه سینماگران همه کشورها باشد. به دلیل کیفیت این آثار، می توان تصویر امروز ایران را از طریق مستند به جهانیان عرضه کرد. تصویری از اقلیم، فرهنگ، مذهب و آیین های کشور ترسیم می کند، تصویری که مخاطب کمتر آن را دیده و از آن بی خبر است. ایران در سال‌های اخیر فیلمی مستند در میان مردم بوده و از مهم‌ترین وقایع و نقاط عطف اسنادی ماندگار به جا گذاشته است.

خزایی تاکید کرد: بخش بین المللی این تعطیلات بسیار مهم است. از آنجایی که سازمان شرایط می تواند جشنواره را به صورت فیزیکی برگزار کند، امیدوارم بخش بین المللی نیز موثرتر و جدی تر انجام شود. تمرکز بر فیلم مستند منطقه ای بخش مهمی از برنامه این بخش است. سینمای ایران در تمامی زیرمجموعه های خود از جمله فیلم های مستند جایگاه ویژه ای در آسیا و منطقه دارد و برای ما مهم است که جشنواره «سینما حقیقت» نماینده صدای فیلم های درجه یک در عرصه مستند است. لازم به ذکر است که سینماتوگرافی کشورهایی است که با ما ریشه های فرهنگی، مذهبی و مشترک دارند.

رئیس قانون اساسی در بخش دوم این سخنان گفت: تعامل با فیلم های مستند و سینماگران از برنامه ها و اولویت های سازمان سینمایی است. خوشبختانه در توسعه این رابطه دو طرف وجود دارد و در «سینما-قکریت» از این با غنا و همدلی استفاده شده است.

وی آغاز کرد: توسعه عدالت فرهنگی و توجه به فیلم های استانی یکی از اولویت های سازمان سینمایی است که قطعا در شانزدهمین روز جشنواره «سینما-غکریت» تمرکز تیم برگزارکننده خواهد بود. کاری که باید در سازمان و زیر مجموعه های آن انجام دهیم، آگاهی بخشی و توجه به اخلاق و امید است. در این زمینه فیلم مستند می تواند تاثیرگذارتر از فیلم تخیلی باشد.

رئیس سازمان سینمایی گفت: جشنواره های مستند منطقه ای می توانند راهی برای نمایش و عرضه آثاری باشند که به هر دلیلی جشنواره «سینما-غکریت» را نگرفتند اما در رویدادی دیگر قابل مشاهده و قدردانی هستند.

در بخش دوم جلسه، هر یک از اعضا پیشنهادات و نکات خود را در مورد این دوره، ویژگی ها و اولویت ها ارائه کردند. رضا خوشدل راد و امین قدمی در شورای معاونین دانشکده ها به طور ویژه به همراهی فیلم های مستند در «جشنواره سینما – قکریت» اشاره کردند و سوالاتی را در این خصوص بیان کردند.

محمدرضا اصلانی یکی از شوراها به اهمیت رعایت ظرفیت اکران آنلاین پرداخت و گفت: می توان از این ظرفیت برای نمایش آثار در کشورهای دیگر استفاده کرد. توجه به ذهن در بحث های جشنواره و کارگاه ها ضروری است، بحث کیفی و فنی مهم است، اما باید به تولید فکر توجه ویژه شود. در یک فیلم مستند می توانیم موقعیت جدیدی برای جهان داشته باشیم که در یک فیلم تخیلی فرصت نادری است.

مهدی مسعودشاهی لزوم پژوهش در فیلم مستند را نشان داد و گفت: پژوهش در فیلم مستند بسیار مهم است و نباید از آن غفلت کرد. از سوی دیگر تمرکز بر استان ها، نیروها و منابع جوانان برای تولید و نمایش آثار مرتبط با فرهنگ و اقوام مختلف باید از اولویت های جشنواره باشد.

سید سلیم غفوری با تاکید بر اهمیت برگزاری کارگاه های آموزشی در جشنواره «سینما – قکریت» گفت: کارگاه های آموزشی در مکان های مختلف که در آن مفقود شدن فیلم های مستند قابل بررسی است می تواند زمینه انتقال دانش و تجربه را فراهم کند. از سوی دیگر باید در مورد رخداد ساخت گونه هایی گفت که کمتر در آن زمینه مطرح بوده اند. بهتر است به تصویری که از ایران در چند اثر ارائه شده است توجه شود. توجه رسانه ای و پخش برنامه های تلویزیونی جشنواره «سینما قکریت» زودتر از روز جشنواره آغاز شود.

قدیر آشنا علاوه بر پررنگ شدن موضوع رسیدگی به هنرمندان استانی و استانی در هیات داوران و هیئت های منتخب گفت: تعیین دبیر برای سه روز متوالی جشنواره ما را در رسیدن سریعتر به اهداف کمک می کند.

محسن یزدی به تولید آثار مبتنی بر احساس و تفکر پرداخت و گفت: فیلم های مستند از نظر فنی پیشرفت کرده اند اما در تولید احساس و تفکر مشکل داریم. هدف تولید ما تعریف معنا و باورها و دیدگاه های ما برای تعطیلات است. این یک دغدغه و خواسته مهم است.

رضا خوشدل راد درباره اهمیت و نقش گروه های فیلم مستند گفت: باید اعضای انجمن ها را جدی بگیریم و زمینه اقدام و مشارکت عادلانه را برای همه فراهم کنیم. جشنواره «سینما-غکریت» منجر به کالا شد. امیدوارم در این جشنواره سال نیز این تفاهم و مشارکت را داشته باشم.

امین قدمی با اشاره به اهمیت جایگاه نقد و بحث در جشنواره «سینما حقیقت» گفت: انتخابات و تصمیم گیری انتخابات از موضوعات مهمی است که در آن تمرکز زیادی وجود دارد. چه خوب است که به هنرمندان درجه یک و حرفه ای فرصت حضور در جشنواره داده شود و جشنواره واقعی هنرمندان و اهالی هنر موضوع مهم و حیاتی است. افزایش تعداد اعضای کمیته گزینش احتمال خطا را کاهش می دهد.

محمد حمیدی مقدم دبیر جشنواره و رئیس مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی در پایان این نشست ضمن ارزیابی اعضای شورا و توجه کمیته برگزاری. جشنواره سینما قکریت گفت: بعد از تجربه موفق پانزدهم جشنواره یکی از برنامه های ما این است که به اکران و پخش مستند به صورت جدی و حرفه ای فکر کنیم و مراسمی داشته باشیم و آثار را به نمایش بگذاریم. این تنها هدف نهایی ما نیست و با تشکر از اعضای شورا برای همکاری آنها تلاش می کنم و امیدوارم در جلسه آینده وارد بحث های ویژه شده و از تخصص شما استفاده کنیم.

در پایان این جلسه محمدرضا اصلانی، قدیر آشنا، سید سلیم غفوری، مهدی مسعود شاهی، محسن یزدی، محمد حمیدی مقدم، رضا خوشدل راد و امین قدمی از اعضای شورای سیاسی این جشنواره احکام خود را دریافت کردند. رئیس دولت

ششمین جشنواره بین المللی «سینما حقیقت» از 18 تا 28 آذر 1401 به دبیری محمد حمیدی مقدم در تهران برگزار می شود.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا