اجتماع و خانواده

سیاره‌ای به سبک مارشمالو

سیاره به سبک مارشمالو

ستاره شناسان کشف کرده اند که سیاره فراخورشیدی مشتری اندازه متوسطی دارد و چگالی آن به اندازه یک باتلاق است.

بارنا در حال انتشار اخبارعلم و تکنولوژی; TOI-3757 b یک سیاره فراخورشیدی است که به دور یک ستاره کوتوله قرمز سرد می چرخد. این ستاره قرمز از همان نوع است که حدود 70 درصد از ستاره های راه شیری را تشکیل می دهد. این سیاره در فاصله 580 سال نوری از زمین در صورت فلکی اوریگا قرار دارد.

کانودیا افزود: «یافتن چنین منظومه‌هایی با سیارات غول‌پیکر، که زمانی به عنوان کوتوله‌های قرمز تصور می‌شدند، بخشی از هدف ما برای درک چگونگی تشکیل سیارات است.

به گفته محققان، یکی از دلایل این پیشرفت می تواند دلیل خاصی باشد که بر رشد گاز و در نتیجه چگالی فعلی آن تأثیر می گذارد. دلیل دیگر ممکن است مدار باشد که محققان معتقدند کمی بیضوی است. اگر چنین باشد، TOI-3757 b در نهایت به ستاره میزبان خود نزدیک می شود که می تواند جو سیاره را گرم کند.

این سیاره برای اولین بار با استفاده از “ماهواره نقشه برداری فراخورشیدی گذری” ناسا یا نقشه برداری “تس” کشف شد که نشان داد قطر آن 150000 کیلومتر، بزرگتر از مشتری است و در عرض 3.5 روز به دور ستاره خود می چرخد.

ستاره شناسان اخیراً پیشنهاد کرده اند که سیاره های فراخورشیدی بسیار بیشتر از آنچه قبلا تصور می شد در اطراف کوتوله های قرمز وجود دارد و در این دهه ممکن است سیاره ای با اقیانوس ها، خطوط ساحلی و قاره ها پیدا کنیم.

پایان پیام/

آیا این خبر مفید است؟

در نتیجه 0 حق رای به نفع و 0 رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا