بین الملل

لایه‌های پدافندی کره شمالی؛ سد راه جت‌های نسل پنجم آمریکا

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین تی تی آنلاین، یک نشریه خارجی برای شرق و جنوب شرق آسیا اخیرا «قدرت نظامی کره شمالی» را برای دفع حملات احتمالی آمریکا به ویژه نیروی هوایی آمریکا نشان داد و کره شمالی نوشت. سیستم های دفاع موشکی می توانند با جنگنده های نسل بعدی مبارزه کنند. پنجم، «اف-35» با مشکلات زیادی برای آمریکا مواجه خواهد شد.

مجله «دیپلمات» در بخش‌هایی از این مقاله به قدرت دفاعی و موشکی کره شمالی اشاره کرده است که ورود سامانه دفاع موشکی پیونگ-۵ در سال ۲۰۱۷ وضعیت دفاعی این کشور را تغییر داده و سرهای پیشرفته و متحرک برای تصرف اهداف هوایی را تغییر داده است. در ارتفاع بالا برد وسیعی را در مقایسه با سامانه روسی “S-300” با ابعاد کوچکتر ارائه داد.

برخی منابع تخمین می زنند که کره شمالی 156 فروند از این موشک های دفاعی بلندمدت را در اختیار دارد. قابل اعتماد بودن چنین سیستم هایی به این معنی است که روسیه در حال مقابله با ناتو و نیروی هوایی ایالات متحده است که در حال ایجاد یک شبکه دفاع هوایی در اطراف سیستم موشکی S-400 برای جبران ناوگان نسبتا کوچک جنگنده های روسیه هستند.

* تعویض S-CD در خدمت کره شمالی

سیستم دفاع موشکی پیونگا-5 در سال 2020 توسط یک جانشین با استفاده از پرتابگرهای بزرگتر جایگزین شد و برخی از آنها با سامانه اس-400 روسی مقایسه شدند. بر اساس برخی گزارش‌ها، آزمایش این سامانه در اکتبر 2021 نشان‌دهنده عملکرد رزمی قابل توجه نوع جدیدی از موشک‌های ضدهوایی با ویژگی‌های واکنش سریع و هدایت دقیق موشک است.

این دیپلمات نوشت: اعتقاد بر این است که تجهیزات می تواند به سرعت مستقر شود و سنسورها و اقدامات جنگ الکترونیکی آن می تواند به طور جدی در عملکرد یک جت جنگنده F-35 بر فراز یا نزدیک حریم هوایی کره شمالی اختلال ایجاد کند.

این نشریه همچنین در مورد توانایی های موشکی بالستیک کره شمالی نوشت، از سال 2019، کره شمالی آزمایش موشک های بالستیک جدید با قابلیت های متفاوت نسبت به چند دهه پیش را آغاز کرده است. بر اساس گزارش سرویس تحقیقات کنگره آمریکا، این موشک ها می توانند به طور جدی عملیات نظامی در شبه جزیره کره را مختل کنند.

* پرتابگرهای موشکی مخفی کره شمالی

اولین نمونه اولیه موشک KaN-23 با برد تخمینی 700 کیلومتر بود که بسیار شبیه به سامانه اسکندر روسی است که اخیراً در اوکراین مورد استفاده قرار گرفت. این سیستم می تواند مانورهای پیچیده ای انجام دهد و یک مسیر نامنظم را دنبال کند که با سرعت کم مافوق صوت، رهگیری آن را بسیار دشوار می کند.

نسخه کوتاه تری از موشک کان-24 که بسیار شبیه به MGM 140 آمریکا است، ماه ها بعد به عنوان یک سلاح ارزان تر و کوتاه تر که قادر به خاموش کردن آتش در حجم زیاد است آزمایش شد.

هر دو سیستم از پرتابگرهای موشک متحرک استفاده می‌کنند و می‌توانند در جاده‌ها، از جمله در جنگل‌ها و مناطق کوهستانی، جایی که مسیر به ویژه دشوار است، پرتاب شوند.

یک نشریه آمریکایی نیز چندی پیش نوشت که کره شمالی احتمالاً بزرگترین واحد ارتش جهان را دارد و نظم و انضباط و شدت آنها آنها را به دشمنانی سرسخت تبدیل کرده است.

نشنال اینترست نوشت: فرماندهان کره شمالی آماده هستند تا در سراسر شبه جزیره کره و احتمالا فراتر از آن مستقر شوند و تهدیدی نامتقارن برای دشمن ایجاد کنند. (جزئیات بیشتر)

پایان پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید

دکمه بازگشت به بالا