فرهنگ و هنر

برگزاری مراسم مذهبی میلاد مسیح(ع) در کلیسای بتلِحِم

تی تی آنلاین / اصفهان جشن میلاد و غسل تعمید عیسی مسیح و برکت آب در روز ششم دی ماه با هم برگزار شد. اصفهان.

امروز جمعه (16 ژانویه) همزمان با 6 ژانویه 2023، کلیسای تاریخی بیت لحمی، بیت لحم یا بتکهم در اصفهان، جشن مذهبی ارامنه ارتدوکس اصفهان به مناسبت تولد و غسل تعمید عیسی مسیح و برکت آب، که با همراهی «اسقف سیپان کاشجیان» رهبر مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران به شمار می رفت.

برگزاری مراسم مذهبی میلاد مسیح (ع) در کلیسای بیت لحم

ارامنه ارتدوکس هر ساله در 5 ژانویه تولد عیسی مسیح را جشن می گیرند. در دی ماه در کلیساهای ارامنه اصفهان و در ششم دی ماه مراسم تولد و غسل تعمید در کلیسای بیت لحم برگزار می شود. بر اساس تقویم مذهبی ارامنه، روز تولد حضرت عیسی مسیح (ع) در 6 ژانویه است و در همان روز جشن کریسمس ارتدکس ارامنه در ایران برگزار می شود. این در حالی است که کاتولیک ها و مسیحیان پروتستان 24 دسامبر را روز میلاد پیامبر می دانند.

برگزاری مراسم مذهبی میلاد مسیح (ع) در کلیسای بیت لحم

تفاوت تاریخی دو روز 25 دسامبر و 6 ژانویه برای میلاد مسیح به این دلیل است که تمام کلیساها تا اواسط قرن چهارم ژانویه، میلاد مسیح را جشن می گرفتند. اما در اواخر قرن چهارم میلادی مراسم دیگری باعث شد اسقف رومی روز دیگری را برای برگزاری این مراسم تعیین کند. در آن زمان جشن باستانی تولد خدای خورشید (میترا) در 25 دسامبر برگزار می شد، بنابراین اسقف رومی روز تولد مسیح را به 25 دسامبر منتقل کرد و در ششم ژانویه غسل ​​تعمید مسیح را جشن گرفت. . به منظور تباه کردن آداب تولد میترا: و این به تدریج توسط تمام کلیساها دنبال شد.

برگزاری مراسم مذهبی میلاد مسیح (ع) در کلیسای بیت لحم

با این وجود ارامنه ارتدوکس این مراسم را در روز ششم ژانویه طبق رسم قدیمی برگزار می کنند و امسال نیز این مراسم طبق همان آیین باستانی در کلیسای بیت لحم اصفهان و با حضور ارامنه ارتدوکس برگزار شد. صلیبی که نماد غسل تعمید مسیح (ع) بود در آب انداخته شد و دعاهای خاصی برای برکت آب، شفای بیماران و پاکسازی گناهان خوانده شد.

برگزاری مراسم مذهبی میلاد مسیح (ع) در کلیسای بیت لحم

کلیسای بیت‌اللحم را می‌توان بزرگ‌ترین کلیسای اصفهان دانست، مخصوصاً به این دلیل که در بین کلیساهای ایولفای اصفهان، بزرگترین مؤسسه را دارد. بنایی که در زمان شاه عباس صفوی و پایتخت اصفهان توسط شخصی به نام خواجه پترس ولیجانیان، تاجر معروف دوره صفویه ساخته شد، در شمال دو کلیسای هاکوپ و مریم مجداس قرار دارد. این کلیسا در دو طبقه ساخته شده و از نوع تالارهای طاقی مستطیل شکل است. تخت کلیسا دوتایی، طلاکاری شده و با کتیبه های دوره های مختلف تزیین شده است و دیوارهای داخلی آن با سقف پوشیده شده و در همه اینها با موضوعاتی برگرفته از کتاب مقدس مانند دوازده حواری نقاشی شده است. عیسی مسیح، قیام عیسی مسیح (ع) و حرکت پطرس رسول با آب و تصویر بهشت ​​نقش بسته است.

برگزاری مراسم مذهبی میلاد مسیح (ع) در کلیسای بیت لحم

این کلیسا همزمان با ششم ژانویه، تولد مذهبی و غسل تعمید عیسی مسیح و برکت آب و برکت را جشن می گیرد. بخش زیادی از این مراسم به قرائت سرودهای مذهبی اختصاص داشت که در آن بخشهایی از انجیل با حضور «اسقف سیپان کاشجیان» رهبر مذهبی ارامنه همراه اصفهان و جنوب ایران تلاوت شد. گروه کر، برای مرور تاریخ زندگی عیسی مسیح.

برگزاری مراسم مذهبی میلاد مسیح (ع) در کلیسای بیت لحم

بخشی از این مراسم عشای ربانی بود که به آن عشای ربانی یا شکرگزاری، تقسیم مقدس، راز محراب و راز مبارک نیز می گفتند. منشأ این آیین آخرین شامی است که عیسی مسیح در شب دستگیری خود توسط سربازان رومی با حواریون صرف کرد. از این رو این مراسم شام به مراسم شام بعدی معروف است. جزئیات این مراسم در کتاب مقدس به این صورت ثبت شده است: «در حالی که هنوز غذا می خوردند، عیسی نان گرفت و شکر کرد، آن را شکست و به شاگردانش داد و گفت: بگیرید و بخورید، این بدن من است. «و پس از دریافت جام، شکر کرد، آن را به شاگردان خود داد و گفت: همگی از این بنوشید، این خون من در عهد است که برای بسیاری برای آمرزش گناهان ریخته خواهد شد.

برگزاری مراسم مذهبی میلاد مسیح (ع) در کلیسای بیت لحم

قابل ذکر است که مسیحیان ارمنی 7 روز قبل از سال نو روزه گرفتن را آغاز می کنند و از خوردن گوشت پرهیز می کنند و در روز عید در آیینی به نام «عشای ربانی» با تماشای کلیسا با «آزیمیس» به پایان می رسانند. روزه داری امروز در همان زمان که جشن توده ای مقدس در میلاد و غسل تعمید حضرت مسیح و برکت آب جزء شرعی تلقی می شد، این نان متبرک نمادی از بدن مسیح و هر قسمت از سکه ها شد. بین حاضرین توزیع شد.

برگزاری مراسم مذهبی میلاد مسیح (ع) در کلیسای بیت لحم

همچنین بخشی از این مراسم را تقدیس آب می‌گفتند که برای شفای بیماران و همچنین برکت دادن به خانه، بین حاضران در کلیسا، آب را در ظرف بزرگی با روغن مقدس برکت می‌دادند.

در این مراسم ضمن قرائت دعای جشن میلاد مسیح (ع) توسط رهبر مذهبی ارامنه اصفهان و جنوب ایران، مسیحیان در این روز برای همه جهان صلح و آرامش آرزو کردند.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا