بین الملل

«سوانت پابو» برنده جایزه نوبل پزشکی ۲۰۲۲ شد

جایزه نوبل پزشکی یا فیزیولوژی 2022 به دلیل اکتشافات مربوط به ژنوم انسان های منقرض شده و تکامل انسان به سوانت پابو، زیست شناس و متخصص ژنتیک تکاملی سوئدی اعطا شد.

به گزارش دانش و فناوری گروه اطلاع رسانی ان، از جایزه نوبل در مراسم معرفی برندگان نوبل 2022 که از امروز دوشنبه 11 اکتبر (3 مهرماه) به وقت تهران ساعت 13:55 آغاز شد، نام سوانت پاابو اعلام شد. به عنوان برنده جایزه نوبل پزشکی.

اسوانته پابو در 20 آوریل 1955 در سوئد به دنیا آمد. او یک زیست شناس و متخصص در ژنتیک تکاملی است. پدرش، سانی برگستروم، به همراه بنگت اینگمار ساموئلسون و جان آر وین، برنده جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی در سال 1982 شدند. مادر او کارین پابو اهل استونی است.

پابو از سال 1997 مدیر بخش ژنتیک در موسسه انسان شناسی تکاملی ماکس پلانک در آلمان بوده است.

نویسنده از طریق تحقیقات خود متوجه چیزی شد که غیرممکن به نظر می رسید. توالی ژنوم نئاندرتال ها، یکی از خویشاوندان منقرض شده انسان مدرن. او یک کشف هیجان انگیز دیگر انجام داد. کشف یک انسان ناشناخته به نام دنیسوا.

مهم است که پابو پس از مهاجرت از آفریقا در حدود 70000 سال پیش، ژن‌های این انسان‌نماهای منقرض شده را به هومو ساپینس (انسان خردمند، گونه‌ای از نژاد بشر) دریافت کرد. این فرآیند باستانی ژن ها ارتباط فیزیولوژیکی با انسان امروزی دارد. به عنوان مثال، بر نحوه واکنش سیستم ایمنی بدن ما به عفونت ها تأثیر می گذارد.

سال گذشته “دیوید جولیوس” و “آردم پتپوچن” به طور مشترک برنده جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی برای “کشف گیرنده های گرما و لمس” شدند.

جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی جایزه نوبل جایزه ای است که سالانه توسط موسسه کارولینسکا، یکی از بزرگترین موسسات پزشکی اروپایی واقع در استکهلم، سوئد، اعطا می شود. این موسسه از امتیاز بی نظیر اعطای جایزه نوبل در رشته های فیزیولوژی و پزشکی برخوردار است.

آلفرد نوبل که بود؟

آلفرد نوبل، شیمیدان، مهندس، مخترع و تاجر سوئدی، در 21 اکتبر 1833 در استکهلم به دنیا آمد. او از نوادگان اولاس رودبک، یکی از دانشمندان قرن هفدهم بود. علاقه او به شیمی در نهایت منجر به اختراع دینامیت شد. او همچنین ادبیات خواند و داستان نوشت. بنیاد نوبل موسسه ای است که در سال 1900 پس از آماده سازی آلفرد نوبل تأسیس شد. نوبل بخش عمده ای از ثروت خود را برای این جایزه اختصاص داد، که نام او را به خاطر آثار برجسته اش در پزشکی، فیزیک، شیمی، ادبیات، اقتصاد و صلح حفظ کرد.

برندگان جایزه نوبل پزشکی چگونه انتخاب می شوند؟

کمیته نوبل هر سال درخواستی را برای دریافت جایزه نوبل پزشکی به جامعه علمی ارسال می کند. نامزدها به دنبال شناسایی یک نفر از هر سه نفری هستند که آن را در فیزیولوژی یا پزشکی پیدا کرده اند. افراد نمی توانند خود را به این قضاوت منصوب کنند. اعضای انجمن های علمی، روسای دانشکده های پزشکی، برندگان سابق جایزه نوبل می توانند برای این تصمیم نامزد شوند.

جایزه نوبل در چه روزهایی اهدا شد؟

بر اساس اعلامیه رسمی بنیاد نوبل، برنامه معرفی برندگان جایزه نوبل به شرح زیر است:

پزشکی، دوشنبه (3 اکتبر، 11 اکتبر)، ساعت 11:30 به وقت محلی در استکهلم در دانشگاه علوم پزشکی کارولینسکا.

فیزیک، روز سه شنبه (4 اکتبر، 12 اکتبر)، ساعت 11:45 به وقت محلی در آکادمی سلطنتی علوم سوئد.

شیمی، چهارشنبه (5 اکتبر، 13 اکتبر)، ساعت 11:45 به وقت محلی در آکادمی سلطنتی علوم سوئد.

نامه ها، پنجشنبه (6 اکتبر، 14 اکتبر)، ساعت 13:00 به وقت محلی در آکادمی سلطنتی علوم سوئد.

صلح، روز جمعه (7 اکتبر، 15 اکتبر)، ساعت 11:00 کمیته محلی نوبل نروژی.

اقتصاد، دوشنبه (11 اکتبر، 18 اکتبر) ساعت 11:45 به وقت محلی در آکادمی سلطنتی علوم سوئد.

پایان پیام/

دکمه بازگشت به بالا