اجتماع و خانواده

سینمای مستند از تعطیلی یک مرکز نگهداری زنان کارتن خواب جلوگیری می کند ؟

پس از انتشار دو سند «کسی منتظرت نیست» به کارگردانی محسن اسلام زاده و «آن شب» به کارگردانی مینا قاسمی زواره، معاون دادستان شهرداری تهران بار دیگر خواستار عدم تعطیلی مرکز نگهداری از بانوان کارتن خواب در میدان شوش تهران شد.

به گزارش تی تی آنلاین، اسناد روابط عمومی «آن شب» پس از انتشار دو سند “آن شب” کارگردانی و تهیه کنندگی مینا قاسمی زواره و سینمای مستند “هیچکس منتظرت نیست” معاون دادستان به کارگردانی محسن اسلام‌زاده در پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم واقعیت، فیلم‌ها و رویدادهای مرکز نگهداری از زنان خواب‌زده در میدان شوش تهران، از دکتر دکتر خواست. زاکانی از شهرداری تهران مرکز را تعطیل و نتیجه را به او اعلام کند.

از این رو، در نیمه دی ماه 1400، در جشن سینما حقیقت، منطقه دوازدهم شهرداری تهران به سازمان 37 نفره مکاتبه کرد تا مرکز نگهداری از زنان پناهنده در میدان شوش تهران، نور سپید هدایت را تخلیه کند. با این وجود، نمایش این دو سند در جشنواره سینما حقیقت و همچنین صحبت های محسن اسلام زاده، مینا قاسمی زواره و سپیده علیزاده، مدیر مرکز، باعث تعطیلی جشنواره سالانه سینما حقیقت در دادسرای تهران شد. برای مقابله با بسته شدن هیولاها

در نامه ای به قلم علیرضا زاکانی، دادستان تهران، شهردار تهران، حمایت این موسسه از مرکز جامع کاهش آسیب های زنان و حمایت از زنان محور اصلی بحث بود. «سعید عمرانی» همچنین از شهردار تهران درخواست کرد تفاهم نامه همکاری بلندمدت با همکاری مرکز کاهش آسیب بانوان منعقد شود و همچنین تائید کرد که مشکلات ساختمانی و تاسیساتی محل استقرار این مرکز برطرف می شود.

مستند «آن شب» که به خرید و فروش نوزاد و جابجایی با موبایل می پردازد، داستان مادری را روایت می کند که ناگهان به همراه نوزادش وارد پشت بام زنی می شود که رگولاتوری مرکز سعی می کند جلوی او را بگیرد. بچه در ماه مارس فروخته شد. رایگان است، اما با چالش های زیادی روبرو هستید.

مستند «هیچکس منتظرت نیست» نیز داستان مرکز نگهداری از بانوان کارتن خواب در میدان شوش تهران است. در مقدمه این سند آمده است: «سپیده علیزاده کارتن خوب چند سالی است که ریاست مرکز نگهداری از زنان در میدان شوش تهران را بر عهده داشته است، اکثر زنانی که به این مرکز مراجعه می کنند، دچار آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد و فحشا می شوند و از سوی خانواده طرد می شوند. مونا از آن دسته زنانی است که در سن 28 سالگی از خانه فرار کرد و معتاد و تبهکار شد، اما تنها چهار سال پیش سپیده با علیزاده آشنا شد و پس از گفتن این سخنان به معاونت مرکز نگهداری زنان سپیده رسید. حالا مونا به چالش کشیده شده است: «او دوست دارد با کمک سپیده 28 ساله با دو فرزندش برود، اما اثری از آنها نیست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا