عمومیکسب و کار ویژه

طواف کعبه با اسکوتر

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شفقنا، سازمان حمل ونقل عربستان سعودی در حج امسال برای اولین بار سرویس استفاده از «اسکوتر برقی» را برای تسهیل تردد زائران در اماکن مقدس به سرویس های خود اضافه کرده است.

الشرق الاوسط گزارش داد، عربستان اعلام کرده که استفاده از این شیوه برای تردد بین اماکن مقدس، در چارچوب تلاش های این کشور برای ارائه خدمات بهتر و استفاده از فناوری های نوین در راستای تسهیل امور حج قرار می گیرد.

صالح الزوید سخنگوی سازمان حمل و نقل عربستان سعودی در این باره به الشرق الاوسط گفت: استفاده از اسکوتر برقی در حج امسال آزمایشی است و به هدف بررسی امکان استفاده از آن در سال های آینده است.

الزوید با اشاره به اینکه استفاده از این سرویس با استقبال زائران مواجه شده است، تصریح کرد: این اسکوتر باعث تردد آسانتر بین عرفات تا مزدلفه می شود به طوری که مدت زمان پیاده روی در طول این مسیر را از ۶۰ دقیقه به ۱۵ دقیقه کاهش می دهد و علاوه بر این یک تجربه عالی محسوب می شود.

وی افزود: چون این سرویس آزمایشی است، مسیر ویژه ای به آن اختصاص داده شده است و انتخاب زائران نیز با دقت صورت می گیرد. برای مثال زائرانی انتخاب می شود که وسایل شخصی زیادی همراه نداشته باشند و نحوه استفاده از اسکوتر را بلد باشند.

به گزارش ایسنا، یک زائر عربستانی به جای آنکه طبق سنت با پای پیاده دور کعبه طواف کند، سوار بر اسکوتر برقی‌اش دور خانه خدا طواف کرد و این مساله نارضایتی بسیاری از مسلمانان و علما را در پی داشته است.

انجام اعمال حج عمره با صندلی چرخدار توسط زائران ناتوان و سالخورده امری عادی به حساب می‌آید، اما افراد سالم صدها سال است با پای برهنه و پیاده به دور خانه خدا طواف می‌کنند.

اقدام این فرد که به گزارش خبرگزاری‌های سعودی، سالم بود و مشکل جسمی نداشت، ازسوی برخی توهین به مقدسات شمرده شده است. بسیاری هم بر این عقیده‌اند که باید از ورود اسکوتر در مسجدالحرام جلوگیری شود، چون در تمرکز دیگر زائران اختلال ایجاد می‌کند.

فیش حج در واقع فیش واریز بانکی است که متعلق به بانک ملت و یا ملی است و به عنوان ودیعه برای رفتن به حج عمره و یا تمتع در نظر گرفته می شود.
مبلغ فیش حج عمره با تمتع متفاوت است.

برای خرید فیش حج عمره باید به کجا مراجعه کنیم؟

برای فروش فیش حج عمره ، پس توافق خریدار و فروشنده، هر دو به محضر رفته و محضرخانه نقل و انتقالات قانونی را انجام می دهد سپس به دفاتر معتبر فیش حج که در سایت حج و زیارت نیز موجود است رفته تا فروش فیش حج به صورت قانونی انجام شود. فروش فیش حج تا الویت 600 به غیر از خانواده درجه یک صورت می گیرد.

دکمه بازگشت به بالا