تاثیر متاورس بر ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال، هرچند در ظاهر کمی پیچیده به نظر رسیده و دنیایی پر رمز و راز را به ما نشان می‌دهند، اما ایده اولیۀ آن‌ها ساده است. به جای شکلی متمرکز برای ارائۀ ارز فیزیکی، ارز دیجیتال شکلی همتا به همتا دارد که از طریق یک شبکۀ دیجیتال عمومی ردیابی می‌شود. بنابراین، رمزارز به جای اینکه به صورت فیزیکی چاپ و ضرب شود، به صورت دیجیتالی در دسترس همه قرار می‌گیرد و می‌توان آن را مانند هر شکل دیگری از ارزهای معمول استفاده کرد.

ارزهای دیجیتال در نفسِ خود، کارکردی مشابه پول نقد دارند، با این تفاوت که در یک زنجیرۀ بلاک چین ذخیره می‌شوند. در این زنجیره، سکه‌ها و یا همان توکن‌های ارز دیجیتال در «کیف پولی» ذخیره و نگهداری می‌شوند که از درجۀ بالایی از امنیت سایبری برخوردار است.

به موازات حضور ارزهای دیجیتال که بصورت جالبی با شکل ارزهای معمولی که تا حالا با آن‌ها سروکار داشته‌ایم متفاوتند، صرافی‌های ارز دیجیتال هم حضور پر رونقی در این حوزه دارند. این حضور پر رونق در مارکت ایران هم وجود دیده می‌شود و   در سال‌های اخیر رونق زیادی گرفته و تعامل با صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال ایرانی راهکاری خوب برای علاقمندان این حوزه است.

به موازات حضور ارزهای دیجیتال، در سال‌های اخیر پدیدۀ جدیدی هم وارد عرصۀ بازار جهانی شده است. پدیده‌ای که در کنار نام‌های متعدد ارزهای دیجیتال شنیده شده و هنوز برای خیلی‌ها ناآشناست: «متاورس»

اما ارتباط میان متاورس و  ارز دیجیتال چیست؟ این دو پدیده چه تعاملاتی باهم دارند؟ این‌ها سوالاتی هستند که این مقاله سعی در پاسخ به آن‌ها و آموزش رایگان متاورس دارد.

اما قبل از شرح چگونگی و چرایی این ارتباط، ابتدا متاورس را بررسی می‌کنیم و سپس به بررسی تاثیر این پدیده بر بازار ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

متاورس چیست؟

متاورس بصورت ترکیبی از دو واژه متا و یونیورس ساخته شده است. متا به معنی فراتر و یونیورس به معنی جهان است و در نهایت، متاورس به معنی جهان دیجیتال است، جهانی که شکلی شبیه‌سازی‌شده از جهان واقعی است. بنابراین، متاورس می‌تواند در تصوری از زندگی احتمالیِ آیندۀ انسان‌ها، محلی برای سرگرمی، تجارت، کار و دریچه‌ای به تجربیات دیجیتالیِ منحصر به فرد باشد.

از منظرِ تکنولوژی، متاورس یک مفهوم از یک جهان آنلاین سه بعدی است که در خود، ترکیبی از چندین فضای مجازی مختلف را جای داده است. به همین خاطر شما می‌توانید به متاورس به عنوان شکلی از  اینترنت در آینده نگاه کنید که به کاربرانش اجازه می‌دهد تا در این فضاهای سه بعدی با هم ملاقات داشته باشند، کار کنند، بازی‌هایی را انجام دهند و با یکدیگر تعامل و همکاری داشته باشند. 

متاورس چه تأثیری بر بازار ارزهای دیجیتال دارد؟

در ساده‌ترین شکل برای بیان چگونگی تعامل متاورس با ارزهای دیجیتال می‌توان گفت که رمزارزها، واحد پول متاورس هستند و هر متاورس مجموعه‌ای از ارزهای دیجیتال و توکن‌های مخصوص به خود را برای انجام پرداخت‌ها دارد.

بازی اکسی اینفینیتی در حال حاضر بیش از سه میلیون بازیکن فعال در پلت‌فرم خود دارد که در حال استفاده از ارز دیجیتال اکسی هستند و از همین رو، خرید این ارز دیجیتال هم به لیست خریدهای کاربران فعال در این زمینه اضافه شده است.

توکن های غیرمثلی (NFT)

مثال دیگر ما که موضوع پُربحث این روزهاست، بحث NFT (Non-fungible token) است. توکن‌هایی غیرقابل معاوضه که در بستر بلاک چین خرید و فروش شده و بصورت سندی در دنیای متاورس تلقی می‌شوند که مشخص می‌کند یک فرد یک آیتم خاص را خریداری کرده است و به او حق مالکیت می‌دهد. این آیتم خاص می‌تواند در قالب یک تصویر دیجیتالی، یک قطعه موسیقی و حتی یک توییت باشد. بنابراین، توکن NFT یک مالکیت مجازی در دنیای متاورس برای خریداران در فضای متاورس محسوب می‌شود. با این تفسیر  می‌توان فهمید که ارزهای دیجیتال و NFTها، پول‌های قانونی برای انجام معاملات در متاورس بوده و کلیدهای دسترسی به این دنیای مجازی هستند.  

هرچند هنوز زود است که در مورد آیندۀ متاورس اظهار نظر کنیم، اما حضور ارزهای دیجیتال در این عرصه و اهمیت آن در رشد متاورس غیر قابل انکار است. از این نظر که پیشرفت فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال نقش مهمی در شکل‌گیری متاورس دارند.

از طرفی هم توسعۀ متاورس توسط شرکت‌های بزرگی مانند فیس بوک (متا) و مایکروسافت و حمایت همه‌جانبۀ این کمپانی‌ها از NFT و حضور  بسیاری از پروژه‌های کوچک‌تر متاورسی، موجب رونق بیشتر فن‌آوری ارزهای دیجیتالی شده‌اند که به طور کامل با نیازهای متاورسی در حال ظهور مطابقت دارند. از این رو می‌توان درک کرد که با توسعۀ برنامه‌های کاربردی متاورسی در آیندۀ نزدیک، شاهد پر رونق شدن رمزارزهای متاورسی نیز خواهیم بود. چرا که پیش‌بینی می‌شود در آیندۀ نزدیک، فیس بوک میلیاردها دلار بر روی متاورس خود سرمایه گذاری کرده و بسیاری از برنامه‌های توسعۀ آن را مدیریت کند. این امر تقاضاهای آینده و به دنبال آن، کاربرد پروژه‌های رمزارزی مرتبط با متاورس را افزایش خواهد داد و تاثیر مستقیمی بر روی حضور ارزهای دیجیتال و رونق آن‌ها خواهد داشت.

سخن آخر

به نظر می‌رسد که با افزایش محبوبیت پدیدۀ متاورس، سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال متاورسی هم محبوبیت زیادی پیدا کرده است، چرا که داشتن این ارزها به کاربران امکان ورود به بازاری نوظهور را خواهد داد که در بلندمدت، بازاری پرسود تلقی خواهد شد. جالب است بدانیم که خرید این ارزهای دیجیتال در ایران نیز از طریق صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال ایرانی ممکن است.

یکی از این صرافی‌های معتبر برای خرید اکسی، مانا و سایر ارزهای دیجیتال معروف در حوزه متاروس، صرافی تبدیل است. برای دانستن اینکه کافی است در مورد تبدیل بخوانید و دلایل موجه بودن آن را بدانید. به کمک صرافی تبدیل، به طیف متنوعی از ارزهای دیجیتال متاورسی دسترسی خواهید داشت که می‌توانید در دنیای مجازی متاورس از آن‌ها استفاده کنید و وارد این عرصۀ جذاب شوید.

دکمه بازگشت به بالا