بین الملل

ریابکوف: واشنگتن باید گام نخست به سوی تهران را بردارد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین تی تی آنلاین ، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه گفت که واشنگتن اولین گام را به سوی ایران بر می دارد.

رشتودی ، شبکه خبری درباره خروج آمریکا از افغانستان گفت: “مسکو با همه گروه های موجود در افغانستان متحد می شود و امنیت متحدان خود در آسیای مرکزی را تضمین می کند.”

در این مصاحبه ، معاون وزیر خارجه روسیه تأیید کرد که خروج آمریکا از افغانستان در واقع یک فرار است.

طالبان در 15 اوت کنترل افغانستان را در دست گرفتند و در 30 آگوست ، ایالات متحده به طور رسمی به ایالات متحده دستور داد نیروهای خود را از افغانستان خارج کند که در 20 سال اشغال به پایان رسید. آنها به آمریکا حمله کردند و به بهانه 11 سپتامبر افغانستان را تصرف کردند.

در فوریه 2020 ، دولت ترامپ با طالبان توافق کرد و متعهد شد که رهبران طالبان حمایت القاعده یا دیگر گروه های تروریستی سازمان ایالات متحده را تهدید نمی کنند. طالبان و القاعده در افغانستان اعلام کرده اند که هیچ ارتباطی بین طالبان و تروریست ها وجود ندارد.

سرگئی ریابکوف به راشاتودی گفت: “واشنگتن باید اولین گام را به سمت تهران بردارد و به سلاح هسته ای بازگردد و تحریم صادرات تسلیحات ایران را لغو کند.”

ریابکوف تأیید کرد که بازگشت به برجا ابتدا انجام می شود و سپس می تواند مسائل دیگری مانند برنامه موشک های بالستیک تهران و مسائل مربوط به نفوذ منطقه را مورد بررسی قرار دهد.

دولت آمریکا از توافق هسته ای با ایران موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک ، تحت ریاست دونالد ترامپ در مه 2016 خارج شد.

یک سال پس از خروج شورای امنیت آمریکا ، جمهوری دموکراتیک ایران به تمام تعهدات خود بر اساس توافق کشورهای اروپایی عمل کرد و قول داد که پس از خروج مورد انتظار ، واشنگتن فرصتی برای تحقق این وعده خواهد داشت.

یک سال پس از خروج ایالات متحده از برجام ، تهران اعلام کرد که با توجه به عدم اجرای وعده های کشورهای اروپایی ، تعهدات خود در قبال بوریا را در چند مرحله کاهش می دهد. کاهش تعهدات ایران بر اساس مفاد توافق هسته ای برجا صورت گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران پس از پنج گام برای کاهش تعهدات خود ، سرانجام در 15 دسامبر 2009 اعلام کرد که هیچ محدودیت عملیاتی (شامل امکانات غنی سازی ، درصد غنی سازی ، مواد غنی شده ، تحقیق و توسعه) ندارد.

دولت جو بایدن ادعا می کند که راه را برای بازگشت کشور به تجارت هسته ای BRICS از طریق مذاکرات مداوم در پایتخت اتریش وین هموار می کند.

تا کنون ، شش مذاکره در وین بین ایالات متحده و سایر طرف های شورای امنیت و سایر نقاط ایران برای تسهیل بازگشت ایالات متحده به شورای امنیت انجام شده است. تیم ها می گویند تغییر پارادایمی در توسعه مکالمه ایجاد شده است ، اما برخی تفاوت ها هنوز وجود دارد.

اسلام تأکید کرد که در حالی که ایران و ایالات متحده توافقنامه این حزب را نقض کرده اند ، واشنگتن برای از بین بردن تحریم ها باید به توافق بازگردد و باید به تعهدات آمریکا عمل کند. احراز هویت شده تهران البته تأکید کرد که برای دستیابی به توافق با آمریکا شتاب نمی کند.

انتهای پیام.


دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا