اجتماع و خانواده

علاقه‌مندان به محیط زیست چگونه سفر می‌کنند

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند از تعطیلات خود بدون آسیب رساندن به محیط لذت ببرید.

به گزارش تی تی آنلاین و نتایج گزارش شده است رآنلاینچیزی تا پایان تعطیلات نوروزی باقی نمانده است پایان به روز سیزدهم گره خورده است. این یک سنت دیرینه است که ایرانیان به همراه خانواده و دوستان خود وارد دل طبیعت می شوند تا با فواره وارد لیگ جدیدی شوند اما در برخی مواقع ماهیت این پیمان را از بین می برند. زباله ها، شکستن و سوختن برگ درختان، برجای گذاشتن آثار بر روی تنه درخت و بسیاری از فعالیت های مخرب دیگر باعث شده است که طبیعت هر روز آشفته شود. حتی در پرطرفدارترین جاده ها و فعالیت های ورزشی عالی است، اما متاسفانه این سفرهای خارج و داخل شهر می تواند هزینه های زیانباری برای محیط زیست داشته باشد. اگر می خواهید در این روزهای بهاری سیزدهم یا در راه خود قدم بزنید و به اطراف خود آسیبی نرسانید، در اینجا چند نکته ساده وجود دارد:

1 ردی روی خودت نگذار

ردپای کربن مقدار دی اکسید کربنی است که از طریق فعالیت های روزانه وارد جو زمین می شود. اندازه بستگی به نحوه سفر یا گرمایش خانه دارد. راه هایی برای کاهش انتشار دی اکسید کربن وجود دارد.

* به جای پرواز، می توانید از طریق زمینی مانند قطار سفر کنید، اما اگر نیاز به سفر با هواپیما دارید، به جای پروازهای شبانه، از پروازهای روزانه استفاده کنید تا از آسیب به محیط زیست جلوگیری کنید. همچنین از پروازهای مستقیم به مقصد خود استفاده کنید. همچنین چمدان خود را با مواد مختلف پر نکنید و سبک سفر کنید تا حمل بار اضافی در هواپیما باعث مصرف سوخت بیشتر نشود.

* تا حد امکان در هتل هایی اقامت کنید که از روش هایی برای نگهداری مجموعه خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، از لامپ های کم مصرف برای احتراق یا تبدیل زباله های خود به کمپوست استفاده می کنند یا حتی در برخی مکان ها از سلول های خورشیدی برای تامین انرژی خود استفاده می کنند.

* لذت بردن از هیچ چیز لذت بخش تر از پیاده روی در زیبایی یک محیط جدید نیست، اما اگر می خواهید مکان های دور را ببینید، به جای کرایه ماشین از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. شما نه تنها قادر خواهید بود مردم را بهتر بشناسید، بلکه زغال سنگ را به محیط اطراف ساطع خواهید کرد.

* در سفرها یا گردش های خود از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید. به عنوان مثال، به جای خرید بطری های پلاستیکی آب، از بطری های قابل استفاده مجدد استفاده کنید. اگر در مورد مکان آبی که می‌روید مطمئن نیستید، یک سفر آبی همراه داشته باشید. با این نوع فیلترها می توانید به راحتی آن ها را از فروشگاه های رسانه های مسافرتی خریداری کنید. این فیلترها می توانند 99.9 درصد از هر گونه آلودگی میکروبی را در محیط آب شیرین فیلتر کنند.

. زباله ها را در سطل زباله بیندازید

هنگام رفتن به پیک نیک یا پیاده روی در جنگل و کوه، مراقب باشید که زباله های خود را در آنجا نریزید. اگر به سطل دسترسی ندارید، آن را در یک کیسه پلاستیکی بریزید و وقتی رسیدید آن را به نزدیکترین سطل ببرید. حتی آنهایی که دوستدار محیط زیست هستند ممکن است به طور طبیعی مقداری زباله را جمع آوری کرده و در سطل زباله بیندازند.

3. از پذیرش خودرو و موتور سیکلت در بیابان خودداری کنید

اگرچه این سولیست در بیابان بسیار لذت بخش است و افرادی که به دنبال آدرنالین و هیجان هستند به خاطر عشق به لذت به صحرا می روند، اما این سرگرمی ها به محیط شکننده کویر آسیب می زند. برای فعالیت در بیابان های شنی، محیط زیست علاوه بر تولید صدا و آلودگی، به گیاهان آسیب می رساند و حیات وحش را می ترساند. در این میان بذر گیاهانی که در لایه زیرین ماسه منتظر باران بودند، پراکنده و از بین رفت. فقط تورهای پیاده روی کم خطر روی شن های متروک ترتیب داده شده است.

4. توجه دقیق به مصرف انرژی

زمانی که در مکان های تفریحی مانند هتل ها و دستگاه ها وقت می گذرانید، هنگام قرار گرفتن در محیط گرم حتما چراغ ها را خاموش کنید یا اگر در محیط گرم هستید وسایل خنک کننده مانند تهویه مطبوع و تهویه هوا را خاموش کنید. این مشکلی است که بازیگران خوابگاهی بیش از همه از آن گلایه دارند. این ماشین‌ها معمولاً زمانی کار می‌کنند که مسافران امکانات اقامتی کمی داشته باشند یا اصلاً اقامت نداشته باشند. با دور کردن آن، انرژی از دست دادن را پیش بینی می کنید.

5. از محصولات بهداشتی سازگار با محیط زیست استفاده کنید

هنگام استحمام در محل اقامت خود، به خصوص در مکان هایی که چندان پایدار نیستند یا سازگار با محیط زیست هستند، از شرایط طبیعی و سازگار با محیط زیست استفاده کنید. بیشتر اوقات، آبی که برای حمام استفاده می کنید می تواند وارد محوطه ای از چشمه های آب شود یا برای آبیاری محصولات مورد استفاده قرار گیرد. فوم این مواد شیمیایی را از زنجیره غذایی آبزیان حذف می کند. بنابراین از محصولات زیست تخریب پذیر برای حمام خود استفاده کنید.

6. از ضد آفتاب های سازگار با محیط زیست استفاده کنید

اگر می خواهید در دریا شنا کنید، از ضد آفتاب هایی که فاقد اکسی بنزونوم و روی هستند استفاده نکنید که برای آبزیان بسیار مضر است. این مواد می توانند اکوسیستم دریایی را کثیف کنند و همچنین ممکن است در گیاهان مرجانی سفید رنگ نقش داشته باشند. از کرم های معدنی برای ضد آفتاب استفاده کنید. علاوه بر این، ضد آفتاب هایی که حاوی اکسی بنزونوم و فسفاتاز هستند سرطان زا هستند و خطر بارداری را به همراه دارند.

۷- ثروت مورد نیاز خود را بخرید

قبل از خرید جواهرات و محصولات ساخته شده از صدف یا پوست حیوانات فکر کنید. خرید شما صنعتگران را تشویق به تولید بیشتر این محصولات می کند که در نهایت باعث آسیب به حیوانات می شود. بنابراین، در صورت نیاز به خرید، از فروشنده بپرسید که چه چیزی ساخته شده است و اگر از حیوانات در تولید استفاده می کنند، خرید نکنید. برخی از مزایا از شاخ حیوانات، مرجان ها و یا حتی چوب های کمیاب ساخته شده است که می تواند به حیوانات و محیط زیست آسیب برساند و با دوری از آنها می توانید کمک زیادی به محیط زیست و موجودات کنید.

هشتم. از حیوانات برای سرگرمی استفاده نکنید

برخی از افراد در سفر به مکان‌های خاصی اسب یا قزل آلا می‌برند، اما اگر می‌دانید با این حیوانات خوب رفتار نمی‌شود و بسیار خسته هستند، هرگز به این سرگرمی‌ها نخواهید رسید.

با رعایت این نکات می توانید از تعطیلات خود لذت ببرید بدون اینکه به محیط اطراف خود آسیبی وارد کنید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا