حوادث

خطر ریزش کوه‌های شمال تهران در زلزله/ ایران سومین کشور جهان از نظر تعداد زلزله

در دستور کار پیشگیری و کاهش خطر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران خطر احتمالی زلزله ریزش کوه در تهران را بررسی کرد و گفت: در برخی مناطق به ویژه در شمال تهران سنگ و آوار خواهیم داشت.

به گزارش تی تی آنلاینسید مجتبی حسینی در وبینار ویژه «مهمترین اقدامات برای کاهش خطر در تهران» که پیش از این در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد، اظهار داشت: بررسی زمین لرزه ها از سال 1900 تا 2016 نشان می دهد که کشور ما از نظر سطح بالایی قرار دارد. از زلزله و مرگ و میر صدمات شخصی همانطور که در بحث تعداد زلزله رتبه سوم و ششم را به خود اختصاص دادیم که نشان می دهد هم در معرض خطر هستیم و هم آسیب پذیر هستیم و زلزله خسارات مالی زیادی به بار آورده است. و از دست دادن هموطنان عزیزمان.

وی با اشاره به اینکه مناطقی در تهران دچار زلزله شده است، گفت: در تهران مناطق مختلفی در سال های گذشته تحت تاثیر زلزله قرار گرفته و خساراتی داشته است. این پرتو در سال های 743، 855، 864، 958 قبل از میلاد دارای لرزش های قوی بود که قدر 7.7 برای آن ثبت شد. همچنین زلزله هایی در دماوند دماوند در سال 1665 با بزرگای 6.5 ریشتر، در سال 1815 با بزرگای 6.5 ریشتر و 1830 با بزرگای 7.1 ریشتر رخ داده است.

حسینی افزود: در سال های 1396 و 1399 نیز شاهد زلزله دماوند و ملارد بودیم که در تهران شناسایی شد اما خسارت چندانی ندید. این می توانست توسط نگهبان انجام شود و هر یک از این حرکات می تواند شهر را در معرض خطر قرار دهد.

زلزله دلیل مرگ انسان نیست، ساختمان ها عامل بی خطر مرگ هستند

وی گفت: مدیریت بحران پس از زلزله برای شهر تهران یک کار بزرگ است. ساختمان ها عامل اصلی حوادث در زلزله هستند و زلزله انسان را نمی کشد بلکه باید ساختمان هایی ساخت تا در برابر زلزله جان سالم به در ببرند.

معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه خطر زلزله برای شهر تهران بیشتر است، گفت: تا جایی که سامانه مانیتور زلزله در تهران 26 ایستگاه عملیاتی فعال و فعال داریم و عملیات اجرایی آن انجام شده است. پیشرفت کرد. ابتدا چهار نقطه با جایکا کار کردیم و سپس 22 ایستگاه دیگر اضافه کردیم که در مجموع 26 ایستگاه فعال داریم. این ایستگاه ها در اطراف تهران هستند و دارای برق، خورشیدی و برق هستند. ارتباط با آنها هم از طریق مودم و هم از طریق سیم کارت و ویژگی رادیویی امکان پذیر است.

به گفته حسینی، زمانی که امواج p در ایستگاه های اولیه حس می شود، فعالیت هایی مانند برش لوله، لوله های مترو و گازهای گلخانه ای و غیره انجام می شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اطلاعات مربوط به این حساب‌ها می‌تواند به اطلاع عموم برسد، گفت: این سامانه‌ها چندی پیش زلزله را اعلام کردند. زلزله هرگز قابل پیش بینی یا پیشگیری نیست. اما برای اعلام اخطار نیاز به فرهنگ سازی و البته نیاز به سیستم بدون اشکال است. برای ایالت‌هایی مثل تهران برنامه‌های کدنویسی و نرم‌افزاری ارائه شده است و امیدوارم سال آینده بتوان هشدارهایی برای ابزارها و دستگاه‌ها داشته باشد و تا چند سال دیگر اگر همه چیز خوب پیش برود، یک اطلاعیه عمومی منتشر می‌شود، اما حتما باید وجود داشته باشد. لازم به ذکر است که این هشدار نباید رفتار سختگیرانه ای از سوی افراد داشته باشد تا همین رویه افراد را به خطر بیندازد.

معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران درباره سامانه ارزیابی خسارت زلزله در تهران نیز گفت: این سامانه کمتر در معرض خطرات هشدار سریع است و در خارج از شهر قرار دارد. اما روش برآورد خسارت در کاهش خسارات موثر است. بعد از زلزله اولین مشکل مدیریت بحران این است که کدام منطقه بیشترین آسیب را دارد و این رویه این نیاز را برطرف می کند. برای این سیستم شتاب سنج در داخل شهر نصب شده است. شدت شتاب را با استفاده از یک شتاب محاسبه می کنند و تخمین می زنند که آسیب در کدام مناطق بیشتر است، بنابراین اطلاع می دهند که پشتیبانی مناسب با کارایی و سرعت بالا قابل محاسبه است.

وی درباره راهکارهای کاهش خطر لرزه ای ساختمان های تهران نیز گفت: وضعیت تهران را می دانیم. نتایج این مطالعه همچنین نشان داد که حدود 20 سال طول می کشد تا دولتی مانند تهران یک کشور ایجاد کند. . در این مطالعه، طی پنج سال اول ساختمان‌های اصلی مانند بیمارستان‌ها، فقر و فقر در اولویت قرار گرفتند. البته اجرای آن مستلزم هزینه های زیادی است که بخشی از آن از طریق دولت سازمان ها و منازل، پرسنل و امکانات و … توسعه می یابد.

حسینی همچنین گفت: سامانه مانیتورینگ پوسته زمین: قشه چیدمان تجهیزات و ماشین‌آلات بازرسی در تهران از دو و نیم میلیون نقطه برای نظارت استفاده می‌کند و در صورت وجود نقاط فرورفتگی و در صورت لزوم احتمال سقوط در آن وجود دارد. هشدارها در مورد آن این مطالعات ادامه دارد و نتایج دولت به اجرا در می آید.

رانش زمین با خطر زلزله در کوه های شمال تهران

به گفته وی ماهیت زلزله تهران در جنوب قابل پیش بینی است. خطر ریزش کوه در تهران زلزله است اما در برخی نقاط به ویژه شمال تهران سنگ و آوار خواهیم داشت.

معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه نسبت به این اصلاحیه درخواست مساعدت نیز داشته ایم، گفت:

وی همچنین درباره ادامه بحران ارتباطی گفت: باید ارتباطات شبکه را در دوره های جداگانه بحران در نظر بگیریم که همه حسگرهای ما از آن سیستم استفاده کنند و بازیگران در شرایط بحران در صورت از بین رفتن شبکه کار خود را انجام دهند. در حال حاضر 25 دکل داریم که تعداد آنها به 120 دستگاه می رسد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا