اجتماع و خانواده

بررسی صندوق “زیان و خسارت” در نشست COP۲۷

کارشناسان پیش بینی می کنند در کنفرانس آب و هوای سازمان ملل متحد موسوم به COP27 که با حضور نزدیک به 200 کشور در مصر افتتاح شد و نشست های رسمی آن در روزهای آینده برگزار می شود، این موضوع «اگر کشورهای ثروتمند باید به کشورهای آسیب پذیر در برابر طبیعی کمک کنند. بلایا” برای جبران یا عدم جبران باید گفت.

به گزارش تی تی آنلاین، نشست اقلیم سازمان ملل پس از وقوع سیل مرگبار در پاکستان و خشکسالی در چین، آفریقا و غرب آمریکا برگزار می شود. نتایج این بلایا تقاضای کشورهای در حال توسعه را برای صندوق ویژه «زیان و خسارت» تقویت کرده است، اما این مشکل سال‌هاست که توسط مخالفت کشورهای ثروتمند در برابر چنین درخواست‌هایی بررسی می‌شود.

ضرر و زیان مالی چیست؟

در بحث آب و هوای سازمان ملل، اصطلاح “خسارت” به هزینه هایی اشاره دارد که از اثرات یا نتایج رویدادهای شدید آب و هوایی مانند سطح دریاها ناشی می شود. تاکنون، بودجه تخصیص یافته به تغییرات اقلیمی صرفاً بر کاهش انتشار دی اکسید کربن برای مهار تغییرات آب و هوایی متمرکز شده است و تقریباً یک سوم آن برای ابتکاراتی در نظر گرفته شده است تا به جوامع کمک کند تا با تأثیرات آتی خود سازگار شوند. صندوق “خسارت و خسارت” بر اساس غرامت برای هزینه هایی که کشورها نمی توانند از آنها اجتناب کنند یا آنها را جبران کنند، متفاوت خواهد بود. اما هنوز هیچ توافقی در مورد اینکه چه چیزی به عنوان «تلفات و خسارت» در بلایای آب و هوایی به حساب می آید، وجود ندارد.

تامین بودجه «خسارات و خسارات» بر عهده کیست؟ منطقه شامل چه مواردی می شود؟

این سوالات بسیار بحث برانگیز هستند. کشورهای آسیب پذیر و فعالان این حوزه معتقدند کشورهای ثروتمندی که با انتشار گازهای گلخانه ای تغییرات آب و هوایی را منتشر می کنند، این صندوق را ایجاد کرده اند. ایالات متحده و اتحادیه اروپا به دلیل ترس از بدهی مقاومت کردند. اگر کشورها موافقت کنند که صندوقی ایجاد کنند، جزئیات، از جمله اینکه این پول کجا خواهد رفت، چه مقدار ثروت پرداخت خواهند کرد، و کدام مناطق یا بلایا واجد شرایط دریافت غرامت هستند، باید بررسی شود.

تنها تعدادی از دولت ها مانند دانمارک و اسکاتلند کمک های کوچک و نمادینی به صندوق «خسارت و ضرر» کرده اند.

در نشست COP27 چه اتفاقی خواهد افتاد؟

توسعه پیشنهاد کرد که بیانیه «خسارت و ضرر» در دستور کار جلسه قرار گیرد که قبل از شروع مذاکرات باید به اتفاق آرا تصویب شود. اقتصادهای در حال توسعه و نوظهور، که از مشکلات و تأخیر در امور مالی خود ناامید شده اند، اکنون خواستار ایجاد “خسارت و ضرر” در COP27 هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در میان آنها کشورهایی مانند مالدیو، جامائیکا و چین که بزرگترین تولیدکننده دی اکسید کربن در جهان است، دیده می شود. این در حالی است که برخی از مقامات اروپایی اعلام کرده اند که چین باید به جای مطالبه، در کمک های اقتصادی برای این مشکل سرمایه گذاری کند.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا