عمومی

بررسی نقش آمریکا و اسرائیل در عملیات تروریستی کرمان – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار آنلاین با اشاره به اساس ضرورت دشمن‌شناسی، اظهار کرد: کتابی به نام جنود عقل و جهل از امام خمینی (ره) وجود دارد که ایشان در این کتاب به تبیین حدیثی پرداخته و رئیس تمامی شرارت‌های عالم را ابلیس و رئیس جریان حق و خوبی‌های عالم را نیز رسول اکرم (ص) معرفی می‌کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره)، ایشان فرمودند “شیطان بزرگ آمریکا است” بنابراین محور تمامی شرارت‌هایی که در عالم رخ می‌دهد همین شیطان بزرگ است که به دنبال زیاده‌خواهی، برتری طلبی بر انسان‌ها، از بین بردن یاد خدا در جامعه، تسلط ابزارها و انسان‌های مادی بر سایر انسان‌ها است.

وی ادامه داد: رهبری جریان مقاومت در مقابل زیاده‌خواهی‌های شیطان بزرگ توسط جریان انقلاب اسلامی انجام می‌شود که مؤسس این انقلاب نیز حضرت امام خمینی (ره) بوده و امتداد و استمرار این مسیر نیز توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی در حال انجام است.

حجت‌الاسلام والمسلمین طاهری با اشاره به کثرت شرارت‌های آمریکا برعلیه جمهوری اسلامی ایران، عنوان کرد: این شرارت‌ها از پیش از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز می‌شوند مانند کاپیتولاسیون و آنچه به واسطه افراد دست نشانده خود یعنی جریان پهلوی بر کشور و ملت ایران تحمیل می‌کرد بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز شرارت‌های آمریکا در ایران شامل حمایت از رژیم بعث جهت راه‌اندازی جنگ هشت ساله علیه ملت ایران، سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران و ایجاد لانه جاسوسی در کشور می‌شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: در نقطه مقابل شرارت‌های آمریکا جریان انقلاب اسلامی قرار دارد که محور مبارزه است و این موضوع موجب شده اگر زمانی تنها در داخل کشور مقابل زیاده‌خواهی آمریکا ایستادگی می‌شد امروز در یک منطقه و دنیا این مقابله در حال رقم خوردن است و گروه‌های متعددی برای این موضوع شکل گرفته و در حال مبارزه هستند.

وی تصریح کرد: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی فردی است که در دهه‌های گذشته نقش و تأثیرگذاری بسزایی در جریان مقاومت در برابر زیاده‌خواهی و سلطه‌گری آمریکا داشته است بنابراین بیشترین بغض را از این سردار شهید و فرزندان ایشان دارند.

حجت‌الاسلام و المسلمین طاهری یادآور شد: در زمان شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی رئیس جمهور وقت آمریکا با افتخار اعلام کرد «من دستور قتل سردار سلیمانی را صادر کردم» و بعد از آن رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانات خود به این موضوع اشاره کردند که «شهید سلیمانی برای دشمن خطرناک‌تر از سردار سلمیانی است».

مدیرکل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: امروز که چند سال از زمان شهادت حاج قاسم سلیمانی گذشته مشخص شده که جریان مقاومت یعنی فرزندان حاج قاسم همچنان حیات دارند و در حال مقابله با زیاده‌خواهی آمریکا، اسرائیل و تمامی گروه‌های وابسته به آن‌ها هستند و این یعنی خون این شهید گرانقدر در رگ‌های جبهه مقاومت جریان دارد.

وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی، افزود: ایشان به موضوع افول آمریکا و از بین رفتن رژیم صهیونیستی تا چند سال آینده اشاره داشتند بنابراین می‌توان گفت نشانه‌های سقوط جریان استکباری و کاهش قدرت آن‌ها در حال مشاهده است برای مثال امروز شاهد هستیم که یکی از جریان‌های جبهه مقاومت در انصارالله یمن در دریای سرخ مقابل هر کشتی که منافع اسرائیل را تأمین می‌کند می‌ایستد.

حجت‌الاسلام والمسلمین طاهری با بیان اینکه آمریکا هنگام ورود به عراق و افغانستان قصد داشت در این دو کشور حضوری ماندگار داشته باشد، ادامه داد: در چند سال اخیر میزان حضور پایگاه و نیروهای نظامی آمریکا در منطقه یعنی کشورهای افغانستان و عراق کاهش پیدا کرده در حالی که تعداد جریان‌های مقاومت در حال رشد و قدرتمندتر شدن هستند و این یعنی فضا در حال حرکت به سمتی است که امنیت این منطقه توسط نیروهای داخلی تأمین شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: جریان منطقه در حال رسیدن به خود اتکایی است و این موضوع اگر به یک ثبات نسبی برسد تعاملات اقتصادی منطقه با یکدیگر نیز سهل‌تر و به صرفه‌تر خواهد شد بنابراین جریان مقاومت می‌تواند تعاملات بهتری در حوزه تجاری و اقتصادی داشته باشد.

وی با اشاره به انجام عملیات طوفان‌الاقصی توسط رزمندگان فلسطینی، اضافه کرد: اسرائیل قصد داشت غزه را دچار یک مرگ تدریجی کند و باور نداشت توسط گروه‌های مبارز فلسطینی و در اوج غافلگیری دچار یک ضربه سهمگین، سخت و جدی شود اما اتفاقات چند ماه گذشته باعث شد ماهیت حقیقی رژیم صهیونیستی آشکار شود چراکه تاکنون این رژیم بیش از ۲۳ هزار نفر از مردم غزه را به شهادت رسانده که اکثر این افراد نیز زن و کودک هستند.

حجت‌الاسلام و المسلمین طاهری تصریح کرد: یکی از پیامدهای عملیات طوفان الاقصی نمایان شدن ضعف رژیم صهیونیستی و امکان نفوذ به امنیتی‌ترین لایه‌های سرزمین‌های اشغالی است در حالی که اسرائیل ادعا داشت دارای یک سیستم امنیتی نفوذ ناپذیر در دنیا است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری یادآور شد: پس از انجام عملیات طوفان‌الاقصی و جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم غزه در سرتاسر دنیا افراد و گروه‌هایی به دفاع از جریان مقاومت برخاستند در حالی که در گذشته این موضوع وجود نداشت بنابراین اسرائیل بخش مهمی از فضای حمایتی خود به ویژه در حوزه افکار عمومی دنیا را از دست داد.

وی بیان کرد: اسرائیل و آمریکا در تلاش بودند جمهوری اسلامی ایران به صورت مستقیم وارد جنگ شود و به این صورت ایران را در اتفاقات رخ داده در فلسطین و نوار غزه مقصر جلوه دهند اما راهبرد کلی و بیان اساسی نظام جمهوری اسلامی این بود که عملیات طوفان‌الاقصی توسط جریان‌های مقاومت به صورت ملی انجام شده البته ایران حمایت خود را از جریان‌های مقاومت در سرتاسر دنیا اعلام کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین طاهری افزود: پس از شکست سنگینی که اسرائیل در طوفان‌الاقصی متحمل شد و جنایاتی که در غزه توسط این رژیم صورت گرفت سایر جریان‌های مقاومت مانند انصارالله یمن وارد میدان شدند و رگ تجاری و اقتصادی اسرائیل را مورد هدف قرار دادند که درنتیجه این تنش‌ها اسرائیل اقدام به ترور سرداران جبهه مقاومت کرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه این باور باید در ذهن ما ایجاد شود که کشور به صورت جدی در یک جنگ قرار دارد، ادامه داد: در سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی یک عملیات تروریستی در کرمان رخ داد که از چند منظر قابل بررسی است.

وی عنوان: اولین جنبه عملیات تروریستی در کرمان این است که اسرائیل و آمریکا طراح صحنه این اتفاق بودند تا به این ترتیب شکوه حضور مردم را از بین ببرند همچنین می‌توان گفت قصد داشتند با اجرای این عملیات تروریستی توجه و تمرکز دنیا را از مسئله غزه دور کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین طاهری اضافه کرد: برخی از صاحب نظران حوزه روابط بین‌الملل اعتقاد دارند مسئولیت عملیات تروریستی کرمان برعهده گروهک داعش قرار دارد البته این گروه تروریستی از بین رفته اما استراتژی آن‌ها با عنوان «گرگ‌های خفته» وجود دارد یعنی این گروه دارای تشکیلات منسجم و به هم پیوسته نیست بلکه افرادی وابسته به خوی وحشیانه داعش این نوع عملیات‌های تروریستی را انجام می‌دهند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: موضوع سومی که قابلیت بررسی دارد این است که گروهک تروریستی داعش توسط آمریکا تأسیس شد البته ضعیف شدن داعش موضوع صحیحی است اما ارتباط این گروه با جریان‌های پشتیبان خود یعنی آمریکا و اسرائیل جدی و دائمی است بنابراین اگر داعش را جدای از این دو پشتیبان آن‌ها فرض کنیم امکان ضربه زدن و مواجه با مسببان حادثه کرمان کاهش پیدا می‌کند چراکه داعش مکان مشخصی ندارد.

وی یادآور شد: برخی اعتقاد دارند مسئله مهم اخراج آمریکا از منطقه و از بین بردن اسرائیل است و این انتقامی است که باید انجام شود بنابراین نباید دچار هیجان و تندروی شویم؛ در خصوص این تحلیل می‌توان گفت استراتژی کلان و راهبردی موجود همین موضوع است اما این بدان معنا نیست که به علت وجود این استراتژی در برابر ترور و شهادت شخصیت‌های بزرگی مانند حاج قاسم سلیمانی، شهید فخری‌زاده، شهید رضی و حادثه تروریستی کرمان که توسط این کشورها صورت گرفته سکوت کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین طاهری بیان کرد: در حقیقت ضمن اینکه راهبرد اساسی اخراج آمریکا از منطقه و محو شدن اسرائیل پیگیری می‌شود لازم است مقابله‌های نقطه‌ای و مقطعی نیز صورت بگیرد چراکه این موضوع می‌تواند در دل دشمن رعب و وحشت ایجاد کند در حالی که اقدام منفعلانه باعث می‌شود اقدامات بعدی دشمن با قدرت بیشتری باشد.

دکمه بازگشت به بالا