فرهنگ و هنر

بیش از ۷۵۰ موقوفه با نیت تسهیل در امر ازدواج جوانان وجود دارد

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به حمایت همه جانبه این سازمان از موضوع ازدواج جوانان گفت: بیش از 750 وقف با نیت تسهیل ازدواج جوانان مشکل دار وجود دارد. مانند تهیه جهیزیه، تامین مسکن زوج های جوان و تامین هزینه های ازدواج.

به گزارش تی تی آنلاین، حجت الاسلام غلامرضا عادل، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه درباره لزوم تشکیل خانواده و ازدواج و حمایت اوقاف و امور خیریه گفت: یکی از مشکلات ماست. ایران و جامعه اسلامی از منظر اجتماعی ارتباط زیادی با دین، مسئله تشکیل خانواده و ازدواج دارد.

با توجه به وجود آیات و روایات مختلف در مورد اهمیت تشکیل خانواده نشان می دهد: اسلام دینی اجتماعی است و مردم فطرتاً اجتماعی هستند و اولین رکن جامعه، خانواده است.

مدیر فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه ازدواج به طور طبیعی اولین قدم در تشکیل خانواده است، افزود: ازدواج سنت و رسم پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت (علیهم السلام) است. همچنین در سایر جوامع بشری در دین مبین اسلام رایج است.

حجت الاسلام عادل ادامه داد: دین مبین اسلام ازدواج را امری مقدس می داند و به جوانان توصیه می کند به دلیل نگرانی از فقر و مشکلات موجود، ازدواج را در سنین پایین به تعویق نیندازند چرا که خداوند متعال آنان را زائل می کند. رحمت

وی با اشاره به حمایت همه جانبه سازمان اوقاف و امور خیریه از موضوع ازدواج جوانان، تاکید کرد: موقوفاتی در اوقاف برای حمایت از جوانانی که در شرف ازدواج هستند و در تامین مسائل مالی و اساسی فعالیت می کنند، داریم. توانایی فرهنگ ازدواج باید از این مواهب و رشد حمایت کند.

مدیر فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: مرکز بازرگانی موسسه خیریه علاوه بر اجرای نیات وقف پیرامون نکاح، بحث پرورش جوانان و به ویژه تامین وقف را دنبال می کند. علاوه بر این، ویژه برنامه «پیوند آسمانی» با مشارکت خیرین و با استفاده از محل نذورات و هدایای مربوط به ازدواج اجرا می شود.

حجت الاسلام عادل با اشاره به وجود بیش از 750 جهیزیه با هدف تسهیل ازدواج جوانان با موضوع تامین جهیزیه، مسکن زوج های جوان و تامین هزینه های ازدواج، تصریح کرد: از این تعداد 184 جهیزیه. خود میوه های خوب؛ هر ساله تعداد زیادی از مردان جوان توسط این موقوفات حمایت می شوند. ضمناً در بسیاری از اماکن متبرکه و امامزادگان در مجاورت تربت خانه و نمازخانه متبرک حجره ای ایجاد شده است تا زوجینی که علاقه مند به قرائت نذری در محیطی معنوی هستند بهره مند شوند.

وی مسئله مسکن را یکی از بزرگترین موانع در روابط زناشویی برشمرد و یادآور شد: در حوزه مسکن مهریه هایی وجود داشت که زمانی برای استفاده زوج های جوان تهیه می شد. در حال حاضر با توجه به نیاز جامعه بهتر است افرادی که منابع مالی دارند و قصد کمک مالی دارند کمک های خود را به این سمت جهت حمایت از جوانان کشورمان هدایت کنند.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا