اجتماع و خانواده

تشخیص بیماری آلزایمر قبل از ظهور علائم

تی تی آنلاین/ خراسان رضوی نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که نه تنها می‌توان خطر را پیش از بروز علائم پیش‌بینی کرد، بلکه ممکن است در چند سال آینده چه کسانی بدتر شوند.

به گزارش نوروساینس، یک مطالعه بزرگ به رهبری دانشگاه لوند در سوئد نشان می دهد که افراد مبتلا به بیماری آلزایمر را می توان قبل از اینکه علائم آلزایمر را تجربه کنند شناسایی کرد و می توان پیش بینی کرد که بیماری چه کسانی در چند سال آینده بدتر می شود.

انتشار نتایج این تحقیق با توجه به توسعه اخیر داروهای جدید برای بیماری آلزایمر به موقع است. مدتهاست که مشخص شده است که دو پروتئین مرتبط با آلزایمر وجود دارد. بتا آمیلوئید که پلاک هایی را در مغز تشکیل می دهد و برنزه می شود که سپس در داخل سلول های مغز تجمع می یابد. سطوح بالای این پروتئین ها در ارتباط با اختلالات شناختی قبلاً اساس تشخیص آلزایمر را تشکیل داده است.

اسکار هانسون، متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان دانشگاه اسکان و استاد دانشگاه لوند توضیح داد: تغییرات در مغز بین 10 تا 20 سال قبل از اینکه بیمار علائم واضحی را تجربه کند رخ می دهد و تنها زمانی که تاو شروع به گسترش می کند سلول های عصبی می میرند و فرد می میرد. . هدف از مشکلات شناختی اولیه رنج می برد. به همین دلیل است که تشخیص آلزایمر در مراحل اولیه بسیار دشوار است.

این مطالعه تحقیقاتی بین المللی بزرگ در حال حاضر هزاران شرکت کننده را از سوئد، ایالات متحده، هلند و استرالیا جذب کرده است. شرکت کنندگان در ابتدای مطالعه اختلال شناختی نداشتند. با استفاده از اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET)، وجود تاو و آمیلوئید در مغز شرکت کنندگان قابل مشاهده بود.

مشخص شد افرادی که این دو پروتئین در آنها شناسایی شد، در مقایسه با شرکت کنندگانی که هیچ تغییر بیولوژیکی نداشتند، 20 تا 40 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری در چند سال بعد بودند.

وقتی هر دو آمیلوئید بتا و تاو در مغز وجود دارند، دیگر یک عامل خطر نیست، بلکه یک تشخیص است.

ریک اوسنکوپپل، اولین محقق این مطالعه و محقق ارشد در دانشگاه لوند و مرکز دانشگاه آمستردام می‌گوید: «یک آسیب‌شناس که نمونه‌هایی از این مغز را بررسی می‌کند، بلافاصله بیماری آلزایمر را در یک بیمار تشخیص می‌دهد.

وی می گوید: محققین آلزایمر به دو مکتب تعلق دارند; از سوی دیگر، کسانی هستند که معتقدند بیماری آلزایمر تا زمانی که زوال شناختی شروع نشود قابل تشخیص نیست. همچنین گروهی از او و همکارانش معتقدند که تشخیص فقط بر اساس زیست شناسی و آنچه در مغز می بینید است.

Osenkoppel می گوید: «برای مثال، می توانید نتایج ما را با سرطان پروستات مقایسه کنید. اگر بیوپسی انجام دهید و سلول های سرطانی را پیدا کنید، تشخیص سرطان خواهد بود حتی اگر فرد هنوز علائمی را ایجاد نکرده باشد.

اخیراً نتایج مثبتی در آزمایشات بالینی یک داروی جدید ضد آلزایمر به نام Lecanemab ظاهر شده است که در بیماران آلزایمر مورد ارزیابی قرار گرفته است. به گفته محققان، بر این اساس، تحقیقات دانشگاه لوند بسیار جالب است.

اگر بتوانیم بیماری را قبل از ظهور چالش های شناختی تشخیص دهیم، در نهایت می توانیم به قول محققان از داروها برای کاهش سرعت بیماری استفاده کنیم. همراه با فعالیت بدنی و تغذیه خوب، فرد شانس بیشتری برای پیشگیری یا کاهش سرعت اختلالات شناختی آینده دارد.

اسکار هانسون در پایان گفت: با این حال، قبل از اینکه بتوان درمان را برای افرادی که هنوز از دست دادن حافظه را تجربه نکرده اند، توصیه شود، تحقیقات بیشتری لازم است.

نتایج این تحقیق در مجله Nature Medicine منتشر شد.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا