اجتماع و خانواده

تجربه واگذاری زمین را قبلا هم داشتیم که موفق نبود

رئیس کانون انبوه سازان گفت: در دهه 60 و 70 نیز همین برنامه را برای واگذاری زمین برای خانه داشتیم و بسیاری از املاک هنوز به مرحله ساخت نرسیده اند. پیامد این امر نه نتیجه تقاضای کشور، بلکه ناکارآمدی تامین بودجه و روندی است که منجر به مسکن خالص می شود.

سید محمد مرتضوی در گفت وگو با تی تی آنلاین، اظهار کرد: در کلان شهرها، مراکز استان ها و شهرهای بزرگ که تقاضای مسکن بیشتر است، برای ساخت و ساز باید روند بین صدور پروانه، عقد قرارداد با سازندگان، آماده سازی زمین و … انجام شود. . که کل سال را کامل می کند، گذشته نشان می دهد که در این زمینه ها برنامه ضعیفی داریم. اگر مشکل تامین زمین حل شود، تامین زمین یک میلیون و 600 هزار واحدی نهضت ملی مسکن انجام شد اما عموما به ساخت و ساز منجر نشد.

این سیاست در برخی استان ها اجرا شده است

وی افزود: اکنون در برخی مناطق واگذاری زمین توسط شورای مسکن استان انجام می شود. به این ترتیب به چند خانواده با توجه به دو خانواده یا چهار خانواده میدان داده می شود. دولت برای تسهیل ساخت و ساز، طرح واگذاری زمین را داده است، اما مشکل فعلی در حوزه تولید مسکن، کمبود زمین نیست، بلکه بی اثر بودن اختراعات و برنامه های افزایش ساخت و ساز است.

مدیرعامل کانون انبوه سازان خاطرنشان کرد: تجربه اقدام اخیر را در دهه 60 و 70 داشتیم که بر اساس قانون دولت شهری زمینی را در حاشیه شهرها تملک کرد و برای مسکن به تعاونی ها واگذار کرد. یا خانواده ها در آن منطقه موفقیت چندانی حاصل نشده و بسیاری از زمین ها هنوز دست نخورده هستند و برای ساخت و ساز مسکن مناسب نیستند.

مرتضوی با بیان اینکه ظاهراً دولت قصد دارد بخشی از ناکارآمدی تامین مالی مدل نهضت ملی مسکن را از طریق واگذاری زمین جبران کند، گفت: معتقدم عدم استقبال سازندگان به دلیل قیمت های غیرعادی پیش بینی شده است. پروژه جنبش ملی مردمی، دولت را به تسهیل این پروژه سوق داد. به گونه ای که زمین ها را به دو دسته از مردم واگذار کردند و به نوعی مشکل را حل کردند.

متقاضیان نهضت ملی مسکن قادر به پرداخت اجاره بها و تامین نیستند

مدیرعامل کانون انبوه سازان مشکل اصلی را تامین مالی پروژه های نهضت ملی مسکن عنوان کرد و گفت: تسهیلات بانکی سازوکار می خواهد و مشکلات خاص خود را دارد. به دلیل حجم قابل توجه پرداختی این واحدها، متقاضیان قادر به پرداخت نیستند. چند نفر می توانند 300 تا 300 میلیون را حمل کنند و مدعیان در هر سطحی سقوط می کنند.

مرتضوی تصریح کرد: انبوه سازان پیشنهاد داده اند در ازای پاکسازی زمین 30 درصد یارانه نهضت ملی مسکن را تامین کنند. این پروژه نیازمند زیرساخت ها، خدمات و رؤسای اعم از فضای سبز، ورزشی، آموزشی، درمانی، تفریحی و … است مگر اینکه مانند مسکن آنلاین اجازه اسکان افراد داده شود. آنها می خواهند با ایجاد تسهیلات بخشی از این پروژه ها را تامین کنند.

بنابراین گزارش روز یکشنبه 27 شهریور 1401. قوانین اجرایی زمین و مسکن برای سرمایه گذاری خانواده جعبه سوم پس از تولد کودک و بیشتر مورد آزمایش قرار گرفت. بر اساس آیین نامه مذکور، وزارت راه و شهرسازی (به نمایندگی از دولت) موظف است پس از تولد سوم فرزند یا بیشتر، با یک قطعه زمین به مساحت حداکثر یک، مسکن برای خانواده ها فراهم کند. صد متر مربع متر بر اساس موازین سهمیه تفکیک طبق نقشه های دهیاری یا طرح های جامع شهری مصوب یا واحدهای مسکونی برای ساکنین شهرها یا شهرهای زیر 500000 نفر به صورت مشترک و بالسویه اولیای شهر و شهرستان. سکونت فقط برای یک بار و هزینه آماده سازی زمین بر اساس زمان تحویل به صورت فروش نصبی با 2 سال تنفس و 8 سال پرداخت بدون تخفیف.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا