اجتماع و خانواده

غذاهایی که موجب افسرگی می‌شود را بشناسیم

تی تی آنلاین/ خراسان رضوی ارتباط بین رژیم غذایی و افسردگی قوی تر از آن چیزی است که بسیاری از مردم فکر می کنند. بنابراین، باید در نظر بگیرید که چگونه رژیم غذایی شما عامل افسردگی شما است.

به گزارش هلث، متخصصان و محققان تغذیه به این سوال پاسخ می دهند که آیا غذای خورده شده بر خطر افزایش یا افزایش علائم افسردگی تاثیر دارد؟

دیو دیگانت، مدیر سلامت روان در بیمارستان ال کامینو در ماونتین ویو، کالیفرنیا، می گوید: «این روز می تواند تأثیر قابل توجهی بر پیشگیری و درمان افسردگی داشته باشد.

وی می گوید: غم و اندوه می تواند باعث افزایش یا کاهش اشتها شود و مشخص است که خلق و خوی منفی میل به غذاهای سرشار از قند، چربی یا نمک را تحریک می کند، اما مشکل اینجاست که مصرف مکرر این غذاها با مواد مغذی کم می تواند منجر به جذب کمتر شود. مقادیر توصیه شده از مواد مغذی ضروری مغز مانند ویتامین های B، روی، فولات و منیزیم. بدن شما به این مواد مغذی نیاز دارد تا در سطوح بهینه بماند و به ساخت مواد شیمیایی مغز کمک کند که باعث می شود احساس بهتری داشته باشید و کمتر افسرده شوید.

دیو می گوید که اختلالات خوردن نیز می تواند به یک مشکل تبدیل شود. حتی این رفتار می تواند منجر به احساس شرم، انزجار و گناه بیشتر شود که فرد را غمگین تر می کند و در نهایت به یک چرخه معیوب می انجامد.

در حالی که رابطه علت و معلولی بین غذا و خلق و خوی نسبتاً ساده به نظر می رسد، ارتباط بین مغز و روده پیچیده است.

متخصصان تغذیه می گویند: نتایج مطالعات نشان داده است که میکروبیوتای روده، یعنی تعداد زیادی باکتری که در داخل روده زندگی می کنند و به طرق مختلف به سلامت کلی کمک می کنند، در افراد سالم با افراد افسرده تفاوت قابل توجهی دارد.

غذاهایی که آنها می خورند باکتری های روده را تغذیه می کنند و انواع مختلف این میکروب ها ترجیح می دهند چیزهای مختلفی بخورند. میکروبیوتای روده انسان از پنج جنس باکتری (Bacteroides، Firmicutes، Actinobacteria، Fusobacteria و Proteobacteria) تشکیل شده است.

با توجه به مطالعات انجام شده بر روی موش ها و انسان ها، باکتری های باکتریایی و فیرمیکوت ها بیشترین تاثیر را بر افسردگی دارند. علاوه بر این، بدن شما به منابع کافی از یک دسته کامل مواد مغذی برای پشتیبانی از توانایی خود در تولید انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین، که گاهی اوقات به آن ماده شیمیایی احساس خوب گفته می شود، نیاز دارد. انتقال دهنده های عصبی مواد شیمیایی هستند که سیگنال ها را بین نورون ها منتقل می کنند.

الین چاوز، یکی دیگر از محققین این بررسی، افزود: سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که به تنظیم خواب، اشتها، خلق و خو و درد کمک می کند. این ماده عمدتاً در سیستم گوارشی تولید می شود که با میلیون ها سلول عصبی یا نورون پوشیده شده است.

اینکه نورون‌ها و سروتونین شما چقدر خوب کار می‌کنند به میکروبیوم روده شما بستگی دارد که بر روی باکتری‌های خوب رشد می‌کند، که اغلب در مکمل‌های پروبیوتیک یافت می‌شود که هدفشان حمایت از سلامت روده است. این باکتری خوب در غذاهای کامل که سرشار از فیبر و مواد مغذی هستند مانند سبزیجات برگدار، چربی های سالم و غلات کامل رشد می کند.

مطالعات نشان داده اند که اگر افسردگی دارید، آنچه می خورید می تواند آن را بهبود بخشد یا بدتر کند.

میا سین، متخصص تغذیه یا حمایت از استرس اکسیداتیو، می‌گوید یک رژیم غذایی غنی از غذاهای کلیدی که مواد مغذی قابل توجهی از جمله ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین‌ها را فراهم می‌کند، به تغذیه مغز و محافظت از آن در برابر رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند.

به طور کلی، رژیم غذایی توصیه شده برای پیشگیری و کاهش علائم، سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، آجیل، روغن، لبنیات و ماهی کم چرب است. این نوع رژیم اغلب به عنوان رژیم مدیترانه ای توصیف می شود. مطالعات نشان داده است که خطر ابتلا به افسردگی در بین افرادی که از این نوع رژیم غذایی پیروی می کنند 25 تا 35 درصد کمتر است.

رژیم غذایی حاوی غذاهای کامل و وحشی با پروتئین، چربی سالم و فیبر به ثابت نگه داشتن قند خون بعد از غذا کمک می کند که برای ذهن نیز موثر است.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا