اجتماع و خانواده

عکس | کشف اتفاقی تونل‌های ترسناک 1800 ساله در نزدیکی اسفراین

مانورهای جاده ای در نزدیکی پروژه ساخت و ساز اسفرین منجر به کشف شبکه گسترده ای از تونل های زیرزمینی شد. باستان شناسان بر این باورند که این تونل های زیرزمینی مربوط به قلعه ای به نام بلقیس است که در نزدیکی آن قرار دارد. شهر بلقیس با مساحتی بالغ بر 51 هزار متر مربع، دومین قلعه خشتی ایران (پس از قلعه بم) محسوب می شود.

کشف تصادفی تونل های زیرزمینی شهر بلقیس

بلقیس زیر تونل

کاوش های انجام شده در تپه ها و نواحی اطراف آن نشان می دهد که شهر بلقیس حداقل 6000 سال قدمت دارد. باستان شناسان بر این باورند که این منطقه در اواخر دوره ساسانی و آغاز دوره اسلامی تا قرن هفتم پس از میلاد رونق داشته است. حتی در زمان سلطنت نادرشاه افشار در قرن هجدهم این قلعه فعال بوده است.

البته پیشرفت شاهان ساسانی در این منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است. تاکنون کاوش های زیادی در شهر بلقیس انجام شده است که از آن خانه ها، کانال های آبیاری، مخازن و ستون ها کشف شده است. اکنون نوبت تونل های زیرزمینی منطقه مهمی است.

محل کشف تونل زیرزمینی

باستان شناسان از سال گذشته می دانند که تونل های زیرزمینی در این منطقه وجود دارد. اما نهاد میراث فرهنگی به هیچ وجه مانع دسترسی او به حفاظت نشده بود. اکنون کارگران راهسازی از جای دیگری به این گنجینه گرانبهای تاریخی رسیده اند. طول تونل های زیرزمینی شهر بلقیس به هجده کیلومتر می رسد و جالب اینجاست که راز و آسیابی در آنها نهفته است.

سفال هایی از دوره های سلجوقی، ایلخانی و پیش از آن نیز در این تونل ها یافت شد. با وجود این، بسیاری از اسرار این منطقه دست نخورده باقی مانده و نیاز به کاوش گسترده دارد. البته ساختمان های زیرزمینی در ایران کم نیستند. در اصفهان شهری زیرزمینی به نام نوش آباد وجود دارد که در ارتفاع 4 تا 18 متری قرار دارد.

بلقیس زیر تونل

قدمت کل شهر زیرزمینی به دوره ساسانیان می رسد و باستان شناسان معتقدند که برای فرار از گرمای تابستان یا محافظت از زنان، کودکان و سالمندان در زمان جنگ ساخته شده است. شباهت تونل های زیرزمینی شهر بلقیس به نوش آباد نشان از کاربری مشابه دارد. در حال حاضر، اکتشافات بیشتر در این منطقه تا کسب مجوز از دولت محدود شده است.

227227

دکمه بازگشت به بالا