عمومی

غیبت ناموجه فردوسی در کلاس‌های درس!

حماسه بزرگ فردوسی مانند کوه دماوند است. هر دو نماد ایران هستند. همان گونه که شاهنامه در میان دیوان شاعران ایران برجستگی دارد، دماوند نیز در میان کوهنوردان ایران مورد احترام است.

به گزارش تی تی آنلاین، روزنامه خراسان نوشت: «هیچ کس نمی تواند منکر اهمیت حفظ شاهنامه فردوسی در زبان فارسی شود، اگر فردوسی و کار بزرگ او نبود، سرنوشت زبان فارسی، این لحظه وحدت و یکپارچگی ایرانیان بود. زبان پارسی به برکت حماسه فردوسی و دیگر حروف بزرگ پارسی چون سعدی و حافظ هزار سال پیش به حیات خود ادامه داد و بر امواج تهدیدها غلبه کرد و اکنون حفظ این زبان یک وظیفه است. یکی از راه های حفظ زبان فارسی، آشنایی کودکان و نوجوانان با آن و انجام کارهای ارزشمندی مانند شاهنامه فردوسی به ویژه در مدرسه است. خواندن ترجمه آثار ادبی جهان برای نوجوانان ضروری است، شناخت آثار تخصصی ادبی فارسی نیز به همان اندازه مهم است.

جایگاه شاهنامه فردوسی در جامعه ایرانی و اهمیت ترویج شاهنامه خوانی در مدارس را با آقای جلال الدین کزازی استاد دانشگاه و شاهنامه پژوه گفت و گو کردیم.

ایرانیان مدیون فردوسی هستند

دکتر. کزازی ملاک یک ایرانی را آشنایی با شاهنامه فردوسی می داند و می گوید: «اگر می خواهید قضاوت کنید که ایرانیان چه کسانی ایرانی ترند، باید میزان آشنایی او با فردوسی و شاهنامه را بسنجید، اگر فردوسی شاهنامه را نخوانده بود. هیچ یک از شاعران بزرگ ایران به آن درجه نمی رسیدند و علاوه بر این اگر اکنون به زبان فصیح فارسی صحبت می کنیم مدیون فردوسی و شاهنامه هستیم حماسه بزرگ فردوسی مانند کوه دماوند است که هر دو نماد ایران هستند. شاهنامه در میان دیوان شاعران پارسی زبان برجستگی دارد، دماوند نیز در میان کوه‌های ایران مورد احترام است.

اهمیت ترویج شاهنامه خوانی در مدارس

این محقق برجسته ضمن تاکید بر اهمیت شاهنامه خوانی در مدارس، به شاهنامه اشاره می کند: «اگر ایرانیان از دوران کودکی شاهنامه را نشناسند، به هویت مناسب خود نخواهند رسید و اگر هدف کودکان دبستانی باشد، این آشنایی در شکل سرود، ترانه، بازی و بازی باید برای قدرت باشد، اما نوجوانان باید با شاهنامه آشنا باشند، این مطالعه باید با معلمان همراه باشد.

از زندگی نامه و سفرنامه تا شاهنامه شناسی

در نهایت دکتر میرجلال الدین کزازی از آثار اخیر خود در حوزه ادبیات و علوم انسانی می گوید و می گوید: کتاب «باز در نخلستان نهان» جلد پنجمین کتاب از زنجیره کتاب های تالیف شده در حوزه حافظ شناسی و انتشار آن است. منتشر شده است.در کتاب دیگری از همین زنجیره که جلد ششم است، 20 غزل آغازین دیوان حافظ از منظر زیبایی شناسی و نظری بررسی شده است.کتاب دیگری که در ماه های اخیر منتشر شده است با نام «نگاهی به گذشته». این کتاب یک مقاله کوتاه است که من چندین سال پیش نوشتم و انتشارات گویا نسخه دیگری را منتشر کرد. دیگری کتابی به نام “روزهای کاتالان” است که قبلا چندین بار چاپ شده بود و گویا دوباره آن را منتشر کرد. کتاب گزارشی از سفری است که چند سال پیش به اسپانیا داشتم.

کتاب دیگری که گویا چند سال بعد منتشر کرد، «پرنیان پندار» نام دارد که مجموعه مقالاتی در زمینه فرهنگ و ادبیات ایران است. کتاب دیگری که به چاپ رسیده، کتابی به نام «از کف تا جنوب» است. این کتاب به صورت دیالوگ نوشته شده و چهار بار منتشر شده است. کتاب «راهنمای خرمی» نیز در حوزه شاهنامه شناسی است و توسط انتشارات گویا و در جلد دوم کتاب به نام «نهادنامه داد» منتشر شده است.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا