عمومی

سالمندان تنها را دریابید – تی تی آنلاین

وقتی پیرمردها و پیرزن‌ها تنها هستند، شرایط زندگی‌شان به کلی تغییر می‌کند، نسبت به دیگران حساس‌تر می‌شوند و احساس می‌کنند بچه‌هایشان را فراموش کرده‌اند. حتی اگر هر روز پیش آنها بروند.

به گزارش روزنامه تی تی آنلاین قبلا او نوشت: «وقتی شوهرش مرد، او کناره‌گیری شد. اطرافیانش هم متوجه این موضوع شدند. او احساس می کرد که چون تنها شده است، آنطور که باید به دیگران اهمیت نمی دهد. افزایش توقعات فرزندانش و او فکر می کرد که این کار برای فرزندانش سنگینی می کند. گاهی اوقات تنها گریه می کرد، اما قبل از بچه ها سعی می کرد قوی باشد. نوه حوصله نداشت. انگار آنها در حال بازی کردن در مغز بودند. سال های زندگی مشترکش مثل یک فیلم از جلوی چشمانش گذشت. آرزو می کرد کاش می توانست به گذشته برگردد و دوباره دست پیرمرد را لمس کند. تازه یاد گرفته بود که چطور با تلفن همراهش تاکسی بگیرد. فرصتی که به دستش آمد باید راه بهشت ​​زهرا را طی کند و به قبرش برسد. گریه کرد و توبه کرد. وقتی پیرمردها و پیرزن‌ها تنها هستند، شرایط زندگی‌شان به کلی تغییر می‌کند، نسبت به دیگران حساس‌تر می‌شوند و احساس می‌کنند بچه‌هایشان را فراموش کرده‌اند. حتی اگر هر روز پیش آنها بروند.

قفس زندان در تنهایی

بسیاری از کارشناسان معتقدند که سالمندان پس از یک زندگی مشترک با همسر خود تنها می شوند که بزرگترین ضربه عاطفی آنهاست. این افراد پس از فوت همسر دیگر دلیلی برای شادی ندارند، خود را در حضانت تنهایی قرار می دهند و این فرزندان، خانواده و اطرافیان هستند که باید شرایط آشتی را برای سالمندان فراهم کنند. مردی با زندگی

احساس نزدیکی به مرگ

محمد زمانی، متخصص طب سنتی در گفتگو با جام جم توضیح می دهد که مرگ یک مشکل طبیعی است، اما وقتی مردی در سنین بالا همسرش را از دست می دهد، بیشتر احساس مرگ می کند و برای او غمگین می شود. این در حالی است که در دوران پیری، حتی در میانسالی، بدن در کار خود می میرد و از اثر و بروز بیماری ها کم می شود، به طوری که انسان خود را به مرگ نزدیکتر می کند.

این پزشک با اشاره به اینکه مرگ همسر استرس زیادی برای پیرمرد به همراه دارد و آسیب پذیری او را افزایش می دهد، می گوید: پیرمرد به دلیل مشکلات جسمی و کهولت سن نمی تواند پس از مرگ برای خود سرگرمی ایجاد کند. همسرش و این باعث می شود که احساس کند از مرگ دور نیست.

تنها پیر نشو

وی با بیان اینکه برخی از سالمندان بعد از فوت همسرشان شخصیت پایدارتری دارند و توانایی مدیریت خود را بیشتر می کنند، ادامه می دهد: اما همه سالمندان اینطور نیستند و نمی توانند شرایط روحی و جسمی خود را برآورده کنند. نقش در تغییر شرایط پیدا کنید “افراد بیشتری نسبت به قبل منتظرند و منتظرند فرزندانشان زمان بیشتری را با آنها بگذرانند.”

این افراد را افسرده تر می کند و این افسردگی باعث افسردگی آنها می شود و آنها را در برابر بیماری ها ضعیف می کند. این داستان زمانی بیشتر خودنمایی می کند که شرایط اقتصادی پیرمردی که همسرش را از دست داده چندان خوب نیست و مجبور است برای تامین مخارج زندگی خود از فرزندانش کمک بخواهد.

بچه ها باید هوای یکی از والدین بیشتری داشته باشند

زمانی خاطرنشان می کند که در چنین مواقعی خانواده ها بیشتر از گذشته حال و هوای والدین خود را دارند. وی ادامه داد: افسردگی یکی از بزرگترین عوارضی است که تنهایی سالمندان به همراه دارد و این کودکان هستند که می توانند از این عارضه روحی جلوگیری کنند و هر چه سالمند بیشتر با فرزندان و خانواده خود خلوت کند افسردگی کمتری خواهد داشت و روحیه او بهتر می شود این دیدارها باعث می شود که افراد مسن فکر نکنند که زندگی خود را با فرزندان خود گذرانده اند و حالا بچه ها او را تنها گذاشته اند.شاید کوچکترها این را زیاد درک نکنند اما همین تماس تلفنی یا چند دقیقه ملاقات با والدین تأثیر زیادی بر روحیه یکی از والدین دارد.

دوستان خود را از دست ندهید

این متخصص سالمندی تاکید می کند: سایر افراد روش دیگری برای ارتقای روحیه و ارتباط با دوستان خود دارند، سالمندان معمولا تفکر مشترکی دارند و خاطرات یا دردهای مشترکی دارند که می تواند باب گفتگو را بین آنها باز کند. سالمندان احساس می کنند که تنها نیستند و عده ای هستند که درد او را درک می کنند، این داستان حال آنها را بهتر می کند، این ملاقات ها و صحبت های پیرمرد با دوستانش نیز می تواند از بار فشار بر فرزندان و پدر پیر بکاهد. مادر از آنها انتظار کمتری خواهد داشت.”

هنگام برخورد با سالمندان، یک نکته را باید در نظر بگیرید این است که یک سالمند کودک نیست. گاهی اوقات برخی از ما فراموش کرده ایم که این پدر یا مادر دارای شأن خاصی است، بنابراین باید در رفتار خود مراقب باشیم که این حیثیت به خطر نیفتد و یا به گونه ای رفتار کنیم که باعث آزار آنها شود.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا