حوادثکسب و کار ویژه

علت داغ شدن فیوز فن پراید

علت سوختن فیوز پمپ بنزین و سایر فیوزهای اصلی خودرو چیست؟ آیا علت داغ شدن سیم فیوز اصلی خودرو را می دانید؟ آیا به علت سوختن فیوز وسطی پراید پی برده اید؟ علت سوختن فیوز بوق پراید چیست؟ در کل چرا فیوز خودرو میسوزد؟ در این مقاله به یکایک این سوالات پاسخ خواهیم داد. برای خرید بست فلزی همراه ما باشید.

شاید در نگاه اول فیوز ها به عنوان قطعه ای مهم در خودرو شناخته نشوند اما اگر به نوع عملکرد و وظیفه ی آن ها توجه کنید خواهید دید که این قطعه به عنوان محافظ تا چه حد از خرابی های سیستم الکتریکی خودرو جلوگیری می کند. در ادامه به بررسی بیشتر اهمیت فیوز خودرو و دلایل سوختن فیوز خودرو خواهیم پرداخت.

فیوز خودرو چیست و چه نقشی دارد؟

اگر بخواهیم تعریفی علمی برای فیوز در نظر بگیریم باید به صفحه ویکی پدیای استتناد کنیم :

یک قطعه و وسیله‌ای حفاظتی است که در مدارهای الکتریکی و الکترونیکی کاربرد دارد و آن‌ها را در برابر افزایش غیرمجاز جریان الکتریکی محافظت می‌کند

در همه ی انواع خودرو ها جعبه ای با نام جعبه ی فیوز به چشم می خورد که شامل تعدادی فیوز با رنگ های مختلف می باشد. همان طور که می دانید فیوز یکی از قطعات مهم در تامین برق خودرو می باشد و به همین دلیل سوختن فیوز خودرو می تواند مشکلاتی را در تامین برق خودرو به وجود آورد.

قطعه ای که برق خودرو را در مواقعی که لازم است قطع می کند تا از آسیب به بخش های الکتریکی خودرو جلوگیری شود. علاوه بر این فیوز ها وظیفه ی کنترل نوسانات برقی در خودرو را به عهده دارند که این موضوع از آسیب به قسمت های مختلف خودرو جلوگیری می کند.

به طور کلی وظیفه ی فیوز را می توان در دو مورد خلاصه کرد که این دو مورد از قرار زیر می باشند:

  • کنترل میزان برق ورودی به سیستم الکتریکی خودرو
  •  قطع برق در مواقع لازم

اما با توجه به این که فیوز ها قطعاتی حساس هستند موضوع سوختن فیوز خودرو موضوعی رایج است که گاهی سوختن حتی یکی از آن ها می تواند عملکرد خودرو و به خصوص عملکرد سیستم برق رسانی را با اختلال رو به رو کند.

در ساختار فیوز ها از نوعی نوار فلزی همراه با یک لایه محافظ پلاستیکی استفاده شده است که عبور میزان بالای جریان می تواند باعث ذوب شدن نوار فلزی شده و در اصطلاح باعث سوختن فیوز خودرو شود.

فیوز خودرو چگونه کار می کند؟

برای این که بتوان به اطلاعات دقیق در رابطه با سوختن فیوز خودرو دست یافت لازم است در ابتدا با نحوه ی عملکرد آن در خودرو ها بپردازیم.در واقع هنگامی که بدانیم این قطعه چگونه وظایف خود را انجام می دهد به راحتی می توانیم دلایل از کار افتادن آن را هم تشخیص دهیم.

البته با توجه به این که انواع مختلفی از فیوز ها بر روی انواع خودرو ها تعبیه شده است می توان گفت که هر یک نحوه عملکرد متفاوتی خواهند داشت. اما موضوعی که در اینجا مطرح خواهد شد عملکرد کلی فیوز ها می باشد.

همان طور که گفته شد فیوز ها در ساختار خود یک نوار فلزی دارند که این نوار در داخل یک محفظه نارسانا قرار داده شده است که البته در کنار این نوار از نوعی جرقه گیر هم استفاده شده است.

هنگامی که جریانی با شدت بیش از حد معمول، قصد عبور از سیستم الکتریکی خودرو را دارد فیوز ها وارد عمل می شوند و از عبور جریان با شدت بالا جلوگیری می کنند.در واقع فیوز ها به عنوان محافظت کننده سیستم الکتریکی در خودرو ها عمل می کنند که همین موضوع باعث سوختن فیوز خودرو می شود.

دلایل سوختن فیوز خودرو

یکی از سوالات رایجی که در رابطه با سوختن فیوز خودرو به وجود می آید این است که اصلا چرا فیوز می سوزد و دلایل آن چیست؟

همان طور که گفته شد مهم ترین عامل سوختن فیوز در خودرو ها عبور جریان بالا از آن می باشد اما گاهی دلایل دیگری هم برای سوختن فیوز ها بیان می شود که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

  1. وجود اتصالی در مدارات الکتریکی خودرو
  2.  توقف جریان در سیم های مربوط به سیستم برق رسانی خودرو
  3.  اضافه کردن تجهیزات غیر استاندارد به قسمت های مختلف خودرو
  4. خرابی دینام خودرو
  5.  جابجایی باتری خودرو به شکل غیر اصولی
  6. کاهش کیفیت فیزیکی بخش های سازنده فیوز خودرو

علت سوختن فیوز وسطی پراید

در بسیاری از مواقع فیوز وسطی پراید به علت بی کیفیت بودن آلیاژ بکار رفته در آن و تقلبی بودن فیوز ، می سوزد. عدم تحمل فیوز به علت وصل کردن سیستم های صوتی و تصویری اضافی به خودرو، موجب فشار اضافی بروی فیوز شده و به مرور زمان داغ شده و میسوزد.

علت سوختن فیوز کولر پراید

خودروی پراید دارای تجهیزات الکتریکی مختص خود است که در ادامه جدول جعبه فیوز پراید را مشاهده می کنید:

فیوز خودرو در اصل جلوی فشار مضاعف بر سیستم های حساس خودرو را گرفته و از سوختن آنها جلوگیری می کند. در واقع فیوز از ورود جریان الکتریکی بیش از حد به قسمت های خودرو جلوگیری بعمل می آورد.

علت سوختن فیوز کولر می تواند به علت باطری به باطری کردن اشتباه و یا ورود جریان برق اضافی به قسمتهای الکتریکی کولر باشد.

 علت سوختن سه فیوز اصلی پراید

برای پاسخ به این سوال که چرا فیوز اصلی پراید می سوزد؟ باید به موارد زیر اشاره داشت:

1- گذاشتن فیوز معیوب یا نیمه سوخته که موجب سوختن پی در پی فیوز می شود

2- افزودن دستگاه های خارجی نا مناسب به فندکی خودرو مانند:سیستم صوتی با مصرف بالا، افزودن پروژکتور های پر توان.

3- باتری به باتری کردن ناجور و غیر اصولی

4- تعویض نامناسب دینام با دینام های تقلبی

5- وجود اتصالی در قسمت برق پراید

علت داغ شدن سه فیش پراید چیست؟

استفاده از چراغ های غیر فابریک و غیر استاندارد با وات بالاتر از حد مجاز برای خودروی پراید می تواند یکی از دلایل و علت داغ شدن سه فیش پراید باشد. لحیم نشدن صحیح جعبه فیوز هنگام نصب از دلایل دیگر داغ شدن این قطعات پراید به شمار می رود.

علت سوختن فیوز پمپ بنزین پیکان چیست؟

این مشکل می تواند بخاطر ضعیف شدن تدریجی سیم پیچ های قسمت پمپ بنزین خودرو پیکان و کشیدن جریان اضافی از سمت وسایل خارجی غیر استانداردی که به فندکی پیکان اضافه شده و موجب کشیدن جریان توسط آنها باشد که در نتیجه باعث سوختن پمپ بنزین خودرو پیکان خواهد شد.

علت داغ شدن سیم فیوز اصلی پراید

این مسئله ممکن است به خاطر استفاده از فیوزهای بی کیفیت و تقلبی باشد که نه تنها فایده و سودی برای ماشین ندارند بلکه با داغ شدن سیم فیوز و سوختن فیوز می تواند آسیب جدی به قسمت برق خودرو برساند.

همچنین برخی از افراد به صورت پی در پی اقدام به باتری به باتری خودرو خود با دیگران می نمایند که این امر هم می تواند دلیل دیگری برای آمدن فشار بیشتر به فیوز ها و در نتیجه موجب داغ شدن سیم فیوز شود.

علت سوختن فیوز فن پراید

در پاسخ به این سوال که علت داغ شدن فیوز فن پراید چیست و یا چرا فیوز فن آن میسوزد باید گفت که این امر ممکن است به علت افزودن ابزارهای غیر استاندارد مانند پروژکتورهای قوی به خودرو و یا افزودن یک قطعه اضافی با مصرف بالای برق به سیستم برق پراید باشد که موجب فشار اضافی به قسمت برق پراید شده و فیوز فن پراید را از بین ببرد.

علت سوختن فیوز بوق پراید

فیوز بوق هم می تواند در اثر اضافه کردن بوق های فانتزی با مصرف برق بالا که امروزه در بین جوان تر ها بسیار رایج شده است ، باشد. این بوق های اضافی هم مصرف برق در پراید را افزایش می دهند ، هم موجب فشار به برق خودرو شده و درنتیجه فیوز بوق را از بین می برد.

علت سوختن فیوز کیلومتر شمار پراید

فیوز کیلومتر شمار خودرو می تواند به علت ایجاد اتصال در سیستم برقی کیلومتر شمار بسوزد. دلیل دیگر سوختن این فیوز ممکن است اتصال مستقیم قطعات برقی به فندکی ماشین باشد که از تحمل فیوز خارج باشد و موجب سوختن آن شود.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا