اقتصادی

تولید نفت اوپک پلاس ثابت ماند

بر اساس نظرسنجی پلاتس، اوپک و متحدانش، در ژوئن تولید نفت خود را تقریبا بدون تغییر نگه داشتند.

به گزارش تی تی آنلاین، یافته‌های نظرسنجی “اس اند پی گلوبال کامادیتی اینسایتس” نشان داد تولید اوپک پلاس در ژوئن، به میزان ۱۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۴۱.۳۴ میلیون بشکه در روز رسید.

تولید این گروه در ماه مه که هفت کشور در کاهش تولید داوطلبانه به روسیه پیوستند، ۶۷۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده و به پایین‌ترین میزان در ۱۹ ماه گذشته رسیده بود. این کاهش تولید داوطلبانه تا پایان سال ۲۰۲۳ ادامه پیدا خواهد کرد.

عربستان سعودی، کاهش تولید اضافی به میزان یک میلیون بشکه در روز را در ژوئیه و اوت اعلام کرد و روسیه هم که پیش از آن متعهد شده بود تولیدش را ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد، اعلام کرد صادرات نفت خود را در اوت، به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد.

این گروه تولید نفت را با هدف تنظیم عرضه و تقویت قیمت‌ها، محدود کرده‌اند. وزیران گروه اوپک پلاس قرار نیست تا ۲۶ نوامبر، برای گفتگو درباره شرایط بازار و حجم تولید، دیدار کنند اما گفته‌اند که در صورت ضرورت، آماده نشست اضطراری هستند.

طبق نظرسنجی پلاتس، تولید اوپک که متشکل از ۱۳ کشور عضو است، در ژوئن با افزایش ملایم تولید در ایران، عراق، نیجریه و ونزوئلا، به میزان ۷۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

تولید نفت ایران در ماه‌های اخیر افزایش پیدا کرده و منابع بازار می گویند که صادرات ایران به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کرده که می‌تواند نشانه احتمالی تسهیل اعمال تحریم‌های آمریکا باشد. ونزوئلا هم از تسهیل تحریم‌های آمریکا سود بوده و واردات مواد رقیق کننده، به افزایش تولید نفت سنگین این کشور کمک کرده است.

عربستان سعودی در ژوئن، ۹.۹۹ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که اندکی بالاتر از سهمیه بود. تولید نفت عربستان سعودی از دسامبر سال ۲۰۲۱، تا این حد اندک نبوده است و کاهش تولیدی که برای ژوئیه و اوت به اجرا خواهد گذاشت، سطح تولید این کشور را بدون در نظر گرفتن سالهای پاندمی کووید و حملات پهپادی سپتامبر سال ۲۰۱۹ به تاسیسات دقیق، به پایین‌ترین حد از سال ۲۰۱۱ می‌رساند.

رشد تولید اوپک با کاهش ۶۰ هزار بشکه در روز اعضای غیراوپک این گروه که مجموعا ۱۳.۱۱ میلیون بشکه در روز تولید کردند، جبران شد.

روسیه که بزرگترین تولیدکننده غیراوپک است، با کاهش تولید به میزان ۳۰ هزار بشکه در روز و رسیدن تولید به ۹.۴۲ میلیون بشکه در روز روبرو شد که پایین‌ترین میزان تولید از آوریل سال ۲۰۲۲ بود. به این ترتیب، روسیه به نخستین هدف کاهش تولید داوطلبانه ۵۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید فوریه، نزدیکتر می‌شود. علاوه بر روسیه، تولید مالزی و عمان هم کاهش پیدا کرد.

با احتساب کاهش تولید داوطلبانه، کسری تولید اوپک پلاس به ۱.۱ میلیون بشکه در روز رسید و نرخ پایبندی این گروه به توافق محدودیت عرضه را به ۱۱۸.۶۳ درصد رساند.

ایران، لیبی و ونزوئلا که سه کشور عضو اوپک هستند، از مشارکت در کاهش تولید اوپک پلاس، معاف هستند.

نظرسنجی پلاتس بر اساس بررسی تولید نفت بوده و با استفاده از اطلاعات مقامات صنعت نفت، معامله‌گران و تحلیلگران و همچنین بازبینی اطلاعات کشتیرانی، ماهواره‌ای و ذخایر نفت، تهیه شده است.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تخصص در زمینه اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد هستم. به شما اطلاعات و نظراتی را ارائه می‌دهم که با کیفیت و قابل اطمینان هستند تا شما بتوانید در مسائل اقتصادی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا