علم و سلامت

روسیه این سلاح‌ها را به هند می‌دهد!/ عکس

به گزارش خبرگزاری تی تی آنلاین، هند بزرگترین واردکننده تسلیحات در جهان است و هنوز هم بیشتر از فناوری روسیه برای تسلیحات سنتی استفاده می‌کند، اما مقامات دهلی نو ابراز نگرانی کرده‌اند که جنگ روسیه در اوکراین می‌تواند تحویل برنامه ریزی شده تسلیحات و تجهیزات را به تعویق بیندازد.

سامانه زمین به هوای اس-۴۰۰ «پیروزی» نسل جدید سامانه پدافند هوایی روسیه است که توسط «مرکز طراحی الماس» طراحی شده و به عنوان یک بهبودیافته از خانواده پدافند هوایی اس-۳۰۰ به‌شمار می‌رود.

اس – ۴۰۰ در سامانه نام‌گذاری در ناتو با نام اس‌آ-۲۱ (SA-۲۱) شناخته می‌شود، این سامانه در گذشته با نام اس-۳۰۰پ‌ام‌یو-۳ (S-۳۰۰PMU-۳) شناخته می‌شد. این سامانه زمین به هوا قابلیت‌های سامانه‌های دیگر از سری اس-۳۰۰ را به چالش می‌کشد و طبق گفته روس‌ها برد آن حداقل دو بار بیشتر از برد ام‌آی‌ام-۱۰۴پاتریوت (MIM-۱۰۴ Patriot) است.

روسیه این سلاح‌ها را به هند می‌دهد!/ عکس

به گفته منابع روسی اس-۴۰۰ قادر به تشخیص ۱۰۰ هدف به‌طور هم‌زمان و درگیر شدن با ۱۲ هدف به‌طور هم‌زمان از محدوده ۴۰۰ کیلومتری است. این هدف‌ها می‌توانند از جمله انواع هواگرد، هواپیما، موشک‌های کروز و موشک‌های بالستیک باشند.

اس-۴۰۰ با داشتن قابلیت ۳ موشک مختلف، بسیار دوربرد ۴۰ان۶ (۴۰N۶)، دوربرد ۴۸ان۶ (۴۸N۶)، و موشک‌های با برد متوسط ۹ام۹۶ (۹M۹۶) قادر به پوشش کل عمل‌کرد مورد نیاز است. هر یک از این موشک‌ها دارای قابلیت‌های متفاوت است.

اما تا کنون در هیچ جنگ و درگیری با موشک‌های بالستیک و هواپیماهای رادارگریز قابلیت‌های این سامانه به طور کامل و طبق گفته‌های روس‌ها به ورطه آزمایش قرار داده نشده است و بیشتر این قابلیت‌ها از طرف منابع روسی عنوان و تایید شده است.

منبع: reuters

۲۲۷۲۲۷

نشر مطالب پزشکی

به طور خلاقانه و منسجم، مفاهیم علمی پزشکی را به زبانی ساده و قابل فهم برای همه تبدیل می‌کنم. هدفم این است که هر کسی بتواند به سرعت به دانش پزشکی دسترسی داشته باشد.
دکمه بازگشت به بالا