فرهنگ و هنر

شهاب حسینی درباره چه چیزی صحبت کرد؟

درخواست اخیر شهاب حسینی و سوالاتی درباره وضعیت سینما جدی ترین دغدغه بسیاری از فعالان این عرصه است که نگران تداوم شرایط فعلی و آینده سینما هستند.

به گزارش تی تی آنلاین، «سینما» از ابتدای تابستان امسال و پس از گذراندن دوره رکود سنگین پس از گسترش کرونا، گیشه موفق تری را تجربه کرد و پیش بینی می شد در پاییز اوضاع بهتر شود، اما ناآرامی ها. که از اواخر شهریور در کشور آغاز شد ورق را ورق زد و اکنون که دغدغه بسیاری از فعالیت ها در حوزه سینماست، آینده سینما و سینما و معیشت سینماگران و سینماگران است. مخاطب دیروز را مانند گذشته نمی بیند.

در پاییز امسال قرار بود فیلم‌های جدیدی اکران شوند و همچنین تصور می‌شد برخی فیلم‌ها همزمان با جام جهانی اکران شوند تا از استقبال تماشاگران کاسته نشود، بلکه از فروش فیلم‌ها در اکران کاسته شود. به حدی سقوط کرد که به گفته برخی کارشناسان با کاهش حدود 50 درصدی مواجه شد. همین موضوع باعث شد تا سازندگان فیلمی که قرار بود پاییز امسال اکران شود به موقع اکران شود. به دلیل هزینه های بالای صرف شده برای تولید، آنها انتظاری جز شکست در گیشه ندارند. در همین حال، برخی از صاحبان فیلم اصرار دارند که باید از صنعت فیلم در دوران کرونا حمایت ویژه شود.

بیشتر بخوانید:

یک کارگردان سینما بر لزوم حمایت دولت برای جلوگیری از تعطیلی سینماها تاکید کرد

همایون اسعدیان: برای حفظ فیلم باید کاری کرد

علاوه بر این سوال، دغدغه برخی سینماگران این است که در فضای کنونی جامعه، شرایط برای اکران مهیا است؟ این در حالی است که عده ای برای بهبود وضعیت مردم تصمیم به اکران فیلم خود گرفته اند و برخی دیگر وضعیت را مبهم می دانند. در همین راستا اصحاب سینما تاکید دارند که حمایت های مالی خوبی از سوی سازمان سینمایی برای تقویت اکران های سینمایی صورت می گیرد اما تاکنون هیچ اظهارنظر رسمی از سوی سازمان سینمایی و سینمایی صورت نگرفته است. که به عنوان یک سازمان بازرگانی باید مطالبه کند. – منتشر نشده است. تنها برنامه ای که اخیراً از سوی شورای صنفی نمایش اعلام شده این است که هر دو هفته یکبار اکران فیلم های اکران شده به همراه جام جهانی یک هفته شمارش شود و هر فیلم جدیدی که در سال اکران شود. انتشار این فیلم در صورت پذیرش مخاطب می تواند اکران شود و تا پایان سال بدون محدودیت نظارتی ادامه یابد. همچنین اعلام شده بود که فیلم‌های جدید از حمایت سازمان سینمایی برخوردار می‌شوند، اما این موضوع به کلی‌ترین شکل مطرح می‌شود و حتی فیلمسازان و تهیه‌کنندگان در وضعیت پیگیری‌های تی تی آنلاین هستند. داستان برای اکران فیلم هایشان تصمیم می گیرند. سوال اینجاست که این حمایت مالی چقدر و به چه صورت است؟ پشتیبانی رایگان است یا به صورت وام؟

بیشتر بخوانید:

مهدی هاشمی کارگردان این فیلم درباره اکران این فیلم گفت

وضعیت کلی سینما و فعالان آن باعث نگرانی شد که شهاب حسینی در سکوت مسئولان صنفی روز گذشته در بخشنامه‌هایی خطاب به خانه سینما نوشت: «در هفته‌های ملتهب اخیر مدت‌ها تأخیر داشتیم که نظر و تحلیل خودمان را بدانیم. اتحادیه محترم در مورد وضعیت موجود شاید بیش از هر انجمن دیگری از انجمن های سینماگران باید نگران بود که در شرایط کنونی می توان به حضور عمومی و استقبال مجدد از آثار سینما امیدوار بود؟ فرصت و توجه به دستاوردهایمان؟آیا حضور ما به گوش و چشم و روح و قلب انسان زنده می شود؟آیا به این دلیل نیست که زندگی ما به زندگی مقید است؟آیا سرمایه های واقعی ما نیستند؟مگر ما یکسان نیستیم؟ با روحیه آزرده جامعه و خستگی دل مردم چه کنیم ابری از عشق و محبتشان بر میدان فکرمان ببارد وقتی در میان اعضای کوچک خانه سینما احساس رسمی کنند شرایط فعلی شرکت را به اطلاع انجمن محترم می رسانیم. خانواده فیلم باید نظرات خود را به جامعه ای که همیشه از طریق بیانیه از ما حمایت کرده است، اعلام کنند. لذا از شما می‌خواهم هرچه سریع‌تر برای توافق بین سینماگران و اطلاع‌رسانی به شرکت اقدامات لازم را انجام دهید.»

آنچه شهاب حسینی، بازیگر، کارگر و تهیه کننده سینما را می توان در گفت و گو با بسیاری از اهالی سینما شنید که نگران و سردرگم اکران فیلم هستند. برخی تصور می کنند در زمان تغییر تکنولوژی و بسترهای نمایش، تغییر در نحوه مدیریت فیلم و قوانین فیلمسازی باید پاسخگوی خواسته های مردم باشد.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا