عمومی

سیزده پرسش رایج درباره دوز چهارم واکسن کرونا

مزیت و روش اصلی تزریق واکسن کووید 19، پیشگیری از یک نوع جدی بیماری است که منجر به بستری شدن در بیمارستان یا عوارض جدی و مرگ ناشی از آن می شود، بنابراین احتمال ابتلا به این بیماری حتی احتمال ابتلا همچنان وجود دارد. یک نوع جدی از بیماری اما احتمال وقوع این اتفاق در افراد کاملاً واکسینه شده بسیار کمتر از مردان غیر واکسینه است.

به گزارش تی تی آنلاین، پاسخ به سیزده سوال رایج در مورد چهارمین دوز واکسن کرونا را در زیر می خوانید:

1 بعد از تزریق دوز چهارم واکسن، آیا باید آن را روی واکسن های خاصی اعمال کرد؟

همه انواع واکسن ها ممکن است به عنوان یادآوری در مراکز واکسیناسیون موجود باشد. بنابراین برای تمام افرادی که بیش از شش ماه پس از تزریق واکسن دریافت کرده اند توصیه می شود. اجرای دوز هر نوع واکسنی فراتر از دریافت یک نوع واکسن خاص است.

2. نوع واکسن مربوط به دوزهای اولی برای بار چهارم است یعنی واکسن زدیم الان باید چکار کنیم؟

شات زدن بهتر از این نوع واکسن است.

3.اگه یکی هنوز واکسن نخورده میتونه نوبت چهارم رو بخوره یا فقط برای کسانی که فنجان اول و دوم و سوم رو زده اند؟

فردی که علیه Codex-19 واکسینه نشده باشد، بیشترین خطر ابتلا به عفونت را دارد. بنابراین این فرد باید در اسرع وقت به بیمارستان مراجعه کرده و اولین دوز واکسن را دریافت کند و بعد از یک ماه یک نوبت دیگر دریافت کند.

4. واکسن های ایرانی بر اساس کیفیت و کارایی چقدر قابل اعتماد هستند؟

تمامی واکسن های تولید داخل طبق مطالعات بالینی استانداردهای بین المللی و داخلی را پشت سر گذاشته اند و در مقایسه با واکسن های وارداتی موفقیت زیادی داشته اند. همچنین مقایسه شرایط عفونت در ایران و کشورهای اروپایی نشان دهنده همین نتیجه واکسیناسیون در کاهش بستری شدن و مرگ و میر ناشی از بیماری است. در حالی که واکسن های مختلفی استفاده شده است.

برخی دیگر می گویند که واکسن فقط به تاج که گاهی در طبیعت است تزریق می شود. چیزهای دیگر تاثیری ندارد. آیا این درست است؟

همه انواع واکسن ها ممکن است به عنوان یادآوری در مراکز واکسیناسیون موجود باشد. بنابراین برای تمامی افرادی که بیش از شش ماه قبل از آموزش سپری کرده اند توصیه می شود واکسن را دریافت کنند. اجرای دوز هر نوع واکسنی فراتر از دریافت یک نوع واکسن خاص است.

6. آیا با دریافت واکسن در برابر ویروس کرونا مصون می شویم و دوباره ویروس تاج را نمی دهیم؟

مزیت اصلی واکسن کوویدی 19 این است که از یک نوع جدی بیماری که منجر به بستری شدن در بیمارستان یا عوارض جدی و مرگ می شود، جلوگیری می کند. احتمال این نتیجه در افراد کاملاً واکسینه شده بسیار کمتر از مردان غیر واکسینه است. .

7. احتمال بروز عوارض ناشی از واکسیناسیون در بدن چقدر است؟

بیش از سه میلیارد واکسن کووید 19 در کشورهای مختلف دنیا بارگیری شده است و بیش از 150 میلیون واکسن کرونری در ایران داشته ایم. خوشبختانه عوارض جانبی واکسن ها عموماً خفیف و قابل تحمل است. عوارض اصلی درد در محل تزریق و بی حالی و ضعف یا خستگی است که بعد از دو یا سه روز از بین می رود که در مقایسه با درد و بیماری ناشی از کووید-19 و عوارض جدی آن کاملا قابل قبول است.

هشتم. تفاوت واکسن آسترازنکا با واکسن ایران چیست؟

واکسن‌های کووید-۱۹ با فناوری‌های مختلفی تولید شده‌اند. در تولید واکسن‌های AstraZeneca از یک آدنوویروس اسفنکتر (که در انسان بیماری‌زا نیست) به‌عنوان ناقلی برای انتقال آنتی‌ژن ویروس کووید-۱۹ استفاده شده است و به اصطلاح در مسافر است. سایر واکسن ها با فناوری های مختلف مانند تکثیر ویروس و سپس فعال سازی آن (واکسن ویروسی غیرفعال شده)، با استفاده از بخشی از ژنوم آنتی ژن شبه کووید-19 و تکثیر در رده های سلولی (پروتئین واکسن نوترکیب) یا بخشی از ژنوم ویروسی (RNA) و تولید واکسن (واکسن ژنتیک) صورت گرفته است.

هشتم. زمان تزریق چهارمین واکسن چقدر است؟ آیا هنوز تا پایان سال نیاز به واکسیناسیون دارید؟

وضعیت بیماری های عروق ویروس کرونا در جهان و داخل کشور به دقت توصیه می شود و بر اساس آخرین اطلاعات علمی در مورد تزریق واکسن کووید-19 تصمیم گیری می شود. بنابراین، یادآوری مجدد یا خیر، بستگی به شرایط و ضوابط و اطلاعات و کشفیات جدید در ماه های آینده دارد. برخی از محققان بر این باورند که این احتمال وجود دارد که واکسیناسیون سالانه برای حفظ ایمنی در برابر ویروس کووید-19 ضروری باشد.

10. آیا محدودیت سنی برای تزریق واکسن IV وجود دارد؟

به تمام افراد زیر 18 سال که شش ماه قبل از تزریق سپری شده اند، یادآوری می شود که یک یادبود دریافت کنند. افراد 12 تا 18 ساله در صورتی که از بیماری های سیستم ایمنی رنج می برند و یا در معرض بیماری های شدیدتر هستند نیز در صورت سپری شدن شش ماه آخر دوره آموزشی کاندید دریافت آموزش واکسن هستند. افراد زیر 12 سال نیازی به دریافت قرارهای یادآوری ندارند.

11. بیماران و مبتلایان به سرطان از چه نوع واکسن خاصی استفاده کنند؟

می توان از تمام واکسن های موجود استفاده کرد.

XII. آیا کسی که سرماخوردگی یا تاج دارد می تواند واکسینه شود؟

توصیه می شود مردانی که به بیماری عروق ویروس کرونا مبتلا شده اند حداقل یک ماه پس از بهبودی صبر کنند و سپس واکسینه شوند.

فصل سیزدهم. آیا باید واکسن را ناشتا بگیریم یا بعد از این دستورات خاص را رعایت کنیم؟

نیازی به روزه گرفتن قبل از اینکه این دریاچه بلند شود وجود ندارد. پس از دریافت واکسن، حضور ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در مرکز واکسیناسیون توصیه می شود. افرادی که سابقه بیماری شدید دارند باید پس از هر بار تزریق یا نمونه خون از سرور واکسن مطلع شوند و پس از تزریق مدت کوتاهی ساکت و در رختخواب باشند. توصیه می شود قبل از تزریق واکسن صبحانه بخورد. نوشیدن چند مایع در روز اول و دوم پس از دریافت واکسن مفید است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا