استان ها

شیب کم منطقه و عدم وجود آبراهه مناسب، عوامل وقوع سیل در آهنگران

تی تی آنلاین / مرکزی مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای استان مرکزی گفت: به دلیل شیب کم منطقه، نبود آب و آب کافی در مسیر نظام آباد، سیل در آهنگران رخ داد.

عزت الله عامره ای در 24 مرداد 1401 در جلسه پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات مقابله با بحران استان مرکزی که با حضور رئیس مدیریت بحران دولت کشور برگزار شد، خاطرنشان کرد: سیل سال 2018. کالا به کشور و تاکید کرد: تمام نقاط استان حادثه خیز در آن سیل مشخص شد که کمترین خسارت جانی و کالایی را در سیل اخیر به ما وارد کرد.

وی با اشاره به تاثیر بارندگی ها در 30 منطقه استان گفت: قبل از وقوع سیل، نقاط مستعد استان شناسایی و اقدامات میدانی برای پایش هسته بارندگی ها از طریق مدل های هواشناسی، بازدید میدانی از جاده ها، رودخانه ها و نیز انجام شد. جاده ها ارتباط و اطلاع رسانی از طریق ابزار و شبکه های اجتماعی صورت گرفت و در سیلاب، طغیان، رهبری و مدیریت، بازکردن موانع احتمالی بر سر راه طغیان و فرسایش رودخانه و کانال در مناطق شناخته شده انجام شد.

امره ای درباره وضعیت روستای آهنگران گفت: بخشداری فراهان به سه بخش تقسیم شده و بیشترین خسارت مربوط به منطقه سوم بوده که امکان آبیاری وجود نداشته و جایی برای جاری شدن آب وجود نداشته و آب به سمت آهنگران سرازیر شده است. .

وی اعلام کرد: در مدت 40 دقیقه حدود 72 میلی متر بارندگی، رقم شگفت انگیز و جاده نظام آباد آب به جاده زده شد و به دلیل عدم امکان عبور، تیم های عملیاتی مجبور به تقسیم جاده شدند.

امره ای حجم قابل توجه بارندگی، شیب کم منطقه، نبود آب و زهکش کافی در جاده نظام آباد را عامل وقوع چنین سیلابی در آهنگران عنوان کرد.

به گزارش تی تی آنلاین؛ فرماندار فراهان در این دیدار با تاکید بر اینکه قبل از وقوع سیل در روستا حضور داشتیم و تیم های عملیاتی و پشتیبانی نیز حضور داشتند، اظهار داشت: از همه امکانات برای کاهش خسارات استفاده کرده ایم و همچنین طبق دستور اداره کل راهیان نور. برده جاده شکسته است تا با جریان آب به جای دیگری منتقل شود: اگر اینطور نبود قطعا خسارتش بسیار بیشتر بود.

آقازیارتی در وقوع این سیل با بیان اینکه ساخت و سازهای غیرمجاز در روستا نقش مهمی ایفا کرد، افزود: تخلیه آب و گل و لای منازل توسط گروه های بسیجی و جهادی، کشف و انتقال و دفن دام در ابتدا انجام شد. ساعاتی از این حادثه گذشت و ابزار آلات این پناهگاه شسته و تعمیر شد.

و افزود: از روز دوم تخلیه، تخریب و جابجایی صورت گرفت و فقط موارد جزئی باقی مانده است. در روستای آهنگران 58 خانه به طور کامل تخریب شد و 62 واحد نیاز به تعمیر داشت و مردم خسارت زیادی به لوازم خانگی خود وارد کردند.

فرماندار فراهان با بیان اینکه علاوه بر عرصه های کشاورزی، قنوات منطقه نیز آسیب دیده و مردم به شدت به دنبال احیای قنوات هستند، گفت: 512 راس دام سبک و دو راس دام سنگین تلف شده و نیاز به کار است. کسانی که در این امر متحمل می شوند، و خسارت نقدی.

11 با بیان اینکه خیابان های رودخانه آهنگران نیز آسیب دیده و قنات نیز آسیب دیده است، گفت: در روز اول همه چیزهایی که مورد نیاز مردم بود آماده شد و استان در این استان مستقر شد و امروز نیز اجرای طرح ساخت واحد مسکونی اصلی برای امداد رسانی به مشتریان آغاز شد. منابع اقتصادی مردم این کشور بسیار کم است و نمی توانند بار هزینه منابع را به دوش بکشند و خواهان این هستیم که کمک رایگان صورت گیرد.

در ادامه این دیدار رهبر محلات نیز اظهار داشت: شهرستان محلات در دو نوبت (6 و 9 شامگاه مرداد) دچار آبگرفتگی شد که در بارندگی روستای بزیجان یک نفر کشته و سه نفر مجروح شدند.

ملک جانی با بیان اینکه قبل از وقوع این حادثه هشدارهای لازم داده شد، گفت: 60 واحد مسکونی شهری و 33 واحد آسیب دیده با تجهیزات و 5 دهکده مسکونی روستایی، 25 هکتار گلخانه، 35 هکتار محصولات کشاورزی و 11 هکتار باغ. چهار کیلومتر از معابر شهرستان نیمور نیز دچار آبگرفتگی شد، تاسیسات زیربنایی برق و آب دانشگاه آزاد نیز متضرر شد.

وی با بیان اینکه بیشترین خسارت در بخش های ضعیف تر انجام شده است و لازم است در اسرع وقت خسارت ارزیابی و جبران شود، گفت: از کشاورزان منطقه زیر کشت خسارت دیده کمک بلاعوض می خواهیم. راندن کانال ها و غیره

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا