اجتماع و خانواده

سه هزار نیروگاه خورشیدی با هدف توانمندسازی اقشار کم برخوردار در قم ایجاد می شود

تی تی آنلاین/قم این طرح دارای توان استثنایی از طریق ساخت 3000 سامانه خورشیدی 5 کیلوواتی است که بر اساس توافقنامه پنج جانبه معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری، وزارت نیرو، سازمان بسیج سازندگی، کمیته امداد امام خمینی (ره) محقق می شود. و امنیت کشور قم.

محسن امیدیان معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم امروز 30 مردادماه در جلسه مشترک این طرح، فرصت ساخت سامانه خورشیدی 3000 5 کیلوواتی را که با حضور معاون عمرانی استانداری قم برگزار شد، داد. مدیر کل. دفتر توسعه مولدهای مقیاس کوچک ستبا و برخی از مسئولان استانی با حمایت از این طرح بر تلاش و همکاری جدی همه نهادهای ذیربط برای اجرای آن تاکید کردند.

امیدیان اجرای این طرح در میدان را مجاز و اغراق آمیز ارزیابی کرد و گفت: با توجه به رشد 270 درصدی 16 در همه بخش ها، فصل جدیدی را گشوده است و می توانیم حمایت های لازم را از این طرح داشته باشیم.

وی با تشکیل جلسه هماهنگی هفتگی بین دستگاه ها برای تسریع در اجرای طرح ساخت سه هزار و 5 کیلووات خورشیدی هشدار داد که صنایع استان نیز می توانند در طرح نصب دومین سامانه خورشیدی باشند. آنها نیازها و توانایی های خود را دارند. ساخته شده است

مدیرکل دفتر توسعه ستبا مولدهای مقیاس کوچک نیز در این جلسه طرح کمک به ساخت 3000 سامانه خورشیدی را طرحی هوشمند دانست که می تواند کمبود برق کشور را جبران کند.

از آنجایی که این طرح در سال 1380 در سال 1401 توزیع شد، امیدواریم این طرح با همکاری بسیج و سایر سازمان ها در این امر هر چه سریعتر اجرایی شود.

جعفر محمدنژاد سخنگوی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق (ساتبا) با بیان اینکه امروز بهانه ای برای عدم بررسی این طرح وجود ندارد، اظهار داشت: استان قم از شرایط جغرافیایی مناسب برای ایجاد منظومه شمسی برخوردار است.

وی شناسایی هر چه سریعتر مناطق روستایی و معرفی آنها به شرکت توزیع برق برای نصب سیستم های خورشیدی را مطرح کرد و گفت: برخلاف تصور عموم، تولید انرژی در نیروگاه های تجدیدپذیر ارزان تر از نیروگاه های فسیلی است.

سخنگوی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا) برق را یکی از زیرساخت‌هایی دانست که به عنوان اهرم‌های توان ملی کشور محسوب می‌شود و اعلام کرد: اگر کشور به انرژی دسترسی داشته باشد، می‌تواند ادعای برق داشته باشد.

وی با بیان اینکه هر ساله هزینه های زیادی برای تقویت برق انتهایی شبکه هزینه می شود، گفت: زمانی که این پروژه در روستاها انجام شود می تواند زمینه ساز تبدیل صنایع در این مناطق شود.

محمدنژاد با بیان اینکه طرح توانمندسازی خانواده ها در تعهد بهزیستی و حمایتی منحصر به فرد است، یادآور شد: اگر حتی 50 درصد این طرح اجرا شود در کل دنیا بی نظیر خواهد بود.

مهندس سید محمد ارجمندزاده رئیس بهره برداری و انتقال شرکت توزیع نیروی برق قم نیز در این جلسه اظهار داشت: میزان نیروگاه های تولید پراکنده در حال بهره برداری در استان 78 مگاوات است که حدود 13.2 مگاوات آن نیروگاه های تجدیدپذیر خورشیدی است.

وی با اشاره به آمار نیروگاه های خورشیدی در استان قم گفت: در حوزه مساجد و مدارس 10 واحد، 16 واحد و 112 واحد در حوزه دستگاه های اجرایی استان با ظرفیت در حال بهره برداری است. 162 کیلووات

ارجمندزاده با بیان اینکه هم اکنون تنها 24 میلیون کیلووات مصرف سالانه از نیروگاه های خورشیدی تامین می شود، گفت: این عدد کمترین است و هدف ما افزایش این مشارکت در حوزه نیروگاه های خورشیدی است.

وی کاهش مصرف مواد غذایی فسیلی، صرفه جویی در مصرف آب، عدم انتشار گازهای گلخانه ای و کاهش آلاینده های محلی را از مزیت های توسعه سامانه های تولید انرژی های تجدیدپذیر برشمرد و هشدار داد: میزان نصب این سامانه ها در برخی موارد مدارس دینی ، امامزادگان و برخی از دستگاه های اجرایی.، و به بهره برداری رسیده است.

در این جلسه مهندس مهدی آهنین پنجه مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق قم با بیان اینکه امسال 3000 ولت کیلووات سیستم خورشیدی در راستای طرح اخذ اولویت استان قم نصب می شود، اظهار داشت: نصب و راه اندازی 3000 ولت کیلووات سیستم خورشیدی انجام می شود. او با حمایت، ابزار و بسیج سازندگی بر دولت نظارت دارد.

وی با اشاره به برخی اقدامات برای تسریع در اجرای این طرح گفت: برای تحقق این طرح نیازمند پیش بینی 500 سامانه هستیم.

در بخش پایانی این جلسه حاضرین ضمن برگزاری پرسش و پاسخ در خصوص شبهات و سوالات پیرامون اجرای طرح، نظرات و پیشنهادات خود را جهت تسریع در اجرای طرح و طرح ارائه کردند.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا