علم و سلامتکسب و کار ویژه

تست خانگی بارداری بانمک چیست و چگونه انجام می شود؟

تشخیص بارداری با نمک در خانه

تقریباً در هر خانه‌ای نمک وجود دارد. اما برای تست بارداری خانگی بانمک ابتدا باید، نمونه ادرار جمع آوری شده در صبح، یک یا دو گرم نمک و یک لیوان تمیز برای ترکیب مواد داشته باشید.نمونه ادرار را به لیوانی اضافه کنید و یک یا دو گرم نمک بریزید، سه دقیقه صبر کنید. اگر باردار باشید، متوجه توده‌های سفید خامه‌ای در لیوان خواهید شد و در صورت عدم بارداری هیچ واکنشی بین ادرار و نمک اتفاق نمی‌افتد.

چه زمانی باید تست بارداری انجام داد؟

وقتی زن باردار می‌شود، یعنی وقتی جنین به دیواره رحم می‌چسبد، جفت تشکیل می‌شود و شروع به تولید هورمون، (hCG) می‌کند این هورمون وارد جریان خون و ادرار می‌شود. در این آزمایش از آنتی بادی برای تشخیص hCG در ادرار استفاده می‌شود. در طی هفته‌های اول بارداری، غلظت هورمون به سرعت افزایش می‌یابد و هر دو تا سه روز دو برابر می‌شود. بنابراین ممکن است جواب تست در هر خانمی متفاوت باشد. به این نکته توجه داشته باشید که هیچ مدرک علمی برای اثبات دقیق تمام تست‌های بارداری خانگی وجود ندارد.

میزان دقیق بودن آزمایش‌های بارداری خانگی هیچ تست بارداری (از جمله تست‌های خانگی بدون نسخه) 100 درصد دقیق نیست و بهتر است همیشه بارداری خود را با آزمایش خون یا سونوگرافی تأیید کنید. همیشه بهتر است به جای فقط یک تست، چند تست خانگی انجام دهید، در صورت نتایج متفاوت بعد از چند روز یا یک هفته آزمایشات را دوباره تکرار کنید، یا از یک تست بارداری سنتی در خانه استفاده کنید.

تست‌های بارداری خانگی به همان روشی است که هر آزمایش بارداری بدون نسخه انجام می‌شود. با تشخیص هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) اگر آزمایش شما مثبت باشد، ممکن است یک واکنش شیمیایی بین hCG در ادرار و ماده‌ای که برای آزمایش استفاده می‌کنید مشاهده کنید. برای کسب دقیق‌ترین نتایج بارداری، عاقلانه است که حداقل یک هفته پس از قاعدگی، تست‌های بارداری را انجام دهید تست های خانگی مختلفی برای مشخص شدن بارداری وجود دارد که در روش انجام و میزان دقت متفاوت هستند. تست بارداری با نمک نیز یکی از این روش های خانگی است که بسیار ارزان و آسان می باشد. البته پشتیبان علمی ندارد و در نهایت بارداری شما باید توسط پزشک تایید شود.

تست بارداری خانگی با نمک چگونه انجام می شود؟برای انجام این آزمایش به یک یا دو قاشق غذاخوری نمک معمولی، نمونه ادرار اول صبح و یک فنجان کوچک (ترجیحاً یک فنجان شفاف) نیاز دارید. اگر شما باردار شده باشید باید هورمون اس سی جی که همان هورمون بارداری است در خون شما آزاد شده باشد. این هورمون با نمک واکنش می دهد و بافت نمک را تغییر داده و به حالت خمیر در می آورد. تست بارداری با نمک چقدر دقیق است ؟.آزمایش نمک برای بارداری نسبت به روش های دیگر و بخصوص بی بی چک ها خیلی دقیق و قابل اعتماد نیست. هیچ مدرکی از مطالعات یا سازمان های پزشکی وجود ندارد که این تست را تایید کند و همچنین هیچ متخصص پزشکی صحت آن را تأیید نمی کند. از نظر تجربی نیز این آزمایش در حدود 50 درصد دقت دارد.

چه موقع باید تست بارداری با نمک را انجام دهید؟باید درک کنید که آزمایش نمک فقط یک تئوری است. برای تأیید بارداری با دقت بالاتر به یک کیت تست بارداری در خانه اعتماد کرده و یا به دنبال مشاوره پزشکی (برای آزمایش خون و ادرار) باشید.چگونه نتایج آزمایش بارداری نمک را متوجه شویم؟ باید بعد از مخلوط کردن نمک و ادرار چند دقیقه ای صبر کنید و اگر مخلوط به رنگ شیری و یا بافت پنیری در آمد به معنی نتیجه مثبت است. گاهی نیز ادرار حالت کف مانند پیدا می کند؛ اما در صورت منفی بودن نتیجه هیچ تغییری ایجاد نشده و مخلوط دست نخورده باقی می ماند.

گزینه های جایگزین برای آزمایش بارداری با نمک می توانید از بی بی چک های بارداری بدون نسخه که در تمام داروخانه ها در دسترس می باشند برای گرفتن جوابی دقیق تر استفاده کنید. پزشک نیز با آزمایش نمونه خون و ادرار یا سونوگرافی، بارداری را بررسی می کند که روش های دقیق تری می باشند. تست بارداری خانگی مقرون به صرفه و قابل اطمینان هستند و در عرض چند دقیقه نتیجه را نشان می دهند. آن ها وجود هورمون hCG در ادرار را تشخیص می دهند. البته حتی کیت های تایید شده خانگی نیز ممکن است گاهی نتایج کاذب مثبت یا کاذب منفی را نشان دهند. برای دقیق تر بودن این تست ها باید صبر کنید تا یک هفته از تاریخ شروع قاعدگی شما بگذرد و بعد تست را انجام دهید.

همچنین، آزمایش را با استفاده از اولین ادرار روز انجام دهید زیرا بالاترین سطح هورمون های بارداری را دارد. آزمایشات بالینی بارداری شامل آزمایش خون و آزمایش ادرار یا هر یک از آن ها برای تشخیص بارداری است. روش آزمایش ادرار مشابه آزمایش بارداری در منزل است اما نمونه را باید در آزمایشگاه تهیه و تحویل دهید. آزمایش خون نیز شامل دو نوع کیفی (بررسی وجود هورمون های بارداری) و کمی (اندازه گیری میزان هورمون های بارداری) می باشد.

آیا آزمایش نمک جنسیت کودک را نیز پیش بینی می کند؟طبق اعتقادات مردم کشور رومانی پاشیدن نمک بر روی یک زن باردار بدون اطلاع وی، می تواند جنسیت کودک را نشان دهد. اگر زن ناگهان بینی خود را مالش دهد، یعنی دختر دار می شود و اگر زن لب پایین خود را مالش دهد، یعنی پسر باردار است. البته این فقط یک اعتقاد است و علمی نیست . سخن آخر: آزمایش بارداری با نمک می تواند یک روش ارزان قیمت برای تعیین بارداری باشد. در حالی که می توان آن را برای سرگرمی انجام داد، اما نباید نتایج آن را ملاک باردار بودن یا نبودن قرار داد. بهترین کار این است که اگر احساس می کنید باردار هستید و پریودتان به تاخیر افتاده است یک کیت بارداری در منزل تهیه کنید و آزمایش را انجام دهید و در صورت مثبت بودن به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایش خون بارداری شما تایید شود.

بارداری یا حاملگی دورانی است که هر زنی برای به دنیا آوردن نوزاد تجربه می‌کند. اما نحوه تشخیص بارداری برای هر مادری خود نوعی چالش است! برخی از روش‌ها آزمایشگاهی هستند و برخی دیگر، خانگی و با استفاده از کیت‌های تشخیص حاضری هم انجام می‌شوند.به‌هرحال آزمایش بارداری یا حاملگی می‌تواند مشخص کند زنی باردار است یا خیر و بهتر است تحت نظر متخصص زنان صورت بگیرد. برای تشخیص بارداری روش‌های متعددی وجود دارد که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند. در این مقاله از مجله دکتردکتر سعی داریم به سوالات رایج درباره آزمایش بارداری پاسخ دهیم.

دکمه بازگشت به بالا