عمومیکسب و کار ویژه

بهترین کتاب های آموزش شطرنج

وقتی اسم ورزش می آید، همه ما به دویدن و عرق کردن، هیکل قلمی یا ورزیده بهم زدن و باشگاه مناسب و غذاهای رژیمی فکر می کنیم، اما همه ورزش ها مخصوص جسم و بدن نیستند، ورزش های زیادی هستند که ذهن را به خود درگیر می کنند و انرژی ذهنی بسیاری می برند. شطرنج، یکی از آن هاست.

شاید در دنیای جادویی مانند دنیای هری پاتر شطرنج کمی عجیب تر و وحشیانه به نظر بیاید اما در دنیای ما غیرجادویی ها، شطرنج ورزشی است که مغز را حسابی به کار می گیرد و ذهن را آماده استراتژی ساختن و پیشبینی حرکت های رقیب می کند. برای شطرنج یاد گرفتن و بازی کردن باید حسابی ذهن را نرمش داد. اما سوال اصلی اینجاست: آیا می شود شطرنج را در کتاب ها پیدا کرد؟

در این یادداشت به سراغ کتاب هایی رفتیم که به نوعی به شطرنج مربوطند، از آموزش شطرنج گرفته تا داستان های جذابی که با الهام از این ورزش و بازی جذاب نوشته شده اند.

شطرنج دامیز

شطرنج دامیز، یکی از کتاب های مجموعه دامیز یا همان مجموعه «به زبان آدمیزاد» است. کتاب های جالبی که درباره هر موضوعی که فکرش را بکنید، مطلب دارند و همه چیز را طوری توضیح می دهند که آدم انگشت به دهان می ماند. می شود چیزی آنقدر ساده باشد؟ خلاصه اگر دوست دارید شطرنج بازی کردن را یاد بگیرید و به دنبال کتابی می گردید که اینکار را برایتان انجام دهد، این کتاب انتخاب خوبی برای شما است.

شطرنج برای کودکان

هیچ وقت برای شروع کاری دیر نیست، اما اگر در دوران کودکی و جوانی، کار یا علاقه ای را آغاز و دنبال کنید، احتمالا به نتیجه های بهتری می رسید. به خصوص اگر قرار است که ذهن استراتژیک و پیش بینی کننده، خلاق و تحلیل گر را در خودتان (یا فرزندتان) تقویت کنید. شطرنج بهترین گزینه پیش روی شما است. حتما می دانید که هرچقدر بیشتر و بیشتر شطرنج بازی کنید، در آن ورزیده تر می شوید، اما برای یاد گرفتن اصول شطرنج باید به کجا مراجعه کنیم؟ آنهم زمانی که سر و کارمان با بچه ها است و باید با زبان خودشان با آن ها حرف بزنیم؟

کتاب شطرنج برای کودکان اینجاست که به شما کمک کند.

انواع شطرنج ها به نسبت کیفیتی که دارند، قیمت های متفاوتی دارند. به عنوان مثال در صورتی که از وسایل و ابزارآلات منبت کاری شده و یا خاتم کاری شده در تولید و ساخت استفاده شود، بدیهی است که قیمت آن ها بیشتر خواهد بود. قیمت انواع شطرنج ها با توجه به مواد اولیه مورد استفاده در آن مورد محاسبه قرار می گیرد. در ادامه با ما باشید با خرید و قیمت شطرنج

شطرنج و هوش مصنوعی

در شطرنج صحبت از تحلیل و استراتژی است. این همان چیزی است که در هوش مصنوعی هم شاهد آن هستیم. یعنی زمانی که ماشین ها و کامپیوترها، درست مانند ما استدلال می کنند و واکنش های مشابه یک انسان نشان می دهند. چیزی که در دنیای امروز ما، به عنوان یک امر طبیعی پذیرفته شده است و بخش عمده ای از کارها را هم به دوش گرفته است. اما در این میان، در مقابل شطرنج بازی و هوش مصنوعی کدام یک برنده اند؟

گری کاسپاروف که یکی از بزرگ ترین قهرمانان شطرنج سراسر جهان است به این سوال جواب داده است. او در سال 1985 با شکست دادن آناتولی کارپف لقب قهرمانی شطرنج جهان را از آن خودش کرد و این عنوان را تا هشت سال بعد همچنان حفظ کرد.

کتاب شطرنج و هوش مصنوعی ماجرای رقابت کاسپاروف با ابرکامپیوتر Blue Deep IBM در چند دوره شطرنج در اواخر دهه 1990 است. این کتاب تحلیل های او را از هوش مصنوعی دربر دارد و به این سوال مهم جواب می دهد: آیا کامپیوترهای دانشمندان می توانند شطرنج بازان را شکست دهند؟

گامبی وزیر

نمی شود از شطرنج حرف بزنیم اما سراغ یکی از پرسروصداترین سریال های شبکه نتفلیکس نرویم. گامبی وزیر که از روی کتابی به همین اسم ساخته شده است و بازی آنیا تیلور جوی آن را به پربیننده ترین سریال تاریخ این شبکه بدل کرده است ، داستان زندگی بت هارمون است، نابغه شطرنج!

بت هارمون نابغه ای در بازی شطرنج است. اما مشکل اینجاست که تقریبا مانند تمام نوابغ دیگر، در زندگی اش با مشکلات و مسائل عجیبی دست و پنجه نرم می کند. اولین چالش شاید این باشد که او یتیم است و چالش های بعدی که سر راهش قرار گرفته اند، مشکلاتی از اعتیاد به مواد مخدر، الکل و … است. راستی چرا زندگی نوابغ اینقدر سخت و پیچیده شده است؟

فیلمی که فرانک و آلن اسکات از روی رمان والتر تویس، نوشتند در زمان همه گیری بیماری کرونا و قرنطینه پخش شد. درست زمانی که همه با ناامیدی درهای خانه هایشان را به روی همه بسته بودند و اندوهی عجیب بر کل دنیا حاکم بود. اما همین سریال توانست کاری کند که علاقه و توجه مردم به این بازی جذاب و ورزش ذهنی خلاقانه جلب شود.

راستی اگر زندگی بت هارمون، ذهنتان را به خودش درگیر کرده است و دوست دارید بدانید چرا او که در زمینه خودش می درخشید، باید با چنین مسائلی زندگی می کرد، مقاله صوتی رادیو ری را درباره این سریال را گوش کنید.

اگنس کالارد در مقاله صوتی اگر نابغه باشم، بداخلاقی هایم را می بخشی؟، به دنبال جواب دادن به همین سوال است.

بخشی از اگر نابغه باشم، بداخلاقی هایم را می بخشی؟ را بشنوید.

شطرنج باز

شطرنج بازی جذابی است که ذهن خلاق داستان نویسان بسیاری به سراغش رفته است. از شطرنج بزرگ و جادویی مجموعه هری پاتر گرفته تا شطرنج باز اشتفان تسوایک. همان داستان آقای ب که در کشتی سیاحتی به هم گروهی هایش یاد می دهد چطور با چتویک، قهرمان شطرنج مبارزه کنند تا بتوانند او را از میدان به در کنند.

حقیقت این است که او وکیل است و بیست سالی می شود که دستش به مهره های شطرنج نخورده است. یعنی همان زمانی که با خود گفت اگر از گرفتاری اش نجات پیدا کند، دیگر به مهره های شطرنج دست نمی زند…

اگر از طرف داران شطرنج بودید، حتما خودتان این کتاب ها را خوانده اید. اگر هم پیش از این شطرنج را به این چشم ندیده بودید، شاید با خواندن این داستان های جذاب، نظرتان درباره اش عوض شود. محمد مجلسی، که مترجم کتاب شطرنج باز است در مقدمه این کتاب درباره این ورزش اینطور گفته است: «شطرنج بازی عجیبی است؛ شاید تنها بازی در سراسر جهان باشد که شانس و تقلب و تصادف در آن راه ندارد. اما هدف نهایی این بازی مسخره به نظر می آید که باید از تمام قدرت فکری و هوشمندی خود کمک بگیریم تا بتوانیم شاه را که یک مهره چوبی بیش نیست، در گوشه ای از صفحه شطرنج چنان گیر بیندازیم که از حرکت باز بماند و راهی برای گریز نداشته باشد…»

امید که شطرنج از این به بعد برایمان اینطور معنا دهد. مشکلاتمان را چنان در گوشه صفحه بازی گیر بیندازیم که راهی برای فرار و آسیب رمعرفی کتاب آموزش شطرنج (مقدماتی تا پیشرفته)

کتاب آموزش شطرنج (مقدماتی تا پیشرفته)، برای نوآموزان و مبتدیان شطرنج نوشته شده است که بلحاظ ارائه مجموعه ای از اصول و قوانین مشتمل بر 550 دیاگرام و شرح مبانی اساسی شطرنج از جمله: فضا، زمان و نیرو و درج بسیاری از بازی های کلاسیک و توضیح و شرح بازی های تخصصی برای اغلب شطرنج بازان و علاقمندان این بازی فکری به ویژه برای مدرسین شطرنج قابل استفاده است.

زمانی که بشر بر مشکلات بقاء خود فائق آمد و اوقات فراغتی به دست آورد، به هنر و فعالیت های دیگر روی آورد. قطعاً در همین دوره ی تاریخی شطرنج با اقتباس از صف آرایی ارتش آن زمان ابداع گردید. بدون تردید ایرانیان از اولین ملت هایی بودند که در تدوین و گسترش شطرنج نقش اساسی داشتند.

بعد از حملات قبایل بیگانه و سلطه اقوام غیر متمدن به این سرزمین و عقب ماندگی ایرانیان از قافله ی تمدن، بازی شطرنج مقبولیت عام خود را از دست داد و همانگونه که در تاریخچۀ شطرنج آمده است، موطن خود را در اروپا یافت.
خوشبختانه در چند دهۀ گذشته، علی رغم محدودیت های ایجاد شده، بار دیگر بازی شطرنج جای خود را در میان مردم باز کرد. در سال گذشته تعدادی از، نشریات، در حد توان خود برای طرح و بسط این بازی شگفت انگیز فکری، تلاش کرده اند، و اخیراً کتاب های متعددی نیز در این زمینه انتشار یافته است که به نظر می رسد به علت عدم ارائۀ مجموعه ای از قوانین، اصول و مراحل بازی، کمتر جنبه آموزشی داشته و قابل استفاده ی انبوه مشتاقان مبتدی شطرنج نبود. امید است که با توجه به تشکیل فدراسیون شطرنج، صاحب نظران ما به تالیف، ترجمه و نشر کتب ارزنده، در این زمینه، روی آورند، و این باور را قوت بخشند که شطرنج صرفاً یک سرگرمی بیهوده نیست، بلکه بازی اندیشمندانه ای است که تفکر و خلاقیت را، که لازمه حیات آدمی است، در بازیکن ایجاد و تقویت می کند.

اگر بگوییم که زندگی همانند یک بازی شطرنج است شاید اغراق نگفته باشیم. پیش بینی آینده نگری، برنامه ریزی، بررسی همه جانبه، احتیاط و بالاخره شهامت و مبارزه را در بازی شطرنج می آموزیم. توفیق در زندگی و در بازی شطرنج مستلزم ایجاد و تقویت چنین صفاتی است.

(این کتاب دارای حجم بالایی است. لطفا جهت اطمینان از نمایش در نسخه اندروید، قبل از خرید نسخه نمونه را دریافت نمایید.)

مقدمه
تاریخچه شطرنج
فصل اول صفحه و مهره های شطرنج
مهره ها
نحوه چیدن مهره ها در صفحه شطرنج
حرکت مهره ها و نحوۀ گرفتن آن ها
کیش دادن به شاه
گرفتن پیاده در حال عبور
قلعه رفتن
فصل دوم ثبت بازی
کوتاه نویسی در شطرنج
نامگذاری خانه ها و نحوۀ ثبت بازی
علائم اختصاری و ابهامات
ثبت حرکات به زبان انگلیسی
فصل سوم اصول مقدماتی شطرنج
مقدمه
مراحل بازی شطرنج
استراتژی و تاکتیک
گسترش پیاده ها و سوارها
مرکز قدرت
تحرک
اصول عام گشایش (شروع بازی)
فصل چهارم تاکتیک های ابتدایی
اسلحه اساسی شطرنج
آچمز
آچمز نسبی
رفع آچمز
حمله ی دوبل یا جناقی
سیخ یا مانع
مدافعان پرکار
حمایت کاذب
حمله ی برخاستی (حمله باز)
کیش دوبل
فصل پنجم آخر بازی
مقدمه
شروع آخر بازی
زمان بحرانی
مات با وزیر
مات با رخ
مات با فیل و اسب
مات با سایر سوارها
رخ و فیل در برابر رخ
رخ در مقابل فیل
وزیر در برابر رخ
پیروزی با پیاده ها
پیاده با سوارهای سبک
آخر بازی با رخ و پیاده
بازی با پیاده
پایان بازی های مختلط
پات
فصل ششم وسط بازی
هیچ دژی تسخیر ناپذیر نیست
نیرو
فضا
زمان
قانون نسبیّت
بازی پیاده ها
ستون های باز
امنیت شاه
مات مختنق
مات در عرض هشتم
مات با رخ و فیل
قربانی برای پیروزی
خطاهای متداول و چگونگی بهره برداری از آن ها
در بین مشتاقان پیاده ربایی
ترکیب های برنده
فصل هفتم شروع بازی
ساختار
فرضیه ی تنش
گشایش های پیاده ی شاه
بازی ایتالیایی
حمله ی ماکس لانژ
روی لوپز
دفاع پطروف
دفاع آلخین
دفاع سیسیلی
گشایش های پیادۀ وزیر
گامبی وزیر
گامبی وزیر رد شده (پذیرفته نشده)
سیستم کول و دیوار سنگی
سیستم های هندی
گامبی ها
گامبی ایوانس
گامبی بلک مار
فصل هشتم بازی های تفسیر شده
اول – پیکار اشتباهات
دوم – پیکار استعدادها
سوم – پیکار مغزها
فصل نهم ضمائم
شاهکار استادان
پاسخ به سئوالات
بازی های تخصصی
بازیهای نمونه
بزرگان و قهرمانان شطرنج جهان
بزرگان و قهرمانان ایران
قوانین بازی شطرنج
واژگان
منابع

ساندن به ما نداشته باشند.

منبع : pinterest.com

دکمه بازگشت به بالا