بین الملل

بلینکن: توافق با ایران باید پیشبرد امنیت ملی آمریکا را در پی داشته باشد

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری آنلاین تی تی آنلاین، آنتونی بلینکن روز جمعه در جریان سفر به بروکسل گفت: توافق وزیر خارجه آمریکا با ایران موجب پیشبرد منافع امنیت ملی کشورش می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بلینکن در نشست خبری با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات غیرمستقیم هسته ای با ایران گفت: در هفته های گذشته شکاف هایی را پر کرده ایم.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: ایران نتوانسته برخی از خواسته های خارجی خود از برجام را برآورده کند، با این حال برای توافقی که حداقل الزامات ما را برآورده نکند، آماده نیستیم.

بلینکن درباره واکنش به پیشنهادهای اخیر توافق بروکسل گفت: واشنگتن تنها در صورتی وارد این توافق می شود که امنیت ملی را ارتقاء دهد، اما آنچه دیدیم به نظر می رسد که در حال عقب نشینی هستیم نه در گذشته.

آخرین دور مذاکرات لغو تحریم های ایران پس از پنج ماه وقفه از 13 تا 17 اوت در وین برگزار شد. این دور از مذاکرات پس از آن صورت می گیرد که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله ای در روزنامه فایننشال تایمز اعلام کرد که بسته جدیدی را روی میز گذاشته است که حاوی راه حل های به روز شده در خصوص لغو تحریم ها و اقدامات هسته ای علیه ایران است. ایران اسلامی و آمریکا چندین بار با میانجیگری اتحادیه اروپا به متن اتحادیه اروپا پاسخ داده اند.

تحلیلگران می گویند برخی عوامل مانند فشار رژیم صهیونیستی، اختلاف با کنگره و مشکلات داخلی آمریکا دلیل عدم تمایل دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه های گذشته بوده است.

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی با دبیرکل ناتو نیز افزود که نیروهای اوکراینی توانستند در نبرد با روسیه «پیشرفت واقعی» داشته باشند.

استولتنبرگ همچنین گفت که اگرچه حمله روسیه در دونباس پیشرفت نکرده است، “جامعه بین المللی باید از آمادگی کی یف برای یک جنگ طولانی مدت حمایت کند.”

پیام پایانی
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید

دکمه بازگشت به بالا